Fotoğrafın İkinci Dünya Savaşı’nda Ölenlerden Alınan Alyansları Gösterdiği İddiası

İhbar olarak dogrula.org’a gönderilen fotoğrafın, İkinci Dünya Savaşı’nda ölenlerin parmaklarından çıkarılan alyansları gösterdiği iddia edildi. Fotoğraf kısa sürede viral oldu ve pek çok sosyal medya kullanıcısı tarafından paylaşıldı.

Söz konusu iddia çoğunlukla doğrudur. Fotoğraf İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi ölüm kamplarına gönderilen kurbanlardan toplanan yüzükleri gösteriyor.


Fotoğraf Arşivlerde Yer Alıyor

Fotoğraf gerçekten de arşivlerde yer alıyor. Getty Images tarafından verilen altyazı ise fotoğrafı şöyle açıklıyor:

“Bir ABD askeri, Naziler tarafından Yahudilerden alınan ve 3 Mayıs 1945’te Almanya’da Heilbronn Tuz Madenlerinde saklanan binlerce altın alyansı inceliyor. Nazi Almanyası’nın yenilgisinden sonra hazineler müttefik kuvvetler tarafından ortaya çıkarıldı.”


Aynı fotoğraf ABD Soykırım Anıtı Müzesi tarafından genişletilmiş bir açıklamayla arşivlenmiş:

“Bunlar, Almanların altınları kurtarmak için kurbanlarından çıkardığı binlerce alyanstan bazıları. ABD Birinci Ordu birlikleri, bu yüzükleri saat, değerli taşlar, gözlükler ve altın diş dolguları ile birlikte Almanya’nın Weimar yakınlarındaki Buchenwald toplama kampına bitişik bir mağarada buldu. 5/5/45.”


Başka Eşyalar da Var

Nazi ölüm kamplarına gönderilen kurbanlardan toplanan valiz, kıyafet, saç, ayakkabı, gözlük, yapay uzuvlar, altın dişler ve diğer eşyaların da olduğu bilgisi mevcut.


İkinci Dünya Savaşı

Nazi Almanyası, İtalya ve Japonya liderliğindeki Mihver devletleriyle İngiltere, Fransa, ABD ve Sovyetler Birliği önderliğindeki İttifak devletlerinin çarpıştığı savaş, Nazi Almanyasının teslim olmasıyla Avrupa’da 8 Mayıs 1945’te son buldu.

ABD’nin iki atom bombalı saldırısında yaklaşık 150 bin vatandaşını kaybeden Japonya’nın teslim olmayı kabul etmesinin ardından İkinci Dünya Savaşı, 2 Eylül 1945’te tüm dünyada bitti.

İkinci Dünya Savaşı sırasında 6 milyondan fazla Yahudi katledildi.


Görüldüğü üzere söz konusu iddia çoğunlukla doğrudur. Sosyal medyada sıkça paylaşılan fotoğraf İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi ölüm kamplarına gönderilen kurbanlardan toplanan yüzükleri gösteriyor.

Kaynaklarkaynak1kaynak2kaynak3kaynak4

Bunlara da Göz Atabilirsin

Zaman farklı, mekan farklı: Acı aynı

Filistin'de yaşanan şiddet olayları, insanlık dramı her coğrafyayı derinden sarsarken, günlerdir sosyal medyanın da gündeminde.  Sosyal medya kullanıcıları paylaşımlarında yaşanan olaylarla ilgili tepkisini dile...

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,310BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler