Facebook’un Yeni Algoritması Sadece 26 Arkadaşın Paylaşımlarını Gösteriyor İddiası

Aralık 2017’de, yeni bir Facebook algoritmasının kullanıcıların haber kaynağındaki içeriklerin göründüğü arkadaşların sayısının kısıtladığı söylentisi yayılmıştı.

Sosyal medyada paylaşılan ve etkileşimi yüksek olan Facebook’un yeni algoritması sadece 26 arkadaşın paylaşımlarını gösteriyor iddiası doğru değildir.

Facebook, sayfanızdaki gönderileri yalnızca belirli kişilerle ulaşacak şekilde sınırlamamıştır.


Gerçek şu ki, hiç kimse Facebook’un algoritmalarının nasıl çalıştığını tam olarak bilmemektedir.

Bununla birlikte, bu değişikliklerin amacının, işletme ve yayıncılar tarafından oluşturulan reklam içeriklerini değil, aile üyeleri ve arkadaşlar tarafından paylaşılan gönderilerin etkileşimini arttırmak (sınırlamak değil) olduğu belirtilmiştir. Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’in söz konusu paylaşımı şu şekildedir:


Ayrıca bu söylentilerin ardından, Facebook’tan haber kaynağı güncellemesi konusunda açıklama yapılmıştır. Güncellemenin amacının, “tavsiye isteyen bir arkadaşınızın, seyahat için mekan önerileri arayan tanıdığınızın gönderilerine ve haber, makale, video gibi karşılıklı yorum yapmaya ve tepki vermeye teşvik eden paylaşımlara daha fazla yer verilmesi” olduğu ifade edilmiştir.

facebook haber kaynağı

Snopes’in haberinde belirttiğine göre, kendileri bu sınırlama iddiasının doğru olup olmadığını sormak için Facebook ile bağlantıya geçmiş, bir temsilci onlara bu dedikoduların asılsız olduğunu söylemiştir. Viral olan pek çok Facebook algoritması haberinde olduğu gibi, bu söylentilerin de “yanlış yönlendirilmiş” ve “etkisiz” olduğu ifade edilmiştir.


Kaynak: facebookfacebook2
[Toplam: 4   Ortalama: 4.8/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?