Eti Matik AB ve ABD Tarafından Engelleniyor İddiası

Eti Matik nedir, AB ve ABD tarafından engellenmek isteniyor iddiası başlıklı yazımızda, dogrula.org‘a gelen ihbar üzerine Eti Matik’in nasıl bir ürün olduğunu, hangi kuruluş tarafından üretildiğini ve Avrupa Birliği ile Amerika Birleşik Devletlerin Eti Matik’in önünü kesip kesmediği inceleyeceğiz. Yazımıza başlamadan önce Eti Matik nedir, neden bor ile üretilmiştir ona bakalım:

Eti Matik Nedir?

Eti Maden İşletmeleri tarafından 2014 yılında piyasaya sürülen Eti Matik, bor ile üretilen yerli bir temizlik ürünüdür. İçerisinde herhangi bir kimyasal ürün, fosfat ve petrol ürünü içermeyen bir ürün olup giysi, tekstil ve otel, hastane gibi yerlerde kullanılan endüstriyel çamaşırların temizliğinde kullanılmak üzere geliştirilmiş ve piyasaya sunulmuştur.

Doğal ve yerli olması yönüyle, piyasada satılmaya başlandığından itibaren öncelikle çocuklar ve astım hastalıkları için tercih edilmiştir. Bünyesinde optik beyazlatma ve kimyasal parfümler bulunmayan Eti Matik, giysilerle birlikte sağlığa zarar veren kimyasal deterjanlara bir alternatif olarak üretilmiştir.

Eti Matik, kimyasal madde içermemesi ve sağlığa zararlı olmaması yönünden, kendisini bir deterjan değil temizlik ürünü olarak tanımlamaktadır. İçeriğinde %30’dan fazla bor, %15-20 arası sodyum stearat (sabun) ve en fazla %5 soda barındıran bir temizlik ürünüdür.


eti matik nedir bor


Neden Bor ile Üretildi?

Dünyadaki bor madeni rezervinin büyük bir kısmı Türkiye’de bulunmakta olup dünya üzerinde en çok bor üretimi yapan ülke Türkiye’dir. Dünyada stratejik bir öneme sahip bor yatakları, Türkiye dışında en çok Rusya, ABD ve Çin’dedir. Bor rezervinin %72’sine sahip olan Türkiye, dünyadaki üretimin %32’sini gerçekleştirmektedir. Aşağıdaki tabloda, dünya üzerinde en çok bor rezervine sahip olan ülkeler verilmiştir:


eti matik nedir dünya bor rezervi


Bor ilk olarak 1808 yılında Fransız kimyager Gay-Lussac ve İngiliz kimyager Humphry Davy tarafından keşfedilmiştir. 1960‘lı yıllardan bugüne kadar bor, sanayi tuzu olarak adlandırılmakta ve ülkemizde tekstil sanayi, gübre sanayi, ilaç sanayi, kimya sanayi ve otomobil sanayi gibi çok farklı alanlarda kullanılmaktadır.

Bor asidinden meydana gelen boratlar, leke çıkarma işlemini hızlandırma, suyu yumuşatma ve birlikte kullanılan malzemenin performansını arttırma özelliklerinden dolayı temizlik ürünlerinin ham maddesi olarak tercih edilmektedir. Tekstil ürünlerinde kullanılması, sağlık açısından bakteri ve mantarların zararlı etkilerinden koruduğu için önemlidir.


AB ve ABD Eti Matik’i Engelliyor İddiası

dogrula.org‘a gelen ihbara göre, Eti Matik’in büyümesinin Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa Birliği (AB) tarafından engellendiği veya önünün kesildiği iddia edilmiştir. Eti Maden İşletmeleri tarafından üretilen Eti Matik yurtiçi ve yurtdışı dağıtıcısı Yeni Çatı Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Yılmazel’in, bu konuda bir açıklamada bulunduğu söylenmiştir. Ancak açıklamasında geçen ABD ve AB, Eti Matik’in önünü kesiyor ifadesine dair, Yılmazel haricinde herhangi bir kurum veya kişiden resmi bir açıklamaya, belgeye ulaşılamamıştır.


eti matik nedir ab abd engelliyor


filigran dogrula.org doğruluk yüzdesi %10


Kaynaklar: Etimaden, Yeni Çatı Gıda, teknolojikaraştırmalar.com, ihracatturk.com


[Toplam: 5   Ortalama: 4.4/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?