Fransa’da Kadına Şiddet

Fransa’da kadına şiddet rakamları: ‘Her üç günde bir kadın ölüyor.’

Fransa’da 2012’de 148 kadın, 2011’de 121 kadın, 2010’da ,ise 146 kadın öldürülmüştür.

2016’da bu rakam 123 ölüme kadar ulaşmıştır. 2012’de 121 kadın, 2011’de ise 148 kadın öldürülmüştür.

Bu rakamlar gelişmiş bir Avrupa ülkesi için şok edici nitelikte, ancak uzmanlara göre hikayenin tümü bilinmiyor bile.

Fransa’da her yıl yüz binlerce kadın eşi tarafından şiddete maruz bırakılıyor. Her üç günde bir kadın hayat arkadaşı tarafından öldürülüyor. En korkutucu olansa, 15 yaşından küçük bir çocukla ilişkiye girmek tecavüz olarak nitelendirilmiyor.

Fransa’da, 15 yaşından küçük biriyle ilişkiye girmek yasa dışıdır. Ancak çocuğun rızasının olduğu söylenen durumlar tecavüz olarak cezalandırılmıyor. Fransa’da geçtiğimiz aylarda yaşanan bir olayda 28 yaşında bir adam, 11 yaşındaki bir çocukla ilişkiye girmiş fakat şaşırtıcı bir şekilde hiçbir ceza almamıştı.

Fransa’da, ‘şiddet, zorlama, tehdit veya zorbalık’ kanıtlanmadığı sürece, 15 yaşın altındaki biriyle ilişkiye girmek bir suç olarak kabul edilmiyor.

Fransa’da kadına şiddetten kaynaklı ölümlerin yanı sıra taciz, tecavüz ve sözlü saldırılara uğrama oranı da oldukça yüksek. Bu saldırı ve istismarların çoğunun üzeri örtülmeye çalışılıyor, mağdurların şikayetleri ve mevcut trajik durum basına yansıtılmıyor.

Fransa'da kadına şiddet
Foto: AFP

Fransa’nın kadın hakları ulusal bilgi servisinin (CIDFF) direktörü Annie Guilberteau BFM TV’ye verdiği demeçte, “Bu rakamlar küçümsenmiş durumda. Yetkililer, intiharları ve kaybolmaları göz önüne almıyor” açıklamasında bulundu.

Fransa’nın resmi suç veri ajansı (ONDRP) tarafından hazırlanan bir çalışmada, geçen yıl 85.424 kişinin eşleri hakkında saldırı ve darp suçlamasıyla dava açtığı ortaya çıkmıştır. Rapora göre, yaklaşık 10 kurbanın 9’u kadın ve 2015 yılından bu yana şiddet olaylarında artış görülüyor.

Erkek ve Kadın Eşitliği Yüksek Kurulu, rakamların daha da yüksek olduğuna inanıyor ve Fransa’da her yıl 201.000‘in üstünde kadının fiziksel ya da cinsel olarak aile içi şiddet mağduru olduklarını iddia ettiğini bildiriyor. Bu kadınların bir kısmı defalarca mağdur ediliyor.

Çalışma, ‘2,096 adet tecavüz vakasının partnerler tarafından gerçekleştiğini ve bunların 2,074 tanesinin kadınlara karşı işlendiğinin’ altını çiziyor.

Bu alandaki şikayetlerin sayısı 2015 ve 2016 yılları arasında %16 oranında artmıştır.

Neden Şikayetler Artıyor? 

ONDRP direktörü Christophe Soullez, ‘farklı faktörlerin olduğunu, ancak muhtemelen polislerin kurbanlarla daha sıkı iletişim kurmasının da payı olduğunu’ söylüyor.

‘Polislerin mağdurları nasıl dinleyeceklerini ve onlarla nasıl iletişim kuracaklarını öğrendiğini’ söyleyen Soullez, çeşitli bilinçlendirme kampanyalarının bir sonucu olarak ‘son yıllarda mağdurların sesinin özgür bırakıldığını’ ifade ediyor.

Ancak diğer uzmanlar duruma Soullez kadar olumlu yaklaşmıyor; mağdurlar gittikçe artarken birçok insanın sessiz kaldığını düşünüyorlar.

