Eski Futbolcu Adriano’nun Brezilya’da Bir Uyuşturucu Çetesinin Lideri Olduğu İddiası

Sosyal medya paylaşımları ve İnternet ortamlarında sıkça yer almış olan, eski futbolcu Adriano’nun (36) Brezilya’da bir uyuşturucu çetesinin lideri olduğu iddiası doğru değildir.


 

Daily Star adlı İnternet sitesinden yayılan iddia, pek çok medya organı tarafından “eski Brezilyalı futbolcu zor zamanlar geçiriyor” ifadeleriyle haber yapılmış.

İddialara göre dünya yıldızı eski Brezilyalı futbolcu Adriano Leite Ribeiro’nun, Rio’da favela adı verilen gecekondu bölgesinde çete lideri olarak yaşadığı görülmüştür. (Favela, Brezilya’daki gecekondu mahallelerine verilen isim.)

adriano çete lideri 

2016 yılında ortaya atılan iddialara göre, Brezilya ile Copa America’yı kazanan eski Inter Milan oyuncusu Adriano çete üyeleriyle favelada yaşamak zorunda kalmış.

Kaynak olarak “Brezilyalı kaynaklar” diye bahsedilen bu haberlere göre, Adriano’nun Güney Amerika’nın en tehlikeli gruplarından biri olan Comando Vermelho çetesiyle yakın ilişkisi bulunuyor.

Bu hikayeyi ortaya çıkaran ana olay ise, Rio’daki favelalarda bir berbere giden Adriano’un görüntülerinin sosyal medyada paylaşılıp yayılması.


Görüntü ilk olarak Adriano tarafından kendi Instagram profilinde paylaşılmış.

İddiaların asılsız olduğunu Adriano’nun Instagram hesabında yaptığı paylaşımlarda ve aktif olarak kullandığı Twitter hesabında görmek mümkün.


Adriano bu görüntüleri “in my community” (kendi mahallemde) notuyla paylaşmış.

View this post on Instagram

Na minha comunidade #ReiDoCorte ✂️

A post shared by Adriano imperador (@adrianoimperador) on


Ayrıca Adriano’nun Instagram profiline bakıldığında, Brezilya’daki ailesini ve arkadaşlarını ziyaret ettiğini ve çocuklarıyla orada vakit geçirdiğini görmek mümkün.

View this post on Instagram

Meu pai e o meu irmão au-au

A post shared by Adriano imperador (@adrianoimperador) on


 

Brezilyalı kaynak Ego’ya göre, Adriano berberiyle birlikte Vila Cruzeiro’da çektirdiği fotoğrafta “köklerini asla unutamayacağını” belirten bir görüntü veriyor.


 

Ayrıca, sözleşmesinin olduğu kulüp Miami United FCnin web sitesinde hala Adriano’yu görmek mümkün.

adriano çete lideri


Bu görüntülerden sonra pek çok makale yayından kaldırılmış ve Adriano’nun çete üyesi olduğu hakkında yapılan Twitter paylaşımları silinmiştir.

Hace unos años Adriano era una estrella. Hoy le paga a una banda de narcos para vivir tranquilo en una favela. pic.twitter.com/B9gIz7oDGl

— Valentin Fletcher (@ValeFlet) 30 July 2016

O dinheiro tira o homem da miséria, mais não pode arrancar ele de dentro da Favela!!! Adriano tem meu respeito… pic.twitter.com/HfFSaGkzci

— RACIONAIS VIDA LOKA (@FraseRacionaiss) 4 July 2016


 

Ancak Türkiye ve dünya medyasında bu konuya dair iddialar ortaya atılmaya ve Adriano’nun çete lideri/ uyuşturucu baronu olduğu haberleri yapılmaya devam etmektedir.

yüzde 0 dogrula.org doğruluk yüzdesi %0

Kaynaklar: kaynak1kaynak3kaynak4kaynak5kaynak6kaynak7kaynak8kaynak9kaynak10

[Toplam: 5   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?