Dünyada Seyahat Edilebilecek Güzel Yerler

Dünyada seyahat edilebilecek güzel yerler başlıklı içeriğimizde, dünya üzerinde gidip görmek isteyeceğiniz çeşitli mekanları ele aldık. Kimileri antik olmasıyla, kimileri de doğal güzelliğiyle ön plana çıkmakta olan bu şehirler, mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Ayrıca dünyadaki birbirinden ilginç mekanları da merak ediyorsanız bir önceki içeriğimize, linke tıklayarak göz atabilirsiniz. Buyurun, görünce gitme hissi uyandıracak şehirlere birlikte bakalım:

1- Sevilla, İspanya

İspanya‘nın güneybatısında bulunan Sevilla, Endülüs özerk bölgesinin en önemli şehridir. İlk önce, Roma döneminde Hispalis olarak kurulmuştur. Daha sonra sırasıyla, Müslümanlara, Hristiyanlara ve Batı Medeniyetine ev sahipliği yapmıştır.

Kültürel açıdan zengin bir çeşitliliğe sahip olan Sevilla, dar sokakları, muhteşem mimarisi ve renkli mekanlarıyla görülmesi gereken bir yerdir. Ayrıca, kışları çok sert geçmeyen ılıman bir iklime sahiptir. Sevilla Katedrali, Giralda Kulesi, Alcazar Sarayı, Triana Bölgesi, La Plaza De Espana (İspanya Meydanı) ve Maria Luisa Parkı gezilebilecek mekanlar arasındadır.

dünyada seyahat edilebilecek güzel yerler sevilla ispanya
Sevilla, İspanya

2- Petra, Ürdün

Ürdün’de bulunan ve gül kırmızısı olarak bilinen şehir Petra, dünyanın en önemli arkeolojik alanlarından birisidir. Şehrin inşa edildiği tarih kesin olarak bilinmemekle birlikte, bir Arap Devleti olan Nabatiler döneminde başkent olarak, MÖ 1. yüzyıldan itibaren ticaretle zenginleşmeye başlamıştır. Petra, sonradan Roma İmparatorluğuna katılmış ve MS 4. yüzyılda büyük bir deprem yaşamıştır. Depremle birlikte kentin büyük bir bölümünü tahrip olmuştur.

6 Aralık 1985 tarihinde Dünya Mirası listesine alınan Petra, gizemli ve tarihi bir kent görmek isteyenler için gidilmesi gereken bir yerdir.

dünyada seyahat edilebilecek güzel yerler petra ürdün
Petra, Ürdün

3- Cusco, Peru

Peru’nun And Dağları platosunda yer almaktadır. 1983 tarihinde UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınan Cusco, tarihi açıdan büyük öneme sahip olan bir şehirdir. Burada, İnka medeniyetinin izleri halen yaşamaktadır.

Şehirdeki Machu Picchu, İnka kalıntılarının olduğu antik ve yüksek bir bölgedir. Machu Picchu ise, 7 Temmuz 2007 tarihinde Dünyanın Yeni Yedi Harikasından biri olarak seçilmiştir.

dünyada seyahat edilebilecek güzel yerler cusco 2
Cusco, Peru

4- Sidney, Avustralya

Avustralya’nın en büyük ve en çok turist çeken şehri olan Sidney, dünyadaki şehirler arasında yaşam kalitesi bakımından ilk beşte yer almaktadır. Şehirde bulunan en ünlü plaj olan Bondi Plajı, yüzlerce restorant ve kafelere ev sahipliği yapan Darling Harbour (Darling Limanı), Opera Evi ve botanik parkları ve Taronga Hayvanat Bahçesiyle gidip görülmesi gereken yerler arasındadır.

Sidney’de genellikle sıcak ve ılıman iklim hakimdir. Kurak aylarda dahi yağmur görmek mümkündür.

dünyada seyahat edilebilecek güzel yerler sidney
Sidney, Avustralya

5- Santorini, Yunanistan

Santorini, mavi pencereli beyaz evleri, renkli çiçeklerle bezenmiş bahçeleri ile mutlaka gidip görülmesi gereken bir adadır. Tarihi, MÖ 3600 yılına dayanan Santorini, volkanik patlamalara çokça ev sahipliği yapmıştır. Turizmin gelişimi 1970’lerde başlamış ve bugün dünyanın en iyi turistik yerlerinden birisi haline gelmiştir.

Ege’nin güneyinde olan ada, Oia, Perissa ve Fira olmak üzere üç merkeze ayrılmaktadır. Ancak bu bölgelere ulaşım dik yamaçlar olduğu için belirli kısımlarda teleferikle sağlanmaktadır. Ya da ikinci bir alternatif olarak limandan tepelere doğru çıkan merdivenler kullanılmaktadır.

dünyada seyahat edilebilecek güzel yerler santorini adası
Santorini, Yunanistan

6- Havana, Küba

Küba’nın başkenti olan Havana, Latin Amerika’nın önde gelen şehirlerinden olup 1515 yılında kurulmuştur. Uzun yıllar İspanyolların sömürgesinde kaldığı için sokaklarında halen İspanyol esintileri görülür. Başlıca geçim kaynakları puro, şeker kamışı, mısır ve turizmdir.

Barok ve neoklasik tarzda bir mimari yapıya sahip olan Havana, 1982 yılında UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesine alınmıştır. Sokaklarında rengarenk evleri, klasik arabaları, yetenekli müzisyenleri görmek mümkündür. Devrim Meydanı, Capitolio Nacional ve Plaza de Armas şehirde ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır.

dünyada seyahat edilebilecek güzel yerler havana küba 2
Havana, Küba

7- Bagan, Myanmar

Asya’nın bir ülkesi olan Myanmar’da bulunan Bagan, Tapınaklar Şehri olarak adlandırılmaktadır. Marco Polo, Bagan’dan “çınlayan çanlar ve hışırdayan keşiş cüppelerinin sesleriyle yaşayan yaldızlı bir şehir” olarak bahseder. On üç bin civarı tapınağın olduğu Bagan, farklı ve doğal dokusuyla ziyaret edilebilecek yerler arasındadır.

Şehirde bulunan sıcak hava balonlarına binerek bölgeyi gezebilir 1518 metre yüksekliğinde inşa edilen manastırı tepeden görebilirsiniz. Ayrıca bisiklet kiralayarak da şehri baştan başa gezebilirsiniz.

dünyada seyahat edilebilecek güzel yerler bagan
Bagan, Myanmar

8- El Uksur, Mısır

Güney Mısır’da bulunan El Uksur, Thebes harabelerinin üzerine kurulmuş Antik bir şehirdir. MÖ 1070 yılında, büyük bir istilaya uğrayan şehir harabeye dönüşür ve MÖ 665 yılında Mezopotamyalılar tarafından yıkılır. Ardından Arapların şehre gelmesiyle birlikte, kentin adı El Uksur olarak kalır.

Nil Nehrinin yakınlarında yer alan şehir, dünyanın en büyük açık hava müzesi olarak bilinmektedir. Büyük sutünların olduğu Karnak Tapınağı, Hatshepsut Tapınağı, Krallar ve Kraliçeler Vadisi, en önemli yerleridir.

Gitmeden önce dikkat edilmesi gereken nokta, El Uksur’un çok sıcak olduğunun unutulmamasıdır. Ayrıca gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkı da fazladır.

dünyada seyahat edilebilecek güzel yerler el uksur luxor
El Uksur, Mısır

9- Salar de Uyuni, Bolivya

Dünyanın en büyük tuz göllerinden birisi olan Salar de Uyuni, Güney Amerika Kıtasında bulunan Bolivya‘nın güneybatısında yer almaktadır. Tuz kapasitesinin yaklaşık 10 milyar ton olduğu kabul edilmektedir.

Yılın belirli dönemlerinde taşan göl, ince bir su tabakası oluşturmaktadır. Bu tabaka ise, bir ayna görünümü vererek ilginç ve doğal manzaralar oluşturmaktadır. Ancak bu manzarayla yağışlı sezonlarda karşılaşabilirsiniz. Kurak mevsimlerde göl, kar gibi bembeyaz bir görüntü vermektedir. Ayrıca gölün yakınlarında tamamen tuzdan yapılmış oteller de bulunmaktadır.

dünyada seyahat edilebilecek güzel yerler salar de uyuni bolivya
Salar de Uyuni, Bolivya

10- Kyoto, Japonya

794-1868 yılları arasında başkent olan Kyoto, kelime anlamı olarak başkentlerin başkenti anlamına gelmektedir. Uzun yıllardır çok fazla yangına, savaşa ve tahribata maruz kalan Kyoto’daki tarihi yapılar halen ayaktadır.

Japonya’nın diğer şehirleri, yüksek gökdelenler ve hızlı trenlerle anılırken, Kyoto’nun daha farklı bir tarzı vardır. Rengarenk ağaçların oluşturduğu muhteşem manzarası, antik tapınakları, çay törenleri ve geleneksel hanları ile mutlaka görülmesi gereken bir şehirdir. Bugün hala, 2.000 Budist tapınağı ve Şinto mabedine ev sahipliği yapmaktadır.

dünyada seyahat edilebilecek güzel yerler kyoto japonya
Kyoto, Japonya

Kaynaklar: climate-data.orgvisitpetra.jo, Britannicachimuadventures.com, greeka.com, gezimanya.com, japan-guide.com, telegraph.co.uk


[Toplam: 5   Ortalama: 4.2/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?