Diş Fırçaları Neden 3 Ayda Bir Değiştirilmelidir?

Diş fırçaları neden 3 ayda bir değiştirilmeli başlıklı içeriğimizde, diş fırçası kullanımı ve bakımı, diş ipi ve diş plağı hakkında merak edilen soruları ele aldık.

Diş Plağı ve Tartar Nedir?

Diş ve diş etinin birleştiği kısımlarda birikinti halinde meydana gelen tükürük, yiyecek ve sıvıların birleşimi sonucunda bakteri kalıntıları meydana gelir. Özellikle diş etlerine zarar veren bakterileri içeren ve diş enameline zarar veren asitleri bulunduran plak, tedavi edilmemesi halinde kalıcı hasarlar oluşturur. Biriken plak temizlenmezse bakteriler tartara dönüşür ve bilinmesi gerekir ki bu plaklar birçok diş sorununun da ana nedenidir.

Tartar ise diş üzerinde biriken plağın mineralize olması sebebiyle görülen sarı birikintilerdir. Kişiden kişiye ve beslenmeye göre değişiklik gösteren tartar oluşumu yaşın ilerlemesiyle de doğru orantılı halde artış gösterir. Araştırmalar gerek plağın gerek tartarın kontrolünü ve temizliğini ağız bakım sağlığı için zorunlu kılmıştır.

Diş eti iltihabı ve diş eti hastalıklarına sebebiyet veren plak ve tartar oluşumunun önüne geçmek kendi imkanlarımız çerçevesinde oldukça mümkündür. İyi bir diş fırçası kullanmak ve fırçayı 3 ayda bir değiştirmek, genel temizlik için en az 6 ayda bir diş hekimine muayene olmak, anti bakteriyel florürlü diş macunları kullanmak ve fırçanın ulaşamadığı yerlerdeki bakterileri atmak için diş ipi kullanmak bunlardan bazılarıdır. Bunların yanı sıra özellikle diş taşlarının rengini korumak için beslenmemize dikkat etmek diş taşlarının bakımı açısından oldukça önemlidir.


Diş Fırçası Kullanımı

Yanlış diş fırçası ve kullanımı günümüzde birçok diş eti hastalığına yol açmaktadır. Özellikle doğru seçilmeyen diş fırçası ağız bakım sağlığınızı etkilemektedir. Hassas diş ve diş etine sahip kişilerin yumuşak (soft) diş fırçasını seçmeleri, normal bir diş ve diş etine sahip kişilerin ise orta derece sertlikte bir fırçayı tercih etmesi gerekmektedir. Ayrıca diş mineleri üzerinde aşınmaya sebep olduğu için çok sert diş fırçalarını doktorunuz önermedikçe kullanmamaya özen göstermeliyiz.

45 derecelik bir açı ile dişlerin eni doğrultusunda ileri-geri hareketler ile diş fırçalamaya başlanmalıdır. Son hareket ise diş etinin aşağısı yönünde yapılan bir süpürme hareketidir. Dar olan ön bölgeler ve diş minelerinin iç yüzeyi sebebiyle fırça dik bir biçimde kullanılmamalıdır.

Birçok kişinin ihmal ettiği fakat aslında oldukça önemli olan bir diğer detay ise bakteri ve yiyecek artıklarının gizlendiği dişlerin arka yüzleri ve dil de temizliğidir. Genel olarak çürükler ve diş taşları da bu kısımlarda oluşur. Ön, arka dişler ve arka yüzeyleri doğru bir biçimde günde 2 defa fırçalandıktan sonra bakımınızı tamamlamak için isteğiniz doğrultusunda ağız bakım suyu ve diş ipi ile temizliğinizi bitirebilirsiniz.

Diş İpi Kullanımı

İki elimizin işaret veya baş parmaklarımızın arasına sert bir şekilde geçirdiğimiz diş ipini ileri-geri hareketlerle diş aralarından geçiş yaparak temizliği sağlayabiliriz. İp kullanımında en çok dikkat edilmesi gereken nokta ise ipin yalnızca diş aralarının arasında gezdirilmesi ve diş etiyle kesinlikle temas etmemesidir.  Aksi takdirde diş ipi diş etlerinin zarar görmesine sebebiyet verebilmektedir.

diş fırçası 3 ayda değiştirilmeli diş ipi kullanımı 2


Diş Fırçası Değiştirme Süresi

Uzmanlar tarafından yapılan tüm araştırmalar diş fırçalarının en geç 3 ayda bir değiştirilmesini söylemektedir. Diş fırçasının aşınması sonucu diş minelerini temizlemeyi başarılı bir şekilde yapamayan fırça aynı zamanda hasar gören kılları sebebiyle diş eti dokularına zarar verebilmektedir. 3 aydan daha uzun bir süre kullanılan fırça plak temizlemede de etkisiz hale gelmektedir.

