Fotoğrafın Yüzme Eğitmeni Olarak Nikola Tesla’yı Gösterdiği İddiası

 

İhbar olarak dogrula.org’a gönderilen bu fotoğrafta yer alan kişinin, 1900’lü yıllarda New York sahilinde yüzme eğitmeni olarak çalışan Nikola Tesla olduğu iddia edildi.

Ancak söz konusu iddia doğru değildir.

Sırp kökenli Amerikalı mucit, fizikçi ve elektrofizik uzmanı Nikola Tesla’ya ait olduğu iddia edilen bu fotoğraf geçtiğimiz Mayıs ayında History Photographed adlı bir sayfada “Genç Nikola Tesla, bir kıza yüzme öğretirken, 1900” yorumuyla yer almış:

 

Diğer bir Twitter sayfası olan Weird History de aynı kareyi 2017 yılında “Nikola Tesla New York’ta yüzme eğitmeniyken, 1900” yorumuyla paylaşmış:

 

Bu iddiaların hiçbiri doğru değil, çünkü fotoğraftaki kişi Nikola Tesla değil.

New York Şehir Müzesi’ne göre, bu görüntü 1898’de çekilmiş ve fotoğrafta Staten Island’daki Midland Plajı’nda bir erkek (“yüzme eğitmeni” olarak tanımlanmış) ve bir kadın (“yüzücü” olarak tanımlanmış) gösteriliyor.

Fotoğraftaki kişi Nikola Tesla ile benzerlik gösteriyor. Ancak Tesla, 1898’de (bu fotoğraf çekildiğinde) yaklaşık 42 yaşındaydı, fotoğraftaki adam ise daha genç görünüyor. İşte “Yüzme eğitmeni” ile 1896’da çekilmiş Tesla’nın bir görüntüsü:

İki fotoğrafta görülen kişilerin saç çizgisi ve kulakları belirgin şekilde farklıdır.

Ayrıca Tesla’nın o yıllarda yüzme eğitmenliği eğilimi veya finansal ihtiyacı olması da pek olası değildir; çünkü kaynaklara göre Tesla’nın zaten birkaç başarılı patenti vardı ve 1898 itibarıyla New York’ta birkaç laboratuvar işletiyordu.


 

Görüldüğü üzere iddia doğru değildir; New York Şehir Müzesi’nde yer alan fotoğraf Tesla’yı değil, ‘yüzme eğitmeni’ olarak başka bir kişiyi göstermektedir.

Kaynaklarkaynak1kaynak2, kaynak3kaynak4kaynak5kaynak6kaynak7

Bunlara da Göz Atabilirsin

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Orman işçisi değil Hampton Lumber şirketi yaptı

Sosyal medya platformu İnstagram’da 08 Mayıs 2021 tarihinde Erkantopuzofficial hesabından yapılan bir paylaşımda, ABD’nin Oregon eyaletindeki köknar ormanına, ormanla ilgilenen bir işçinin gülen yüz...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,311BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler