Gazze’de Yaşam Hakkını Savunan Sanatçılar Hollywood’da Dışlanıyor mu?

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada yer alan bir paylaşımda, Gazze’de yaşam hakkını savunan Hollywood‘un ünlü sinema sanatçıları Penelope Cruz ve eşi Javier Bardem‘in, sektördeki bazı yapımcı ve oyuncular tarafından dışlandığı iddia edilmişti.

penelope cruz

İspanyol sinema sanatçısı Penelope Cruz (43) ve Javier Bardem’in (48), İsrail’in eylemlerini kınayan ve “katliam” yaptığını yazan açık bir mektubu imzalamaları ve Gazze’ye destek vermeleri sebebiyle üst düzey Hollywood yöneticilerinden ciddi bir tepki aldıkları bildirildi.

Oscar sahibi evli aktörler Penelope Cruz ve Javier Bardem, İsrail’i “soykırım” ile suçlayan açık bir mektubu imzaladılar. “Gazze bugünlerde korku içinde yaşıyor, kara, deniz ve havadan kuşatılıp saldırıya uğruyor.” dediler.

Çift, İspanya tarafından Avrupa Birliği’ne yapılan, İsrail’in Gazze’deki askeri operasyonunu sona erdirme çağrısı olan yazılı açık mektubu imzalayan 100 film profesyoneli arasında yer almıştı.

penelope cruz
Penelope Cruz

Ancak yaptıkları, Hollywood’un üst düzey yöneticilerinin öfkesine ve onların kariyerlerinin sorgulanmasına yol açtı. Bir üst düzey yönetici, Hollywood Reporter’e ‘Javier ve Penelope’ye öfkeli‘ olduğunu ve ‘çiftle tekrar çalışmak isteyip istemediğinden emin olmadığını‘ söyledi.

Penelope Cruz’un, “mektubu imzalamaktaki niyetinin ve tek isteğinin hem İsrail hem de Gazze’deki barışı sağlamak” olduğunun net bir şekilde açıklanmasına rağmen, kendisine inanmayan yönetici ve yapımcıların olduğu da söylendi.

Penelope Cruz’un Açıklamaları

USA Today gazetesinde yayınlanan bir bildiride aktris, grup mektubunu imzalarken, bu konuda ‘uzman olmadığını‘, bunun ‘karmaşık‘ bir durum olduğunu, ‘tek isteği ve niyetinin Filistin ve İsrail’de barış‘ olduğunu vurgulamıştı.

Cruz, “Bu önemli konuda yanlış anlaşılmak istemiyorum, bu konuda uzman değilim ve durumun karmaşıklığının farkındayım. Bu grup mektubunu imzalarken tek dileğim ve niyetim hem İsrail hem de Gazze’de barış olmasını temenni etmemdi.” dedi.

Kocası aktör Javier Bardem, konuyla ilgili tutumunu netleştiren ayrı bir bildiri yayımlayarak dava üzerine şunları ekledi: “İmzam yalnızca barışı savunma anlamına geliyordu. Yıkım ve nefret sadece daha fazla nefret ve yıkım yaratır.”

Akademi Ödüllü (Oscar) Bardem, “Bu, küçük bir bölgeye sıkıştırılmış olan, insanların susuz bırakıldığı, hastanelerin, ambulansların ve çocukların hedeflendiği ve terörist olduğu varsayımıyla bütün halka açılan bir işgal savaşı” dedi. İspanyol gazetesi El Periodico’ya gönderdiği bir mektupta aktör, fikirlerinin arkasında durarak, “Şu anda Gazze’de yaşanan dehşete mesafeli veya tarafsız yaklaşmaya yer yok” açıklamasında bulundu.

javier bardem
Javier Bardem

Mektup, sosyal medyada güçlü bir tepki yarattı ve muhafazakâr yorumcu Ben Shapiro (eleştirmen) tarafından “antisemitik” olarak damgalandı: “Javier Bardem ve Penelope Cruz’un antisemitik olmalarından dolayı, ancak İspanya’nın Yahudi nefreti nedeniyle bunun beklenmedik bir şey olmadığı için üzgünüm.” yazan bir twitter paylaşımı yaptı.

Eleştiriye tepki olarak Javier Bardem, “Ben ve eşim (Penelope Cruz), bazıları tarafından antisemitik olarak etiketlenmiş durumdayız, ki böyle insanlar olduğumuzu asla kabul etmiyoruz. Antisemitizmden nefret ediyoruz. Savaşın korkunç ve acı verici sonuçlarından nefret ediyoruz.” dedi.

Oscar’lı oyuncu Bardem, daha önce de Gazze sorunu hakkında konuşmuştu.

İspanyol gazetesi El Diario’ya konuşan Bardem şunları söylemişti: “Bu barbarlığı anlayamıyorum. Yahudilerin geçmişte yaşadığı korkunç şeyleri göz önüne alırsak, onların Filistinlilere yaptıkları daha da acımasız ve anlaşılmaz.

Filistin’de öldürülen çocuklar üzerine ise, “Evet, bu adaletsizlik ve insanların öldürülmesi karşısında öfkeliyim, utanıyorum ve yaralandım. O çocuklar çocuklarımızdı, çok korkunç.” dedi.

Filistin’e Destek Veren Bazı Ünlüler

zayn malik filistin

One Direction müzik grubundan Pakistan asıllı İngiliz Zayn Malik, 13 milyon takipçisine #FreePalestine (özgür Filistin) yazdıktan sonra Twitter’de ölüm tehditleri ile bombardımana tutuldu. Tweet 130.000’in üzerinde retweet aldı, ancak kısa zaman içinde retweet yapan herkesin Malik ile aynı görüşte olmadığı ortaya çıktı.

filistin
Mia Farrow (73)

 

Aktris ve Unicef elçisi Mia Farrow, Twitter’de şunları söyledi: “İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını ve antisemitizmin korkunçluğunu tutkuyla protesto edebiliriz.” Ayrıca Farrow, “Hamas’ı desteklemiyorum, her yerde çocukları önemsiyorum.” dedi.

 

filistinİngiliz müzik grubu Massive Attack, Lübnan’daki Bourj el-Barajneh mülteci kampını ziyaret ettikten sonra, genç Filistinli mültecileri desteklemek için ‘sevgi ve bağlılık‘ konuşmaları yaptı.

filistin
Selena Gomez (25)

 

Eski Disney çocuk yıldızı Selena Gomez, Instagram hesabında “İnsanlık ile ilgili” bir görüntü yayınladığında heyecana neden oldu. Gomez şunları yazdı: “Gazze için dua et.

 

filistin
Rihanna (29)

Barbadoslu Şarkıcı Rihanna, #FreePalestine (özgür Filistin) adlı bir tweet atmış, ancak sekiz dakika sonra silmişti. Daha sonra bunun kaza sonucu yazıldığını iddia etti.

 

filistin
Brian Eno (69)

Britanyalı müzisyen ve yapımcı Brian Eno, İsrail’in Gazze’deki eylemini ‘etnik temizlik‘ olarak adlandırdı ve David Byrne’nin web sitesinde açık bir mektupta kınadı.

Gazze’deki Soykırım Üzerine ABD’li ve Avrupalı Sanatçılar

filistin

Amerikalı ve Avrupalı film yıldızları, televizyon ünlüleri ve müzisyenler, İsrail hakkındaki görüşleri dışında, ortak bir kültür paylaşıyorlar.

Amerikalı ünlüler İsrail’i büyük ölçüde desteklerken, Avrupalı meslektaşları ülkeyi giderek “soykırım” yapan “ırkçı ve ayrımcı” bir devlet olarak görüyorlar.

Mevcut çatışma, Yahudi devletinin güvenlik politikaları üzerine ünlü isimlerin hiç olmadığı kadar bölünmesine sebep oluyor.

En azından Amerikan yıldızları, sivil kayıplar hakkında endişelerini dile getirirken, büyük oranda İsrail’i destekliyor. Ancak Avrupalı ünlü meslektaşları, İsrail’i Filistinlilere karşı “işgal ve imha savaşı” yürütmekle suçluyor.

Pink Floyd müzik grubundan Roger Waters ve Nick Mason, Rolling Stones müzik grubuna açık bir mektup göndererek, kendilerinin planladığı gibi onları da İsrail’de konser vermemeye çağırdı.

gazze
Roger Waters ve Nick Mason

Mektuba göre Water ve Mason, “Şu anda İsrail’in yanında yer almak, İsrail hükümetinin adaletsiz ve ırkçı rejiminin politikalarını aklamak için kullanacağı bir propaganda yapmasını sağlar.” dedi.

filistin
Mark Ruffalo (49)

ABD’li aktör, film yönetmeni, yapımcı ve senaryo yazarı Mark Ruffalo, Gazze’de bir hastanenin bombalanması konusundaki kaygısını tweet atarak belirterek, Daily Kos gazetesine “Gazze ile empati yapmak beni antisemitik, Hamas yanlısı ya da İsrail karşıtı yapmıyor, beni insan yapıyor.” dedi.


KAYNAKLAR

Independent      Hollywoodreporter

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?