Ana sayfa Genel Araştırma Fotoğraftaki Yüzü Kanlı Kişinin Sultan Abdülhamid Olduğu İddiası

Fotoğraftaki Yüzü Kanlı Kişinin Sultan Abdülhamid Olduğu İddiası

1582
0

 

İnternet ortamlarında sıkça paylaşılan ve ihbar olarak dogrula.org’a gönderilen bu görseldeki yüzü kanlı kişinin Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamid olduğu iddia edildi. Pek çok yerde paylaşılan bu iddia, binlerce beğeni ve yorum etkileşimi aldı.

 

 

Söz konusu iddia doğru değildir; fotoğraftaki kişi Sultan 2. Abdülhamid değildir. Çünkü iddiadaki görsel o dönemde çekilen bir fotoğraf değil, Gennaro Amato (1857-1947) tarafından çizilen bir resimdir. Resim detaylı şekilde incelendiğinde bunu görmek mümkün. Ayrıca ressamın imzasıyla başka tarihi resimleri de bulunuyor.


Fotoğraf Değil Resim

Söz konusu resimler ressam Gennaro d’Amato (1857-1947) tarafından çizilmiş. Ressamın aynı imzayla bir başka tarihi resmi de bulunuyor:


Resmin Tam Boyutlu Hali

 

Sultan II. Abdülhamid’in fotoğrafları incelendiğinde ilerleyen yaşında daha da zayıf olduğu görülüyor. Bu yüzden, görüntülerdeki uzun boylu ve yapılı kişiyle benzerliği olmadığı söylenebilir.

Kıyaslama yapılınca sağdaki kişinin burnu de Sultan II. Abdülhamid’in kemerli burnuna benzemiyor.

Hafif kamburu olan, zayıf ve yüzü nispeten kemikli ve uzun olan Sultan, söz konusu görseldeki uzun boylu ve iri yapılı kişiye benzemiyor.

II. Abdülhamid ve söz konusu görseldeki kişinin fotoğrafları:


Tarihçi Mustafa Armağan Görseli Yalanlamış

dogrula.org olarak Abdülhamid’in Kurtlarla Dansı serisinin yazarı, tarihçi yazar ve gazeteci Mustafa Armağan’la iletişime geçtik. Kendisine Instagram sayfasındaki paylaşımı üzerine fotoğraftaki kişinin kim olduğunu sorduk. Armağan, görselin fotoğraf değil, Batı basınından yayılan bir resim olduğunu söyledi. Çizilen resmin amacının Sultan 2. Abdülhamid’i aşağılamak amacıyla çizildiğini belirtti.

Sultan 2. Abdülhamid’e atfedilen fotoğrafın sosyal medya ortamlarında çokça paylaşılarak hızla yayılması üzerine, tarihçi yazar Mustafa Armağan Instagram ve Twitter hesabında paylaşım yaparak iddiayı yalanlamış:


 

 

Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu’nun Paylaşımı

Sultan 2. Abdülhamid’in 4. kuşak torunu olan Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu da bu görsel üzerine Twitter hesabında bir paylaşım yaparak iddiaları yalanlamıştır:


 

Görüldüğü üzere iddia doğru değildir; fotoğraftaki kişi Sultan 2. Abdülhamid değildir. Çünkü söz konusu görsel bir fotoğraf değil, çizen kişinin tespit edilemediği bir resimdir. Resim detaylı şekilde incelendiğinde bunu görmek mümkün.

Kaynaklarkaynak1kaynak2kaynak3kaynak4, kaynak5kaynak6

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*