Falcon Heavy Nedir? Başarısız Olduğu İddiası

“Falcon Heavy Nedir? Başarısız Olduğu İddiası” başlıklı içeriğimizde, SpaceX tarafından üretilen “Falcon Heavy” isimli uzay aracı ile 06.02.2018 tarihinde gerçekleştirilen fırlatmayı ve misyonuna dair başarısız olduğu iddiasını inceledik.

Elon Musk‘ın 2002 yılında kurduğu SpaceX şirketinin geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği başarısını duymayan kalmamıştır. Peki Falcon Heavy tam olarak nedir? Falcon Heavy ile Mars’a araç mı göndermeye çalışıldı? Yoksa farklı bir misyonu mu var? Gerçekten başarısız mı oldu? gibi birçok sorunun cevabını yazımızdan okuyabilirsiniz.

Falcon Heavy Nedir? 

falcon heavy nedir 3

Falcon HeavyElon Musk‘ın sahibi olduğu uzay araştırmaları ve taşımacılığı şirketi olan SpaceX tarafından tasarlanmış ve üretilmiş olan, yeniden kullanılabilir özellikli bir ağır yük fırlatma aracıdır. Alçak dünya yörüngesine 63,800 kg ağırlık taşıma kapasitesi ve rakiplerine göre maliyetin üçte biri kadar harcamaya sahip olma özellikleriyle ön plana çıkan Falcon Heavy, 27 adet ilk-aşama motoruna sahip olup, şu anda dünyanın en güçlü operasyonel (fırlatılmış olan) roketi konumundadır. Özellikleri saymakla bitmeyen bu araçta, şu ana kadar yapılmış en verimli motor olma özelliğine sahip, yine SpaceX tarafından üretilen Merlin motorlar kullanılmıştır. 70 metre uzunluğunda ve 12.2 metre genişliğinde olan Falcon Heavy, ana rokete bağlı 2 adet destek kaldırıcı (booster) yan rokete sahiptir. Bu hız kazandırıcı destekler, SpaceX’in daha önceden de başarıyla misyonlarını tamamlamış olan Falcon 9 fırlatma araçlarıdır. Daha önceden hem kalkış hem de belirlenen konuma tekrar geri dönüşünü başarıyla tamamlamış olan Falcon 9 ile ilgili hazırlanmış kısa belgeseli izleyerek, SpaceX’in Falcon Heavy‘de yan roket olarak kullandığı Falcon 9 roketleriyle ilgili daha çok fikir edinebilirsiniz. Falcon 9 belgeseli:

Falcon Heavy, taşıma bölümündeki kompozit kaplaması sayesinde, uyduları, Alçak dünya yörüngesindeYer durağan aktarım yörüngesinde ve ötesindeki istikametlere varıncaya kadar koruma özelliğine sahiptir. Zaten SpaceX’in 06.01.2018 tarihinde gerçekleştirdiği fırlatma ile Falcon Heavy aracı, Elon Musk’ın kurucu ortaklığını yaptığı Tesla‘nın arabalarından birisini bu korumalı sistem sayesinde başarıyla uzaya göndermiştir. Arabanın, uzayda 6 aylık bir yolculuk yapması ve Mars’ın yörüngesine oturtulması planlanmıştı. Ancak planlanan rotayı aştığı için, arabanın Mars ile Jüpiter arasındaki Asteroit kuşağına doğru bir yörüngeye yöneleceği öngörülüyor. Elon Musk‘ın uzun vadede esas hedefi, Mars’a yolculuğun güvenli, kolay ve uygun fiyata yapılabiliyor olmasını ve nihayetinde Mars’ın kolonileştirilmesini sağlamaktır. Ancak, birçok haber sitesinde iddia edildiği üzere, Falcon Heavy‘nin 6 Şubat’ta gerçekleştirdiği misyonunda taşınan yüke dair planlanan hedef, arabayı Mars’a göndermek değil, Mars’ın yörüngesine oturtmaktı. Peki 6 Şubat’ta yapılan fırlatmanın tüm hedefleri nelerdi ve ne kadarı başarıya ulaştı?

Falcon Heavy Test Uçuşu Hedefleri

falcon heavy nedir 4

SpaceX’in 6 Şubat 2018 tarihinde Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden gerçekleştirdiği Falcon Heavy fırlatma misyonu, aslında bir test uçuşuydu. SpaceX’in bu test uçuşu için hedefleri daha detaylı bir şekilde yayınlanmış olsa da, temel olarak hedefleri şöyle sıralamak mümkün:

İlk Aşamada;

 • 27 roket motorunun aynı anda ateşlenmesi
 • Motorların titreşimden zarar görmeden çalışmayı sürdürmesi
 • 3 roketin itiş kuvvetleri arasında dengenin sağlanması
 • Maksimum dinamik basıncın (Max Q) başarıyla geçilmesi
 • Destek kaldırıcı yan roketlerin (boosters), ana roketten başarıyla ayrılması
 • Ana roketin yük taşıma bölümünden başarıyla ayrılması
 • Yük taşıma bölümündeki koruyucu kapağın sorunsuz açılması

sağlanırsa, uzaya Tesla’nın “midnight-cherry” rengindeki “Tesla Roadster” model arabası teslim edilecekti. İlk aşamaya dair planlanan tüm hedefler başarıyla gerçekleştirildi ve şoför koltuğunda SpaceX’in “Starman” adını verdiği maket astronotun oturduğu Tesla arabası, başarıyla uzayda yerini aldı.