Fransız düşünce kuruluşu Cevipof’taki araştırma direktörü ve cinsiyet eşitliğine ilişkin kitapları bulunan Janine Mossuz-Lavau, BFM TV’ye verdiği demeçte, “Buzdağının ucunu görüyoruz. Evlilikte şiddetin doğası rakamlarla ilgili doğru bir tespit yapmayı zorlaştırıyor. Bu (rakamlar) evlilik öncesi şiddetin gerçeğini yansıtmıyor. Bu gizli bir olgu. Bazen bir kadın ölür ve çevresindeki kimse onunla eşi arasındaki şiddetin farkında değildir.” demiştir.

Fransa'da kadına şiddet
Foto: AFP

Şiddetle Mücadelede Maddi Endişeler 

Fransa’da, kadına şiddetin önlenmesine yönelik 30 milyon euro fon ayrıldı. Karşılaştırma yapılırsa, Temmuz ayında İspanya 1 milyar euro tutarında kredi çıkarmıştı.

Kadın hakları grubu Osez le Feminisme’den Marie Allibert, “İspanya’yla kıyaslarsak, gülünç durumdayız. Bir yara bandıyla kanamayı durduramayız” demiştir.

Bu yıl yapılan Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması Uluslararası Mücadele Günü, dünyanın her bölgesinden kadınların hem özel hem de kamusal alanlarda cinsel taciz deneyimleri hakkında konuştuğu bir döneme denk gelmişti.

Geçtiğimiz aylarda, önde gelen birkaç kadın hakları savunucusu, #SoyezAuRdv hashtagi kapsamında sosyal medya ile ilgili bir kampanyası başlatarak Fransız Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un dikkatini çekmeye çalışmıştı.


Aile içi şiddet ve kadınlara ve çocuklara yönelik istismar olayları konusunda bilgi sahibi olmak ve istismar edilip edilmediğinizi anlamak için yazıyı inceleyin.


Fransa’da Çalışma Ortamlarında Duyabileceğiniz Cinsiyetçi İfadeler

Fransa’da kadınların mağdur olduğu cinsiyetçilik en yaygın olarak iş ortamlarında görülüyor. Fransa’daki kadınların %80‘i cinsiyetçilik kurbanı olduklarını ve bunun endişe verici olduğunu söylüyor.

Fransa'da kadına şiddet

1. “Nasılsın benim küçük kızım?” (“Comment ça va ma petite?”)

Bu ifade çoğu kez kadınları “küçük” olarak nitelendirmeye çalışan ve bunun aşağılayıcı olduğunu bilen erkekler tarafından kullanılıyor.

2. “O kadın bir erkekten daha kötü” (“Elle est pire qu’un homme”)

3. “Bu bir Tupperware toplantısı” (“C’est une réunion Tupperware”)

Bu ifade, bir grup kadının ev işleri dışında iş ile ilgili konuşacak hiçbir şeyi olmadığını ima eden küçümseyen bir cümledir. (Tupperware bir mutfak araç gereçleri markasıdır.)

4. “Boşver, o özel gününde herhalde” (“Laisse tomber, elle doit avoir ses règles”)

5. “Güzelim, Balım, Sevgilim” (“Ma jolie, Ma cocotte, Ma puce”)

Bunlar bir erkek tarafından kadın iş arkadaşına söylendiğinde alçaltıcı ifadeler olarak görülür.

6. “Tırnaklarını boyamaktan başka bir şey bilmez” (“Elle ne sait pas faire grand-chose à part se vernir les ongles”)

7. “Histerik” (“Hysterique”)

Bu kelime çoğunlukla bir kadının görüşünü eleştirmek için kullanılır.

8. “Çok şirin bir bluz” (“C’est mignon, ce chemisier”)

Bir sunumun ortasında yahut bir görüşmede kadınlara karşı kullanılan bu iltifat, sunum esnasında kadının konuşmasını keserek onu ciddiye almadığını göstermek isteyen bir ifadedir.

9. “Kadın bir teknisyen ha? Tuhaf!” (“Tu es technicienne? C’est peu commun ca”)

Erkek egemen alanlarda çalışan kadınlar için, kötü niyetle söylenmemiş olsa da bu ifade can sıkıcı olabilir.


Kaynaklar

thelocal.fr   20minutes.fr   seine-saint-denis.fr

bfmtv   thelocal.fr2   thelocal.fr3   ne-dir.org   nytimes

[Toplam: 7   Ortalama: 4.6/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?