e-Devlet Soyağacı Hizmetine Nasıl Girilir? Hizmet Durduruldu mu?

e-Devlet Soyağacı Hizmetine Nasıl Girilir? Hizmet Durduruldu mu?” başlıklı içeriğimizde e-Devlet sistemine yeni eklenen soyağacı sorgulama hizmetine nasıl giriş yapılacağını ve hizmetin durdurulduğuna yönelik iddiayı inceledik. Eğer sadece hizmetin durdurulup, durdurulmadığını öğrenmek istiyorsanız, yazının en son kısmını okumanız yeterli olacaktır.

e-Devlet Soyağacı Hizmeti

Bilindiği üzere e-Devlet‘in resmi sitesinde vatandaşların belirli bir tarihe (1800’lü yıllara) kadar soyağacını öğrenebileceği yeni bir hizmet verilmeye başlandı. Soyağacını öğrenmek isteyenler için, bu sisteme nasıl giriş yapılacağını ve işlemlerin nasıl tamamlanacağını gösteren bir kılavuz hazırladık.

Şifreniz Var mı?

Öncelikle e-Devlet sistemine giriş yapmak ve e-Devlet sistemine bağlı hizmetlerden yararlanmak için, ilk aşamada PTT Merkez Müdürlüklerinden, üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu kimlik ibrazı ile şahsen başvuru yapıldığında temin edilebilen e-Devlet şifrenizin olması gerektiğini belirtelim. Çünkü birçok kişi e-Devlet sistemini kullanmak için gereken şifreyi nasıl temin edeceğini bilmediğinden dolayı sistemi kullanamıyor. Sisteme giriş yapmak için kullanılan farklı alternatifler de mevcuttur. Ancak kılavuzumuzda örnek olarak en fazla kullanılan standart alternatife yer verdik.

e-Devlet şifreniz varsa 1 adım öndesiniz. Sisteme giriş yapmak için, öncelikle www.turkiye.gov.tr adresinden e-Devlet hizmetlerinin sunulduğu resmi web sitesini açmanız gerekiyor. Siteye girdikten sonra, karşınıza gelen ekrandaki sisteme giriş alternatiflerinden hangisi size uygunsa onu seçerek, sisteme giriş yapmalısınız. Standart görünümde ilk alternatif T.C. Kimlik numaranızı ve şifrenizi yazarak e-Devlet sistemine giriş yapmaktır.

Soyağacı Nasıl Öğrenilir?

T.C. Kimlik Numaranızı ve e-Devlet şifrenizi kullanarak kimliğiniz doğrulandıktan sonra, soyağacınızı öğrenmek için hizmetten yararlanmanın 2 yöntemi vardır.

  • İlkine göre;

1. Ekranın sol alt tarafında bulunan “e-Hizmetler” yazılı bölmeye tıklayın.

edevlet soyağacı 1

2. Daha sonra açılan hizmetlerden “Devlet ve Mevzuat” bölümüne tıklamalısınız.

edevlet soyağacı 2

3. Açılan sayfada sol tarafta bulunan harf sıralamasında “N” harfine tıklayıp, “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü” simgesinin üzerine tıklayınız.

edevlet soyağacı 3

4. Açılan ekrandaki hizmetlerden, “Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama” seçeneğine tıklamalısınız. Zaten seçeneğin yanında yeni bir hizmet olduğu için “Yeni” ibaresini de görebilirsiniz.

edevlet soyağacı 4

5. Hizmet, sistem yoğunluğundan dolayı uzun süreli bekletmelere sebep olabilir. Soyağacı sorgulama hizmetinde sisteme girildiğinde “belge oluştur” diyerek geçmiş yıllara ait soyağacınızı görüntüleyebilirsiniz.


  • T.C. Kimlik Numaranızı ve e-Devlet şifrenizi kullanarak kimliğiniz doğrulandıktan sonra, soyağacınızı öğrenmek için hizmetten yararlanmanın bir diğer yöntemi ise;

1. Ana sayfadaki arama şeridine “soyağacı” yazarak, şeridin alt tarafında çıkan “Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama” yazan seçeneğe tıklayabilirsiniz.

edevlet soyağacı 5

2. Hizmet, sistem yoğunluğundan dolayı uzun süreli bekletmelere sebep olabilir. Soyağacı sorgulama hizmetinde sisteme girildiğinde “belge oluştur” diyerek geçmiş yıllara ait soyağacınızı görüntüleyebilirsiniz.

e-Devlet “Soyağacı” Hizmetini Durdurdu mu?

Yaşanan yoğunluk nedeniyle, hizmetin uzun süreli bekletmelere sebep olması üzerine, e-Devlet resmi web sitesinde bir açıklama yapılmış ve hizmetin geçici bir süreliğine durdurulduğu belirtilmiştir. Açıklama şöyle:

edevlet soyağacı 6

Açıklamada hizmetin aktif hale getirilmesinden sonra, 08.02.2018 tarihinde saat 14:00’dan, 09.02.2018 tarihinde saat 02:00’a kadar yaklaşık 200.000 Alt-Üst Soy Raporu üretildiği belirtilmiştir. Asıl yoğunluğun ise, gece 02:00 ile 04:00 arasında yaşandığı ve 2 saat içerisinde yaklaşık 110.000 Alt-Üst Soy Raporu üretildiği ifade edilmiştir.

Güncelleme

09.02.2018 tarihinde geçici olarak durdurulan soyağacı sorgulama sistemi, tekrar aktifleştirilmiştir. Detaylar için buraya tıklayınız.



Kaynaklar:

turkiye.gov.tr

[Toplam: 7   Ortalama: 4.7/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?