Last pic of Starman in Roadster enroute to Mars orbit and then the Asteroid Belt

Elon Musk (@elonmusk)’in paylaştığı bir gönderi ()

İkinci aşamada ise;

 • İlk aşamada ana roketten ayrılan destek kaldırıcı yan roketlerin, geri dönüş için motorlarının ateşlenmesi
 • Yan roketlerin, önceden belirlenen rotayı izleyerek, karadaki platformlarına sorunsuz iniş gerçekleştirmesi
 • İlk aşamada yük taşıma bölümünden ayrılan ana roketin, geri dönüş motorlarının ateşlenmesi
 • Ana roketin, önceden belirlenen rotayı izleyerek, Atlantik (Atlas) Okyanusu’ndaki platforma sorunsuz iniş gerçekleştirmesi

sağlanırsa, bu test uçuşunun planlanan tüm hedefleri gerçekleştirilmiş olacaktı. Ancak, ikinci aşamaya dair hedeflerden yan roketlerle ilgili kısım başarıyla gerçekleştirilirken, ana roketin iniş hedefi başarısız oldu. Yani yan roketler, Cape Canaveral Hava Kuvvetleri Üssü’nde bulunan platforma neredeyse eş-zamanlı olarak sorunsuz iniş gerçekleştirdi. Ancak ana roket, doğru rotayı izlemesine rağmen, iniş için ateşlenen motorlarda sorun oluşması sebebiyle, Atlas Okyanusu’ndaki Özerk uzay-limanı insansız gemisine başarılı bir iniş gerçekleştiremedi.

Starman’in Uzaydan Görüntüleri 

Starman’in bulunduğu arabada, David Bowie’den “Space Oddity” şarkısı çalmakta ve aracın torpido gözünde “Otostopçunun Galaksi Rehberi (The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy)” kitabı bulunmaktadır. Araç ekranında ise, kitaba atıf olarak “Don’t Panic” yani “Panik yapma” ifadesi yer almaktadır. SpaceX‘in resmi YouTube sayfasında paylaşılan videodan, Starman’in uzaydaki görüntülerini izlemek mümkün.

Starman Şimdi Nerede?

SpaceX’in uzaya gönderdiği Tesla Roadster arabanın tam olarak nerede olduğunu devamlı olarak hesaplayan bir internet sitesine göre, bu içeriğin oluşturulduğu anda Starman aşağıdaki konumdadır:

falcon heavy nedir 6 starman şu anda nerede

Falcon Heavy Test Uçuşu

Falcon Heavy ile 06.02.2018 tarihinde gerçekleştirdiği test uçuşunu, yine resmi YouTube kanalında canlı yayınlayan SpaceX, daha sonra bu videoyu kanalına yüklemiştir. Videoda 21:49‘dan itibaren kalkış için 10’dan geri-sayım ve Falcon Heavy test uçuşu görüntülerini izleyebilirsiniz.

Falcon 9 ve Falcon Heavy Fiyatlandırması

Performansları ve kapasiteleri düşünüldüğünde, fiyatlandırmanın uygun olduğu kabul edilen Falcon 9 ve Falcon Heavy için fiyatlandırma şöyledir:

falcon heavy nedir 5 falcon 9 fiyat

SpaceX Neden Başarılı?

SpaceX’in ürettiği roketlerin tekrar kullanılabilir olması, uzay taşımacılığı açısından çok önemlidir. Çünkü bilindiği üzere normalde roketlerin yük taşıma kabini dışındaki kısımlarıyörünge dışına çıktıktan sonra aşamalar halinde ayrılır. Bu kısımlar, ayrıldıkları konuma göre ya uzayda atık haline gelir ya da Dünya’da okyanusa düşer. Her 2 durumda da roketin ayrılan kısımları kullanılamaz hale gelir ve her yeni fırlatma için bu kısımlar mecburen yeniden üretilir. İşte SpaceX, bu konuda çalışmalar başlatmış ve 2011 senesinde duyurusunu yaptığı yeniden kullanılabilir roketlerle ilgili günümüze kadar birçok başarılı gelişme kaydetmiştir. Ancak roketleri başarıyla indirmek, aslında sanılandan çok daha zordur. Çünkü ayrılan roketler, öncelikle eğimi doğru ayarlamalı ve iniş takımı motorlarını ateşlemeyi başarmalıdır. Sonra iniş süresince doğru rotada kalmalı, belirlenen platforma dengeli şekilde iniş yapmalı ve son olarak inişten sonra da dengesini sağlamalı, devrilmemelidir.

falcon heavy nedir 1

Bu süreçte SpaceX, öncelikle 21 Aralık 2015 tarihinde ilk defa bir Falcon 9 roketini başarılı bir şekilde karada belirlenen platforma indirmiştir. Daha sonraki denemelerinde başarısız inişler olsa da, SpaceX tarafından birçok başarılı iniş gerçekleştirilmiştir. Hatta sadece karada değil, okyanusta konumlandırılmış insansız platformlara dahi başarılı inişler gerçekleştirilmiştir. Böylece roketlerin yeniden kullanılabilir olabileceğini gösteren SpaceX, uzaya araç göndermenin çok daha ucuza sağlanabileceğini de göstermiştir.


Kaynaklar:

SpaceX, SpaceX 2SpaceX 3SpaceX 4, SpaceX 5, SpaceX 6whereisroadster, doğru veri, wikizero


[Toplam: 9   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?