Google Çeviri (Translate), İsrail Propagandası Yapıyor İddiası

“Google Çeviri (Translate), İsrail Propagandası Yapıyor İddiası” başlıklı içeriğimizde Google’ın çeviri platformunda İsrail propagandası yapıldığı iddiasını inceledik. Söz konusu iddia doğru değildir.

Geçtiğimiz aylarda “Google translate” ya da Türkçe adıyla “Google çeviri” sisteminde metin kısmına birçok defa “pe pe pe” yazıldığında İsrail propagandası yapan ifadelerle karşılaşıldığı iddiası sosyal medyada gündeme gelmiş ve tartışma konusu olmuştur. İddiaya göre, metin kısmına defalarca “pe pe pe” yazıldığında ve Somali dilinden çevirisi yapıldığında İsrail propagandası yapan ifadeler içeren bir tercüme ile karşılaşıldığını, bu yüzden Google’ın İsrail propagandası yaptığı söylenmektedir.

Konuya dair sosyal medyada birçok video, ekran alıntısı vs. yayınlanmış ve geniş bir kitleye ulaşan bu paylaşımlar insanların kafasında soru işaretleri oluşturmuştur. Ancak bilindiği üzere Google, çeşitli kodlar ve algoritmalarla çalışan bir arama motorudur. Teknik olarak herhangi bir şekilde bir ülkenin propagandasını yapacak bir sistemle çalışmamaktadır.

Peki İsrail Propagandası İçeren İfadeler Nasıl Ortaya Çıktı?

Google Çeviri translate İsrail Propagandası Yapıyor mu google çeviri pe pe pe yazınca israil propagandası iddiası 2

Google translate sistemi, herkese açık ücretsiz bir çeviri platformudur. Ancak bu sistemde yazılan bir kelimenin veya cümlenin çevirisi, isteyen herkes tarafından değiştirilebilir. Çevirilen metnin üzerine tıklayarak, “bu çeviriyi geliştirin” kısmından metnin çevirisi üzerinde serbestçe değişiklikler yapılabilir. Google çeviri platformunun algoritması (sorun çözümünde izlenen yol, çalışma yöntemi), kullanıcılar tarafından yapılan geri dönüşlere göre düzenlenecek şekilde çalışmaktadır. Yani kullanıcılar çerçevesinde gelişen bir sistemle çalışır.

Peki Google bunu nasıl yapar? Hangi kullanıcının katkısının doğru olduğunu neye göre belirler? Google çeviri algoritması, metin çevirisinde kimin hangi cümleleri kullanarak doğru çeviri yaptığını, o cümlenin tercümesine katkı sağlayanların oranlarına, çeviri katkıları arasında yapılan oylamaların sonuçlarına ve hareketlilik durumuna göre seçer. Yani çevirinin doğruluğunu, o konuda hazırlanmış belirli bir kaynağa göre değil, genel kullanıcı kitlesinden katkı sağlayanların oranına ve çevirinin etkileşim durumuna göre belirler.

Dolayısıyla “pe pe pe” ifadesinin çeviri sonucuna istenilen herhangi bir şey yazılabilir. Basit bir bot yardımıyla da çevirinin hareketliliği üstte tutulabilir ve herkese açık olan çeviri sistemine yansıyabilir. Hareketlilik sona erdiğinde ilgili cümlenin çevirisi de değişebilir. Nitekim şu anda Google çeviride “pe pe pe” yazıldığında iddiaya konu videodaki gibi bir çeviri sonucunun çıkmamasının sebebi de budur. Çünkü o videonun çekildiği dönemde, Google çeviri sistemine “pe pe pe” yazıldığında sonuçlar İsrail ile ilgili tercümelerle doldurulmuş ve hareketlilik kazandığı için genel çeviri sonuçlarına yansımıştır. Ancak daha sonra hareketlilik olmadığı için çeviri sonuçlarından bu tercümeler kaldırılmıştır.

Google’a Kudüs Yazınca Neden İsrail’in Başkenti Yazıyor?Google Çeviri translate İsrail Propagandası Yapıyor mu google çeviri pe pe pe yazınca israil propagandası iddiası 3

Benzer durum Google’a Kudüs yazınca, “İsrail’in başkenti”  sonucunun gösterilmesinde de geçerlidir. Google algoritması, arama yapılan konuyla ilgili sonuçları birçok süzgeçten geçirerek, sonuçlar arasında sıralama yapmaktadır. Bu süzgeçlerden birisi de kullanıcıların hareketleridir. Algoritma, birçok site ve bilgi arasından hangisini sonuçlar arasında üstte sıralayacağını, kullanıcıların hareketlerine ve benzer içerik yoğunluğuna göre belirlemektedir. İsrail’in başkenti yazıldığında Kudüs ya da Kudüs yazıldığında İsrail’in başkenti sonucunun çıkma sebebi de budur. Google algoritması birçok siteyi tarayarak İsrail’in başkentinin adının ne olduğunu sorgular ve sonuç olarak taranan sitelerin çoğunluğunda cevap “Kudüs” olarak geçiyorsa, bir arama motoruna göre, bu sorunun yanıtı Kudüs’tür. Google bu taramaları yaparken taradığı siteleri, konuyla bağlantılı anahtar kelimeler girilmiş sitelerden seçmektedir.


yüzde 0 dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklar: YouTube (Google), reddit, wikiwand, Youtube 2, Youtube 3

[Toplam: 5   Ortalama: 4.6/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?