Facebook’un Yeni Algoritması Sadece 26 Arkadaşın Paylaşımlarını Gösteriyor İddiası

Aralık 2017’de, yeni bir Facebook algoritmasının kullanıcıların haber kaynağındaki içeriklerin göründüğü arkadaşların sayısının kısıtladığı söylentisi yayılmıştı.

Sosyal medyada paylaşılan ve etkileşimi yüksek olan Facebook’un yeni algoritması sadece 26 arkadaşın paylaşımlarını gösteriyor iddiası doğru değildir.

Facebook, sayfanızdaki gönderileri yalnızca belirli kişilerle ulaşacak şekilde sınırlamamıştır.


Gerçek şu ki, hiç kimse Facebook’un algoritmalarının nasıl çalıştığını tam olarak bilmemektedir.

Bununla birlikte, bu değişikliklerin amacının, işletme ve yayıncılar tarafından oluşturulan reklam içeriklerini değil, aile üyeleri ve arkadaşlar tarafından paylaşılan gönderilerin etkileşimini arttırmak (sınırlamak değil) olduğu belirtilmiştir. Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’in söz konusu paylaşımı şu şekildedir:


Ayrıca bu söylentilerin ardından, Facebook’tan haber kaynağı güncellemesi konusunda açıklama yapılmıştır. Güncellemenin amacının, “tavsiye isteyen bir arkadaşınızın, seyahat için mekan önerileri arayan tanıdığınızın gönderilerine ve haber, makale, video gibi karşılıklı yorum yapmaya ve tepki vermeye teşvik eden paylaşımlara daha fazla yer verilmesi” olduğu ifade edilmiştir.


Snopes’in haberinde belirttiğine göre, kendileri bu sınırlama iddiasının doğru olup olmadığını sormak için Facebook ile bağlantıya geçmiş, bir temsilci onlara bu dedikoduların asılsız olduğunu söylemiştir. Viral olan pek çok Facebook algoritması haberinde olduğu gibi, bu söylentilerin de “yanlış yönlendirilmiş” ve “etkisiz” olduğu ifade edilmiştir.


Kaynak: facebookfacebook2

Bunlara da Göz Atabilirsin

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Orman işçisi değil Hampton Lumber şirketi yaptı

Sosyal medya platformu İnstagram’da 08 Mayıs 2021 tarihinde Erkantopuzofficial hesabından yapılan bir paylaşımda, ABD’nin Oregon eyaletindeki köknar ormanına, ormanla ilgilenen bir işçinin gülen yüz...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,312BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler