Fransız Araştırma Şirketinin Coca-Cola ve Pepsi Alkol İçeriyor İddiası

 

Satır Arası isimli bir TV programında, Fransa’da yapılan bir çalışma üzerine, kolada alkol olup olmadığı konusu tartışıldı.

https://www.youtube.com/watch?v=mtgS1kykN50

 

Coca-Cola ve Pepsi sözcülerinin açıklamaları ve bilimsel makalelerdeki analizler ele alındığında, iddianın doğru olduğunu söylemek mümkün.


Araştırma, 60 Millions de Consommateurs Dergisinde Yer Almış

Kolalarda bulunan eser miktardaki alkol iddiası, 27 Haziran 2012’de, Fransız dergisi 60 Millions de Consommateurs (60 Milyon Tüketici)’da gündeme gelmiş.

 

Makalede aşağıda ayrıntılı şekilde ele aldığımız, kolada bulunan eser miktardaki alkolden bahsedilmiş:


İddia 2012 Yılında Gündeme Gelmiş

Paris merkezli National Institute of Consumption (INC) tarafından yapılan testlere göre, Coca-Cola ve Pepsi gibi önde gelen kolaların yarısından fazlası eser miktarda alkol içeriyor.

52 gazlı içeceğin incelenmesinin ardından bu sonuca varılan çalışmaya göre, %2 natural flavouring kısmındaki yüzdelik alkol miktarına ait.

Çalışma, alkol seviyesinin her 1 litrede 10 mg kadar, yani yaklaşık % 0.001 oranında olduğunu öne sürüyor.

 

İngiliz Dailymail gazetesinin web sitesinde de, araştırmaya göre içlerinde alkol bulunan kola markalarından bazılarının Coca-Cola, Pepsi Cola, Coca-Cola Classic Light ve Coke Zero olduğu bilgisine yer verildi.

Uluslararası ajanslardan gelen bilgiye göre, her iki şirket de (Pepsi ve Coca-Cola) doğal meyvenin bir miktar alkol mayalandırıp üretebileceğini öne sürmüştür.


“Yapım Aşamasında Alkol Kullanılmış Olabilir”

Amerikalı haber sitesi Huffington Post’un haberinde, Coca-Cola Fransa’dan Michel Pepin’in, ‘kolada bulunan alkol miktarının, yapım sürecinden gelmesinin olası olduğunu’ söylediği bilgisine yer verilmiş.

“It is possible that traces of alcohol come from the process’ of making Coca-Cola according to its secret recipe,” said Michel Pepin from Coca-Cola France, reports Channels TV.

Pepsi sözcüsünün, ‘Pepsi Cola tarifi alkol içermese de bazı meşrubatların kullanılan malzemelerden dolayı eser miktarda alkol içerebileceğini kabul ettiği’ de haberde yer alan bilgilerden.


İstatistiklerle Coca-Cola ve Pepsi Tüketimi

Alkolsüz içecek endüstrisinin iki devi, küresel rekabette uzun bir geçmişi paylaşıyor. Coca-Cola, 2015 yılında 44.292 milyon dolar net ciroya sahip oldu ve PepsiCo da aynı dönemde 63.06 milyar dolarlık bir rakam kaydetti.

Pepsi’nin marka değeri 10,025 milyon dolar olarak tahmin edilirken, 2010 statista.com raporuna göre Coca-Cola’nın markası 67 bin 749 milyon dolar seviyesinde bulunuyor.


En Fazla Kola Tüketen Ülkeler

Statista istatistik şirketinin 1991–2012 yılları arasındaki kola tüketimi (Coca-Cola) istatistiğinde, Türkiye listede bulunan 36 ülke içerisinde 20. sırada yer almıştır.


Kolanın Sağlığımız Üzerindeki Etkisi

 

Kolada, obezite dahil bir dizi sağlık problemi ile ilişkilendirilen çok miktarda şeker bulunuyor. Her bir kutu kola yaklaşık 10 tatlı kaşığı şeker içeriyor.

Ayrıca bir başka çalışmaya göre, kola aromalı içeceklere karamel rengini veren kimyasal kanser riskini artırabilir. Çocuklarda alerjik problemlere neden olduğu kanıtlanan kolanın tüketilmemesi tavsiye ediliyor, ancak ailelerin bu konuda yeterince önlem aldığı söylenemez.

4-metilimidazol (4-MI) olarak bilinen kimyasal, bir katkı maddesi ve bu sebeple ABD’de gazlı içeceklerdeki miktarı düşürülmüş, ancak bu önlem dünyanın başka yerlerinde benimsenmemiş.

Coca-cola web sitesinde, kolanın içindeki maddeler şu şekilde yer alıyor:


Coca-Cola ve Pepsi sözcülerinin açıklamaları ve bilimsel makalelerdeki analizler ele alındığında, iddianın doğru olduğunu söylemek mümkün.

Kaynaklarkaynak1, kaynak2kaynak3kaynak4kaynak5kaynak6kaynak7kaynak8kaynak9

Bunlara da Göz Atabilirsin

Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü’ne ne oldu?

İddia: Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü 2011’de KHK ile kapatıldı. Twitter'da #20yilonceTurkiye etiketinde bir çok iddia gündeme geldi. En fazla etkileşim alanlar arasında "Kaç Saat Oldu?"...

Söyleyen yurtdışındaki turist acentesi değil, Fatih’teki turist rehberi

İddia: Yurtdışında bir turist acentesi Türkiye “Türkiye'ye gitmek için en iyi zaman çünkü Türkler dışarı çıkamıyor" açıklamasında bulundu. Sosyal medyada Reuters haberi kaynak gösterilerek yayılan...

Astronotlar Ankarayı değil, dünyayı gezdi. Atatürk Arsev Erarslan’ı değil babasını yurtdışına eğitime yolladı

Apollo 11 astronotlarının 1969 yılındaki Türkiye ziyaretinden bazı fotoğraf ve haberler sosyal medya kullanıcıları tarafından paylaşıldı. Yaklaşık 1 milyona yakın görüntülenme alan bir tweette,...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,311BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,927TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler