Doğal Gaz Kokusuz Mudur?

Doğal gaz kokusuz mudur iddiasını araştırdık. Doğal gazın aslında kokusuz olduğu ve olası bir sızıntı durumuna karşı içerisine sonradan koku eklendiği iddiası doğrudur.

Doğal gaz gerçekte görünmez ve kokusuz bir yapıya sahiptir. Bundan dolayı herhangi bir sızıntı durumuna ve zehirlenmeye karşı içerisine kokulu bir gaz eklenmiştir. Sonradan gaz ekleme durumu tamamen güvenlikle alakalı bir durumdur. Doğal gazın dağıtım sürecine girmeden eklenen bu koku “merkaptan olarak bilinir. Merkaptan kükürt içerir ve keskin şekilde kokmasını sağlayan şey de budur. Kullandığımız tür doğal gazla iyi uyum sağlar ve doğal gazla aynı özelliklere sahiptir. Bu nedenle doğal gazla yükselir ve dağılır.

doğal gaz kokusu sızıntısı

Merkaptanın başka endüstrilerde jet yakıtı, ilaç ve hayvancılık yemi katkı maddeleri olmak üzere başka kullanımlar alanları da vardır. Birçok kimyasal tesiste kullanılır. Merkaptan, çürük yumurta, soğan ve sarımsakta bulunan benzer kükürt bileşiklerine göre daha az aşınmaya sahip ve daha az zehirlidir. Doğal gaza keskin bir koku vermek için milyonda bir merkaptandan sadece birkaç parçacık yeterlidir.

Doğal Gaz Nedir, Nasıl Oluşur?

Doğal gaz nedir sorusuna yanıt arayacak olursak, doğal gaz etan, propan, bütan ve pentan gibi az miktarda diğer gazları da içermekle birlikte neredeyse tamamen metandan oluşan bir gazdır. Metan ise bir karbon atomu ve dört hidrojen atomundan oluşan bir gaz türüdür.

Kullandığımız doğal gaz, milyonlarca yıl önce yaşamış bitki ve hayvan artıklarının yeryüzünün ve okyanus tabanının derinliklerine gömülüp kimyasal dönüşüme uğraması sonucu oluşur. Zamanla, çamur, kum, alüvyon ve kaya tabakaları yer kabuğuna yerleşerek, onun yer kabuğunda daha derinleşmesini sağlamıştır. Yeryüzünün katmanları oluştuğunda ise, yeryüzündeki kayan yüzeyden çıkan basınç, ısı ve oluşan çatlakların aralıkları yağ ve doğal gazla dolmuştur.

doğalgaz kokusuz mu oluşumuDoğal gaz havadan daha açıktır ve serbest bırakıldığında havaya hızla dağılır. Doğal gaz yanarken, yüksek sıcaklık mavisi alevi üretilir ve sadece su buharı ve karbondioksit üreten tam yanma gerçekleşir. Doğal gazın yanıcılık oranı aralığı yaklaşık yüzde 5 ila 15′tir. Bu, havaya% 5’ten az veya% 15’den fazla doğal gaz içeren herhangi bir karışımın yanmayı desteklemediği anlamına gelir. Doğal gaz, hava ile karıştırıldığında ve bir ateşleme kaynağına maruz bırakıldığında yanabilir.

Doğal Gaz Dünyada En Çok Nerede Bulunur?

Tarihsel kaynaklar, doğal gazın ilk kez M.Ö. 900’lerde Çin’de kullanıldığını göstermektedir. Taşınması, işlenmesi ve stoklanması kolay olan doğal gaz yaygın kullanımı ise 1790’da İngiltere’de başlamıştır. Günümüze kadar da kullanıldığı ülkeler ve alanlar giderek artmıştır.

Bilinen doğal gaz rezervleri petrol rezervlerine eşdeğerdir. BP 2017 Enerji İstatistikleri Raporu verilerine göre, dünyada en fazla doğal gaz rezervine sahip olan ülkeler arasında, sırasıyla İran, Rusya, Katar ve Türkmenistan gelmektedir.

doğalgaz kokusuz mu
Doğal Gaz Rezervleri Dağılımı

Rapora göre, dünya üzerinde toplamda 186,6 trilyon metreküp doğal gaz rezervi bulunmaktadır. En fazla rezerve sahip bölge Ortadoğu iken, en az rezerv bulunan bölge ise Güney ve Orta Amerika’dır. Doğalgaz üretiminde ise, en fazla doğalgaz üreten ülke ABD olmuştur. Dünya üzerindeki doğal gazın yüzde 21’ini üreten ABD’yi Rusya izlemiştir.

Doğal gazın tüketiminin ise dünya genelindeki yoğunluğunu yansıtan harita şu şekildedir:


doğal gaz kokusuz mu dünya rezervi
Dünyada doğal gaz tüketimi dağılımı

Türkiye’de Doğal Gaz

Türkiye’de doğal gaz ilk olarak 1970 yılında Kırklareli Kurumlar Bölgesinde tespit edilerek 1976 yılında Pınarhisar Çimento Fabrikasında kullanılmaya başlanmıştır.

Türkiye’de de sınırlı bir miktarda doğal gaz çıkmakta ve kullanıma sunulmaktadır. Türkiye doğal gazı esas olarak Rusya ve İran’dan boru hatlarıyla, Cezayir ve Nijerya’dan sıvılaştırılmış olarak deniz yoluyla satın almaktadır. Ayrıca Azerbaycan ve Türkmenistan ile doğal gaz temini için anlaşmalar yapmıştır.

doğalgaz kokusuz mu türkiye rezervi
Türkiye doğal gaz rezervi

2016 yılı sonu itibariyle, Petrol İşleri Genel Müdürlüğüne göre Türkiye’de doğal gaz rezervi toplamda 26 Milyar 206 Milyon ‘tür. Bu rezervin ise 20 milyarı üretilebilir gaz durumundadır.


filigran dogrula.org doğruluk yüzdesi %100


Kaynaklar: Safegas, State of Connecticut, Colombia Gas of Massachusetts, Torosgaz, BP Raporu, Bloomberg, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, pigm.gov.tr

[Toplam: 6   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?