Deprem Videosunun Irak’tan Olduğu İddiası

Youtube’da yer alan bir videodaki görüntülerin, Irak’ta gerçekleşen depreme ait olduğu iddia edilmiştir. Video, kısa bir süre için Youtube trendleri arasına girmeyi başarmış ve birçok kişi tarafından paylaşılmıştır. Ancak videodaki görüntülerin Irak depremine ait olduğu iddiası doğru değildir.

Videonun Irak depremine ait olmadığı, videonun sol üst köşesinde görünen tarihten kolaylıkla anlaşılabilir. Tarih, 21 Temmuz 2017‘yi yani Irak depreminden aylar öncesini gösteriyor.

ırak depremine ait video

Videonun sağ alt köşesinde de, “GIRIS” yazmasından dolayı videodaki görüntülerin Türkiye’deki bir işletmenin giriş kamerasından olduğu anlaşılmaktadır.

ırak depremine ait video bodrum

Ayrıca söz konusu video Bodrum depreminin gerçekleştiği tarih olan 21 Temmuz 2017‘de Youtube’a başka kullanıcılar tarafından da yüklenmiştir.

bodrum depremi

Son olarak videodaki taksilerde Muğla plaka kodu olan “48” rakamı görünmektedir. Ayrıca görüntülerdeki cadde, Google street view üzerinden de gözlemlenebilmektedir. Video başlığında yer alan “Cafe Cafen” isimli işletmenin adresine ait cadde, Google street view ile gözlemlendiğinde, videodaki görüntülerin Bodrum’dan olduğundan emin olunabilir. Yani video, Türkiye’de bir süre önce gerçekleşen Bodrum depremine ait kamera görüntülerini içermektedir.

bodrum depremi taksi

cafe cafen görüntü bodrum depremi
“Cafe Cafen” isimli işletmenin adresine ait cadde görüntüsü

Doğruluk Yüzdesi 0
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar:

YoutubeYoutube 2

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?