Fotoğrafın İkinci Dünya Savaşı’nda Ölenlerden Alınan Alyansları Gösterdiği İddiası

İhbar olarak dogrula.org’a gönderilen fotoğrafın, İkinci Dünya Savaşı’nda ölenlerin parmaklarından çıkarılan alyansları gösterdiği iddia edildi. Fotoğraf kısa sürede viral oldu ve pek çok sosyal medya kullanıcısı tarafından paylaşıldı.

Söz konusu iddia çoğunlukla doğrudur. Fotoğraf İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi ölüm kamplarına gönderilen kurbanlardan toplanan yüzükleri gösteriyor.


Fotoğraf Arşivlerde Yer Alıyor

Fotoğraf gerçekten de arşivlerde yer alıyor. Getty Images tarafından verilen altyazı ise fotoğrafı şöyle açıklıyor:

“Bir ABD askeri, Naziler tarafından Yahudilerden alınan ve 3 Mayıs 1945’te Almanya’da Heilbronn Tuz Madenlerinde saklanan binlerce altın alyansı inceliyor. Nazi Almanyası’nın yenilgisinden sonra hazineler müttefik kuvvetler tarafından ortaya çıkarıldı.”


Aynı fotoğraf ABD Soykırım Anıtı Müzesi tarafından genişletilmiş bir açıklamayla arşivlenmiş:

“Bunlar, Almanların altınları kurtarmak için kurbanlarından çıkardığı binlerce alyanstan bazıları. ABD Birinci Ordu birlikleri, bu yüzükleri saat, değerli taşlar, gözlükler ve altın diş dolguları ile birlikte Almanya’nın Weimar yakınlarındaki Buchenwald toplama kampına bitişik bir mağarada buldu. 5/5/45.”


Başka Eşyalar da Var

Nazi ölüm kamplarına gönderilen kurbanlardan toplanan valiz, kıyafet, saç, ayakkabı, gözlük, yapay uzuvlar, altın dişler ve diğer eşyaların da olduğu bilgisi mevcut.


İkinci Dünya Savaşı

Nazi Almanyası, İtalya ve Japonya liderliğindeki Mihver devletleriyle İngiltere, Fransa, ABD ve Sovyetler Birliği önderliğindeki İttifak devletlerinin çarpıştığı savaş, Nazi Almanyasının teslim olmasıyla Avrupa’da 8 Mayıs 1945’te son buldu.

ABD’nin iki atom bombalı saldırısında yaklaşık 150 bin vatandaşını kaybeden Japonya’nın teslim olmayı kabul etmesinin ardından İkinci Dünya Savaşı, 2 Eylül 1945’te tüm dünyada bitti.

İkinci Dünya Savaşı sırasında 6 milyondan fazla Yahudi katledildi.


Görüldüğü üzere söz konusu iddia çoğunlukla doğrudur. Sosyal medyada sıkça paylaşılan fotoğraf İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi ölüm kamplarına gönderilen kurbanlardan toplanan yüzükleri gösteriyor.

Kaynaklarkaynak1kaynak2kaynak3kaynak4

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?