Dünyanın En Büyük Yüzer LNG Terminali Türkiye’de İddiası

Dünyanın en büyük yüzer LNG terminalinin BOTAŞ bünyesinde Türkiye’de olduğu iddiası, basında yer almaya başladığı günden beri merak konusu olmuştur. Enerji Bakanlığı’ndan yapılan açıklama doğrultusunda, yüzer LNG terminalinin dünyanın en büyüğü olduğu iddiası doğrudur.


LNG VE FSRU NEDİR?

LNG “Sıvı Doğal Gaz” (LNG-Liquified Natural Gas) nedir?

Sıvılaştırılmış Doğal Gaz (LNG), depolama taşımacılığının kolaylığı ve güvenliği için doğalgazı sıvı formuna dönüştürmede kullanılan metanın ve bazı etan karışımının bir bileşimidir. Yaklaşık -256 dereceye kadar soğutulur, böylece geniş doğal gaz arzı olan ülkelerden, ürettiklerinden daha fazla doğalgaz isteyen ülkelere taşınır. Sıvı durumda, doğal gaz alanın 1/600’ünü alır, boru hattı nakliyesi mümkün olmadığında gemi ve depolamayı çok daha kolay hale getirir. Uzmanlar, dünya enerji tüketimi arttıkça, LNG ticaretinin öneminin artacağını öngörmektedir.

FSRU (Floating Storage Regasification Unit) nedir?

Sıvılaştırılmış doğalgaz depolama ve gazlaştırma ünitesi olan FSRU, sıvılaştırılmış doğal gaz LNG’yi okyanus kanalları boyunca naklederken ve aktarırken gereken hayati bir bileşendir. FSRU, LNG aktarımı için kullanılan özel bir gemi tipi olarak adlandırılabilir.

Çevre dostu LNG yakıt unsuru olduğu için, taşıması kolay değildir. Herhangi bir hafif çatlaklık, okyanus ekosisteminin daha da bozulmasına, yakıt israfına ve denizlerde can kaybına sebep olabilir.


en büyük lng terminaliTürkiye, Akdeniz sahilinde bulunan Hatay Dörtyol limanında, ülkenin ikinci yüzer depolama ve yeniden gazlaştırma birimini (FSRU) devreye almıştır.

Dünyanın en büyük FSRU’su olan MOL FSRU Challenger, 10 Ekim’de Japon armatörünün bir birimi olan MOL LNG Transport (Europe) Ltd’de sahibine teslim edildikten sonra Kasım ayında Türkiye’ye gelmiştir. MOL FSRU Challenger, Eyfel Kulesi‘nden uzundur.

FSRU, 263.000 metreküp LNG depolama kapasitesine ve yeniden sevkiyat ve gaz aktarma özelliklerine sahip. Birim ayrıca, günde 540 milyon metreküp gaz boşaltma kapasitesine sahiptir.

Botaş, Botaş-Dörtyol FSRU terminali adı verilen proje için ithalat terminali olarak kullanılmak üzere gemiyi MOL’dan kiralamıştır.

Türkiye’nin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak açılış töreninde yaptığı konuşmada, ülkenin FSRU’lar vasıtasıyla boru hattı gazına olan bağımlılığını azaltmayı amaçladığını söylemiştir.

Bakan, FSRU’ları kullanarak iletim ve dağıtım hatlarının yatırım maliyetlerinin ve nakliye masraflarının en aza indirgendiğini açıklamıştır.

en büyük lng terminali

Hatırlatmak gerekirse, Türkiye’nin ilk FSRU’su Neptün, Aralık 2017’de İzmir’de başlatılmıştır. LNG tesisi, Candarlı Körfezi’nin güneybatısındaki Çakmaklı köyünün bitişiğindeki Aliağa sanayi bölgesinde yer almaktadır.

Başta güney Avrupa’da olmak üzere, LNG ticareti yapan İsviçre merkezli MET International AG’nin CEO’su Gyorgy Vargha, “Türkiye’nin geçen kıştan daha fazla ithalat yapmasını bekliyoruz, zaten geçen kış da talebi artırmışlardı. Türkiye büyüyen bir pazar” dedi. 2030 yılına kadar ülkede değişken talep öngören Bloomberg New Energy Finance’ye göre Türkiye, yılın ilk yarısında Çin, Güney Kore ve Japonya‘dan sonra LNG ithalatında en hızlı büyüyen pazar oldu.

filigran dogrula.org doğruluk yüzdesi %100

KAYNAKLARlngworldnews  vesselfinder marineinsight  gcaptain

[Toplam: 8   Ortalama: 4.4/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?