Yıllardır Coca-Cola ile ilgili birçok farklı iddia zaman zaman gündeme gelmiştir. Bunlardan Coca-Cola formülünün gizli tutulduğu ve hatta formülü sadece iki kişinin bildiğine dair iddialar çok fazla konuşulmuştur. Şehir efsanesine göre, gizli formülü bilen iki kişinin aynı anda uçağa binmesi ve diğer tehlikeli olabilecek yerlerde aynı anda bulunması yasaktır.

Coca-Cola’nın Know How Bilgisi

Coca-Cola’nın know how (nasıl yapıldığına dair bilgi) içeriğini, ticari sır olarak sakladığı bilgisi doğrudur. Ancak bu bilgiyi sadece iki kişinin bildiği ve onların aynı anda uçak yolculuğu gibi yolculuklara çıkmasının yasak olduğu yönündeki iddialar doğru değildir. Coca-Cola, eczacılık diplomasını aldıktan sonra kreatif çalışmalar yapmaya başlayan, Dr. John S. Pemberton tarafından 1886 yılında üretilmiştir. Üretimden sonra, Coca-Cola’nın formülü sır olarak saklanmış ve yazılı halde korunmasının formülün gizliliğini tehlikeye atabileceği gerekçesiyle formül, sadece küçük bir grup insanla paylaşılmıştır. Coca-Cola’nın 131 yıldır korunan orijinal formülü Atlanta’da bulunan “World of Coca-Cola (Coca-Cola Dünyası)müzesinde saklanmaktadır. 

Coca-Cola’nın gizli formülü paylaşılmasa da, Atlanta’daki World of Coca-Cola müzesinde gizli formülle ilgili farklı deneyimler elde etme imkanı sunulmaktadır. İlgili içeriğe ulaşmak için tıklayınız.

Coca-Cola ile İlgili Ulaşılabilir Bilgiler

Coca-Cola’nın gizli formülüne ulaşılamaması, içeceği oluştururken kullanılan malzemeleri öğrenmeye engel değil. Coca-Cola’nın içerisinde su, şeker veya fruktoz-glikoz şurubu, karbondioksit, renklendirici olarak karamel, asitliği düzenleyici olarak fosforik asit, doğal aroma vericiler, kafein bulunur. Aynı zamanda Coca-Cola’nın nasıl üretildiğine dair bazı bilgilere de ulaşmak mümkün.

Coca-Cola ile ilgili merak edilen birçok diğer sorunun cevabına ulaşmak için Coca-Cola Türkiye’nin oluşturduğu platformu inceleyebilirsiniz.Kaynaklar

Coca-Cola CompanyCoca-Cola TürkiyeCoca-Cola Türkiye (Dailymotion)Today I Found Out (Youtube)