Mikrobiyal kontaminasyon diye adlandırılan fırçanın üzerinde biriken mantar, bakteri, virüs gibi mikroorganizmalar diş fırçalarının 3 ayda bir değişmemesi sonucunda kendisini göstermektedir.  Bu organizmaların ağız içerisinde gezdirilmesi kişinin enfeksiyon kapmasına neden olmaktadır. Bu riski azaltmak için 3 ayda bir fırça değişimi oldukça önemlidir.

Plak ve tartar oluşumunu en aza indirgemek için istikrarlı bir mekanik temizlik gerekir. Temizliğin en önemli aracı olan diş fırçalarının kullanım süresine göre değişim gösteren kıl yıpranması durumu da ağız bakımı için 3 ayda bir yenilememiz gerektiğini bize göstermektedir.

Diş Klinikleri Kurucusu ve Global Diş Hekimleri Derneği Başkanı Diş Hekimi Zafer Kazak, diş fırçalarının değişim süresi hakkında şu bilgileri veriyor:

“Fırçanızı fırçalamalar arasında kapalı kapta saklamayın. Kapalı ortamda nemli diş fırçasının kılları üzerinde bakteriler oluşacaktır. Diş fırçası kıllarının yıpranması kontrol edilerek en fazla 3 ayda bir değiştirilmelidir. Fırçanıza karşıdan ve yandan baktığınızda fırça kıllarında açılma görüyorsanız fırçanızı değiştirme vaktiniz gelmiştir. Bazı fırçalar, üzerine entegre edilmiş olan indikatörlü fırça kılları ile kullanım süresi dolan diş fırçalarında renk değiştirerek kullanıcıyı uyarmaktadır. Fırçalar arasında virüs ve bakteri geçişi olmaması için farklı kişilere ait diş fırçalarının birbirleri ile temas etmemesi gerekir. Gribal enfeksiyonlardan sonra diş fırçasının yenilenmesi gerekir.”

Diş Fırçası Değişim Sinyalleri

Yaklaşık 3 ay kullanılan diş fırçası kılları dikliğini kaybedip zamanla yana doğru açılmaya başlar ve püsküllü bir görüntü verir. Ayrıca herhangi bir diş tedavisi gördükten sonra fırçanızı yenilemekte fayda vardır.

Bakterileri ince kılların arasında depolayan fırçanın temizlediği yer insan vücudundaki en çok enfeksiyon kapmaya meyilli bölgedir. Bunlardan dolayı diş fırçasının değişimi oldukça önem arz eder.

Diş Fırçası Bakımı

Diş fırçası bakımı hakkında Amerikan Diş Hekimleri Birliğinin söylemiş olduğu bazı ipuçları;

  • Diş fırçası kesinlikle şahsa özel olmalıdır. Aksi takdirde enfeksiyon bulaşması kaçınılmaz olur.
  • Diş fırçalama işlemi bittikten sonra fırça bol su ile temizlenmeli ve kıllar arasında macun kalmamasına dikkat edilmelidir.
  • Diş fırçası dik bir biçimde kurumaya bırakılmalıdır. Diğer fırçalarla temas etmemesi için kap içinde de muhafaza edebilirsiniz.
  • Fırçaların değişim süresi yetişkinlerde ve çocuklarda farklıdır. Çocukların fırçaları yetişkinlere kıyasla daha sık değiştirilmeye ihtiyaç duymaktadır.

Kaynaklar: American Dental Assocationortodontistweb.com, hekimim.com, sagikligulumse.xyz, distedavi.com, cuneytkeskin.com, agızbakimuzmani.com


Not: Bu içerik, gönüllü editörümüz tarafından yazılmıştır. Siz de sitemizde gönüllü editör olmak isterseniz, linke tıklayarak başvurunuzu hemen yapabilirsiniz.


Bunlara da Göz Atabilirsin

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Orman işçisi değil Hampton Lumber şirketi yaptı

Sosyal medya platformu İnstagram’da 08 Mayıs 2021 tarihinde Erkantopuzofficial hesabından yapılan bir paylaşımda, ABD’nin Oregon eyaletindeki köknar ormanına, ormanla ilgilenen bir işçinin gülen yüz...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,312BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler