Galatasaray Koreografisinin Birinci Olduğu İddiası

Galatasaray Fan Club sayfası Twitter’da, Galatasaray’ın Real Madrid maçında yaptığı koreografinin, BBC tarafından Şampiyonlar Ligi tarihinde yapılan en iyi koreografi seçildiğini iddia etmişti.

Ancak iddia doğru değildir. Galatasaray’ın koreografisi BBC tarafından Şampiyonlar Ligi tarihindeki en iyi koreografi olarak seçilmemiştir.


galatasaray fan club


BBC Seçmedi

BBC’nin internet sitesinde Ciaran Varley tarafından 31 Ekim 2017 tarhinde, “Some of the best tifos from the Champions League (Şampiyonlar Ligindeki En İyi Tifolardan Bazıları)” başlığı altında bir haber yapılmıştır. Koreografi ifadesi için İtalyanca bir kelime olan “Tifo” sözcüğü kullanılan haberde, farklı futbol kulüplerine ait çeşitli tarihlerde yapılan 8 koreografi örneğine yer verilmiştir.

Aralarında Atletico Madrid, Sparak Moscow, Real Madrid, Legia Warsaw, Celtic gibi dünyaca ünlü takımların bulunduğu haberde Galatasaray Spor Kulübü de yer almaktadır. Habere, Galatasaray’ın Eylül 2013’te Real Madrid ile yaptığı maçta oluşturulan koreografinin fotoğrafı da konulmuştur.

Herhangi resmi bir kritere göre seçilmeyen koreografi örnekleri, haberi yazan kişi tarafından beğenilerek konulmuş örneklerdir.

galatasaray
BBC’nin Haberi

Devam Eden Ankette Galatasaray Birinci

BBC’deki haberin son kısmında okuyucuların oylaması için içerikteki koreografileri kapsayan bir anket oluşturulmuştur. Sonucu, oy verildiğinde görünen ankette Galatasaray, %62 ile en yüksek oy alan takım durumundadır. Ancak anket haberin yayınlandığı tarihten itibaren devam etmektedir. Bu yüzden anket sonuçlarındaki yüzdeler sürekli değişmektedir.

Yenişafak‘ın 1 Kasım 2017’de yaptığı habere göre, Galatasaray %69 oranla birincidir. BBC haberine bakan okuyucular tarafından oylanan ankette Galatasaray hala birinciliğini korurken bugün oran %62‘ye düşmüştür.

bbc galatasaray
BBC’nin Haberindeki Anket

Anketin hala devam etmesi ve yüzdelerin sürekli değişmesi, Galatasaray’ın birinciliğinin resmi veriler sonucu yapılan bir anketle değil, sitedeki habere gelen ve gelmeye devam eden okuyucular tarafından oylandığını göstermektedir.

Forumlarda “Oylarımızı Kullanalım” Başlığı

Haberin BBC’de yayınlandığı gün bazı forum sitelerinde Galatasaray koreografisine oy vermeye yönelik başlıklar açılarak, taraftarlar ankete oy vermeye teşvik edilmiştir:

galatasaray koreografi
Forum Donanım Haber

bbc gs
Gs Cimbom Forum

Ayrıca Ekşi Sözlük‘te de “BBC’nin 2017 koreografi yarışması” başlığı açılmıştır. Dolayısıyla anketin bir BBC araştırması sonucu değil, okuyucuların oy vererek sonucu belirlediği anlaşılmaktadır. Şu anki durumda Galatasaray %62 oyla birinci sıradadır. Ancak anket hala devam ettiğinden kesin bir sonuca varmak mümkün değildir.

İddiaya konu olan koreografinin videosu:


% 10
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar:

1-Galatasaray Fan Club 2-BBC 3-DonanımHaber 4-GsCimbom 5-Yenişafak 6-Ekşi Sözlük

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?