Görme Engelli Kişi Kırmızı Beyaz Renkli Baston Taşıyorsa Aynı Zamanda İşitme Sorunu Vardır İddiası

 

İhbar olarak dogrula.org’a gelen bir haberde, görme engelli kişi kırmızı beyaz renkli baston taşıyorsa aynı zamanda işitme sorunu olduğu iddia edildi. Bu iddia pek çok platformda paylaşıldı.

Söz konusu iddia doğrudur. Ancak titreşimi bulunan kırmızı beyaz bastonlar maliyetli olduğu için Türkiye’de kullanılmamaktadır.


 

Tamamen beyaz bastonlu bir insan görürseniz, bu genellikle kör ya da görme engelli oldukları anlamına gelir. Ancak kırmızı ve beyaz çizgili bastonlu yayalar hem sağır hem de kördür (hem görme hem de işitme bozukluğu ile).

 

Beyaz bastonlar pek çok ülkede kör veya görme engelli kişilerin bir sembolü olarak bilinmektedir. Ancak beyaz baston, sahiplerinin hem görme engelli hem de sağır olduklarını belirtmek için yeterli değildir.

Sahiplerinin sağırlık ve körlüğe sahip olduğunun dikkatini çekmek için, pek çok ülkede sağırlığın sembolü olarak beyaz bastona kırmızı şeritler veya bantlar koymaya başlanmıştır.

Bazı ülkelerde bu simge tanınmaktadır. Daha çok ülkede yaygınlaşması için çalışmalar yapılmaktadır ancak henüz ülkemizde kullanımı bulunmamaktadır.


Türkiye’de Yok

 

Sosyal medyada insanların dikkatini çeken bu bilginin doğruluğunu tespit etmek için konuyu Altı Nokta Körler Vakfı’na sorduk. Konuştuğumuz yetkiliden, hem kör hem de sağır olanların kullandığı kırmızı beyaz bastonun titreşimli bir cihaz olduğunu ve pahalı olduğu için Türkiye’de kullanılmadığı bilgisini öğrendik. Bu sebeple, yolda beyaz bastonlu görme engelli kişilerle karşılaşmanız muhtemel fakat ülkemizde kırmızı beyaz baston kullanan bir engelliye rastlamanız oldukça zor.


Beyaz Bastonun İlk Kullanımı

 

altinokta.org.tr web sitesinde yer alan bilgilere göre, yüzyıllar boyunca körler tarafından kullanılmış olan baston, ilk olarak kaza sonucu gözlerini kaybetmiş olan James Biggs adlı ingiliz fotoğrafçı tarafından 1921 yılında geliştirilmiştir.

James Biggs motorlu taşıtlardan kendini korumak amacıyla sürücülerin görebilmesi için bastonunu beyaza boyamaya karar vermiş; Şubat 1931’de Fransa’da Guilly D’herbemont adlı bir kişi ilk defa körlerin katıldığı ulusal beyaz baston hareketi olarak bir kampanya başlatmıştır. Mayıs 1931’de BBC Radyosu beyaz bastonun uluslararası düzeyde körleri temsil eden bir sembol olarak kabul edilmesini önermiştir.


 

Görüldüğü üzere, görme engelli kişi kırmızı beyaz renkli baston taşıyorsa aynı zamanda işitme sorunu olduğu iddiası doğrudur, ancak kırmızı beyaz renkteki bu bastonlar maliyetli olduğu için ülkemizde kullanılmamaktadır.

Kaynaklarkaynak1kaynak2kaynak3kaynak4kaynak5

Bunlara da Göz Atabilirsin

Zaman farklı, mekan farklı: Acı aynı

Filistin'de yaşanan şiddet olayları, insanlık dramı her coğrafyayı derinden sarsarken, günlerdir sosyal medyanın da gündeminde.  Sosyal medya kullanıcıları paylaşımlarında yaşanan olaylarla ilgili tepkisini dile...

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,310BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler