Gaziantep’te Yalnızca Suriyelilerin Tedavi Görebileceği Hastane Kuruldu İddiası

 

Mizah abisi adlı Instagram sayfasında, Gaziantep’te yalnızca Suriyelilerin tedavi görebileceği özel bir hastane kurulduğu iddia edildi. Yine iddiaya göre tamamen ücretsiz olan bu hastane Türk vatandaşlarının girişi yasak.

Paylaşım yaklaşık 20 bin beğeni ve yüzlerce yorum aldı, ancak sayfada yer alan söz konusu iddia çoğunlukla yanlıştır.

Öncelikle poliklinik devlet tarafından değil, dernekler vasıtasıylakurulmuştur. Ayrıca görseldeki, Suriyeli Kadın ve Çocuk Bakım Kliniği değil, KHK ile kapatılan Gaziantep Özel Primer Hastanesi’dir. Klinikte sadece Suriyelilerin tedavi gördüğü doğru, ancak iddianın geri kalanı gerçeği yansıtmıyor.

Ayrıca bu hastanenin ek bina ile büyütülmesi de, kapatılan hastanenin Gaziantep Devlet Hastanesi’ne bağlanması kapsamında yapılan bir çalışma; yani Suriyelilerle ilgisi olmayan bir durum söz konusu.


Görseldeki Hastane KHK ile Kapatılan Primer Hospital

İddianın görselinde yer alan, Gaziantep Primer Hospital. FETÖ bağlantısı sebebiyle kayyum atanan Hastane, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra OHAL kapsamında kapatılmış.

 

FETÖ/PDY ile bağlantılı olduğu belirlenen Gaziantep’teki Özel Primer Hastanesi, 2016 yılında Gaziantep Şehit Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesi’ne devredilmiş.

Suriyeli Kadın ve Çocuk Bakım Kliniği ve KHK ile kapatılan Özel Primer Hastanesi’nin Gaziantep’in Şehitkamil ilçesinde bulunması, söz konusu iddiada yer alan hastanenin Suriyeliler için kurulduğunu düşündürmüş olabilir, ancak binalar farklı caddeler üzerinde.


Suriyeli Kadın ve Çocuklar için Dernekler Tarafından Kurulan Poliklinik

Suriyeli Kadın ve Çocuk Bakım Kliniği

 

Kıtalararası Doktorlar Derneği (PAC) ve Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Gaziantep’te Suriyeli kadın ve çocuklar için poliklinik kurmuştur.

Aralık 2015’te kurulan Kadın ve Çocuk Bakım polikliniğinin kurulma amacına dair yazıya buradan ulaşabilirsiniz.


yüzde 30 dogrula.org doğruluk yüzdesi 5'lik sistem %30

Kaynaklar: kaynak1kaynak2kaynak4kaynak5kaynak6kaynak7kaynak8

[Toplam: 3   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?