Fotoğrafın Yüzme Eğitmeni Olarak Nikola Tesla’yı Gösterdiği İddiası

 

İhbar olarak dogrula.org’a gönderilen bu fotoğrafta yer alan kişinin, 1900’lü yıllarda New York sahilinde yüzme eğitmeni olarak çalışan Nikola Tesla olduğu iddia edildi.

Ancak söz konusu iddia doğru değildir.

Sırp kökenli Amerikalı mucit, fizikçi ve elektrofizik uzmanı Nikola Tesla’ya ait olduğu iddia edilen bu fotoğraf geçtiğimiz Mayıs ayında History Photographed adlı bir sayfada “Genç Nikola Tesla, bir kıza yüzme öğretirken, 1900” yorumuyla yer almış:

 

Diğer bir Twitter sayfası olan Weird History de aynı kareyi 2017 yılında “Nikola Tesla New York’ta yüzme eğitmeniyken, 1900” yorumuyla paylaşmış:

 

Bu iddiaların hiçbiri doğru değil, çünkü fotoğraftaki kişi Nikola Tesla değil.

New York Şehir Müzesi’ne göre, bu görüntü 1898’de çekilmiş ve fotoğrafta Staten Island’daki Midland Plajı’nda bir erkek (“yüzme eğitmeni” olarak tanımlanmış) ve bir kadın (“yüzücü” olarak tanımlanmış) gösteriliyor.

 

Fotoğraftaki kişi Nikola Tesla ile benzerlik gösteriyor. Ancak Tesla, 1898’de (bu fotoğraf çekildiğinde) yaklaşık 42 yaşındaydı, fotoğraftaki adam ise daha genç görünüyor. İşte “Yüzme eğitmeni” ile 1896’da çekilmiş Tesla’nın bir görüntüsü:

İki fotoğrafta görülen kişilerin saç çizgisi ve kulakları belirgin şekilde farklıdır.

Ayrıca Tesla’nın o yıllarda yüzme eğitmenliği eğilimi veya finansal ihtiyacı olması da pek olası değildir; çünkü kaynaklara göre Tesla’nın zaten birkaç başarılı patenti vardı ve 1898 itibarıyla New York’ta birkaç laboratuvar işletiyordu.


 

Görüldüğü üzere iddia doğru değildir; New York Şehir Müzesi’nde yer alan fotoğraf Tesla’yı değil, ‘yüzme eğitmeni’ olarak başka bir kişiyi göstermektedir.

Kaynaklarkaynak1kaynak2, kaynak3kaynak4kaynak5kaynak6kaynak7

[Toplam: 1   Ortalama: 1/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?