Dubai’de Devlet Obeziteyle Mücadelede Altın Veriyor İddiası

 

Tuhaf Ama Gerçek isimli sosyal medya hesabında yer alan, Dubai’de devletin obeziteyle mücadele için kilo veren kişilere altın verdiği iddiası doğrudur.


 

Reuters haber ajansında da yer alan haber 2013 yılına ait.

2013 yılında Dubai hükümeti, Körfez Arap Emirliği’nde büyüyen obezite ile savaşmak için hükümet kampanyası kapsamında kilo veren vatandaşlarına altın vereceğini duyurmuştu.

 

30 günlük kilo verme kampanyası, o dönemde Ramazan ayına denk gelecek şekilde başlatılmıştı.

Kayıt yaptıran yarışmacılara ‘Your Weight in Gold — Ağırlığınızca Altın’ girişiminin bir parçası olarak 30 günlük süre içinde düşen her kilogram için 42 dolarlık bir gram altın verileceği açıklanmıştı.

İlk 3′ girenlerin 20.000 dirhem (5,400 $) değerinde altın kazanabileceği duyurulmuştu. Yarışmaya katılmak için bir yarışmacının en az 2 kg vermesi gerekiyor.

Dubaili yetkililer basın açıklamasında “Katılımcı, kilo vermek için sağlıksız yöntemlerden uzak durmalı ve son gün kilo ölçümü için hazır bulunmalı” denildi.


Yeni Bir Duyuruyla Her Kilogram İçin Verilen Altın 2 Katına Çıkarıldı

Gulf News haberine göre, katılımcıları teşvik etmek amacıyla Dubai Belediyesi Genel Müdürü Hussain Nasser Lootah, “Daha önce duyurulan bir gram yerine, 5 kilogram ve üstü verilen her kilogram için iki gram altın ve 10 kilogram ve üstü verilen kilo için her kilogram için üç gram altın vereceğiz” açıklamasında bulunmuştu.

Belediyeden kurumsal pazarlama ve ilişkiler departmanı müdürü Mohammad Al Noori, “Bu sağlık hareketini daha geniş anlamlara taşıyan katılımcılara son derece minnettarız” demişti. Noori, Dubai Belediyesinin Dubai halkının sağlığını altından daha değerli olarak gördüğünü de söylemişti.


 

Birleşik Arap Emirlikleri’nin ticaret merkezi Dubai ve komşu Körfez ülkelerindeki sağlık memurları, obeziteyi kontrol altında tutmak için milyonlar harcıyor.

Petrol zenginlikleri ve yüksek hane halkı gelirleri aşırı yemeye, aşırı şekerli beslenmeye ve yürümek yerine sürekli araçla seyahat etmeye sebep oluyor; bu da ve diyabet ve diğer obezite ile ilgili hastalıkların patlamasına yol açıyor.

Uluslararası Diyabet Federasyonu’na (IDF) göre, diyabetin en yaygın olduğu 10 ülkeden 5’i, 6 ülkeden oluşan Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerinden.

1. Katar

2. Mısır

3. Kuveyt

4. Suudi Arabistan

5. Birleşik Arap Emirlikleri

Burada çocuk obezitesi de giderek büyüyen bir sorun.

 

Kaynaklar: kaynak1kaynak2kaynak3kaynak4kaynak5

Bunlara da Göz Atabilirsin

Zaman farklı, mekan farklı: Acı aynı

Filistin'de yaşanan şiddet olayları, insanlık dramı her coğrafyayı derinden sarsarken, günlerdir sosyal medyanın da gündeminde.  Sosyal medya kullanıcıları paylaşımlarında yaşanan olaylarla ilgili tepkisini dile...

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,310BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler