Google Yalan Haberle Mücadele Edecek

Google‘ın “Sputnik” ve “Russia Today” haber sitelerini, artık arama sonuçlarında öncelikli olarak göstermeyeceği iddia edildi. Google’ın söz konusu haber sitelerini sonuç sıralamasında geriye düşüreceği iddiası doğrudur.

google haber doğrulama

Google, son yıllarda hızını arttırarak ilerleyen “fact-checking” yani “doğrulama” akımına destek olabilecek bir hamle yapma kararı aldı. Google’ın bağlı olduğu Alphabet Holding’in başkanı Eric Schmidt, bazı haber sitelerinin dikkat çekmek için sahte içerik ürettiklerini ve arama motorlarının buna karşı mücadele etmesi gerektiğini söyledi. Buna bağlı olarak Google’ın da, manipülasyon tekniklerini kullanarak haber yapan ve yayınlayan web sitelerine karşı bir algoritma geliştirmekte olduğunu belirtti. Bu algoritma tamamlandığında Google, sahte içerik ürettiği tespit edilen sitelerin sıralamasını, arama sonuçlarında geriye düşürebilecek. Bu doğrultuda bir liste hazırlayan Google, bir nevi bu listedeki sitelere uyarı veriyor. Google’ın sonuç sıralamasında geriye düşüreceği siteler arasında, Rusya’nın haber devlerinden olan “Sputnik” ve “Russia Today (RT)” siteleri de yer almakta.

google haber doğrulama

Sonuç sıralamasını doğrulama esaslı yapacak olan algoritmanın ne zaman aktifleşeceğine dair bilgi vermeyen Schmidt, siteleri sansürleme taraftarı olmadıklarını, bunun yerine sıralamayla ilgili değişiklik yapmayı tercih ettiklerini ifade etti.

Hem RT’nin hem de Sputnik’in editör şefi olan Margarita Simonyan, duruma dair sadece ABD’nin bazı haber kanallarıyla ortak yayın yapmadıkları için Google‘ın böyle bir uygulama yaptığı şeklinde bir değerlendirme yapmış ve şunları söylemiştir: “Mantıklı ve gerekçeli her şeye karşı durması için iyi ki Google var: Gerçekler, RT’den geldiği zaman izin yok. Çünkü “Rusya” söz konusu. Üstelik elimizde Google’ın, RT tarafından platformlarında yapılmış bir manipülasyon ya da politika ihlali bulamadığına dair kongre kaydı olmasına rağmen.


Kaynaklar:

1.) telegraph.co.uk, 2.) sputniknews.com, 3.) theguardian.com, 4.) rt.com

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?