Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstiklal Marşı Okunurken Ayağa Kalkmadığı İddiası

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstiklal Marşı Okunurken Ayağa Kalkmadığı İddiası başlıklı içeriğimizde, geçtiğimizde günlerde sosyal medya üzerinden 25 bin üzerinde paylaşılan ve 7 bin üzerinde beğeni alan bir iddiayı inceledik. İddiaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Başbakan olduğu dönemde, resmi bir törende İstiklal Marşı okunurken ayağa kalkmadığı belirtilmiştir. Ancak bu iddia doğru değildir. 

İddiaya konu olan fotoğraf 2009 yılında yapılan 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarında çekilmiştir. Ancak ilgili videolar incelendiğinde, dönemin Başbakanı Erdoğan’ın oturduğu esnada, anonslar eşliğinde silahlı araçların geçişleri yapılmaktadır, İstiklal Marşı‘nın okunması gibi bir durum söz konusu değildir. 


erdoğan istiklal marşında ayağa kalkmadı iddiası


Ankara’da bulunan Atatürk Kültür Merkezinde yapılan resmi törende, silahlı araçların geçişinin yapıldığı sırada, sadece 2009 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve arkadaki askerler ayakta durmaktadır.

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal‘ın ve diğer siyasi isimlerinin de aşağıdaki videoda oturdukları görülmektedir.Resmi geçit sırasında İstiklal Marşı yerine arka fonda başka bir marşın çaldığı ve kadın sunucunun silahlı araçları anons ettiği açıkça duyulmaktadır.


yüzde 0 dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklar: Facebook, Video 1, Video 2


[Toplam: 3   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?