Çin’de Rejimle İlgili Soru Sorulduğunda Zorla Cevap Verildiği İddiası

Çin’de rejimle ilgili soru sorulduğunda zorla cevap verildiği iddiası, sosyal medyada yıllardır paylaşılan bir görsel üzerine ortaya atılmıştır. Türkiye’de de geçtiğimiz aylarda @Sosyotrend adlı Twitter hesabı söz konusu fotoğrafı paylaşarak, rejimle alakalı sorular sorulduğunda insanların cevap olarak yazılanları söylemek zorunda olduğunu yazmıştı.

çin'de rejim sorusuna

2004 yılına ait olan görsel, sosyal medyada genellikle “Çin’deki rejimin insanlara zorla olumlu şeyler söylettiği” yorumlarıyla paylaşılıyor. Ancak bunu kesin olarak söylemek mümkün değil, çünkü bu konuda pek çok yorum mevcut ve röportajda gösterilen kağıttaki yazılar okunamıyor.

Chinatoday‘de yer alan bir dizi röportaj görselinde, bu fotoğrafa da yer verilmiş; diğer ropörtajda gösterilen kağıt fotoğrafa yansırken, söz konusu görsel hakkında bir şey yazılmamıştır.

çin röportaj

Son fotoğrafta yazan: “Bugün öğleden sonra yeni belediye yetkililerinin düzenledikleri basın toplantısını TV’de canlı olarak izledik. Bundan güç aldık ve heyecanlandık. Tamamıyla inanıyoruz ki, yeni seçilmiş yetkililerin doğru liderliği ve şehrin tüm sakinlerinin ortak çabasıyla memleketimizi daha güzel hale getirebiliriz.”


Çin’in Hubei Eyaleti’nin Huangshi şehrinde gerçekleştiği söylenen sokak röportajının görsellerine yapılan yorumların yönlendirildiği site ise kapalı durumda. Bu yüzden röportajın içeriğine dair bilgilere ulaşılamıyor.

çinli röportaj

Burada yer alan bilgiye göre ise, röportaj yapan kişi, petrol fiyatındaki yükselmeyi olumlu karşıladığını ifade eden metni okuyor. Paylaşımla beraber yapılan yorumda, “ülke halkı petrol fiyatlarındaki yükselişi memnuniyetle karşılıyor ve baskı altında olduklarını gösteriyor” açıklaması yapılmış.

çinde röportaj

Fotoğrafın paylaşıldığı sitelerdeki ortak yorum, röportaj verilen kişiye söylemesi gerekenlerin yazılıp okutulmasının rahatsız edici ve gazetecilik ilkeleriyle bağdaşmadığı yönünde. Çin Halk Cumhuriyeti‘nin kurulduğu 1949 yılından bu yana ülkede iktidarda olan Çin Komünist Partisinin (ÇKP) baskıcı bir rejim olduğu yıllardır gözlemlenen bir durum. Ancak fotoğraf karesinin paylaşıldığı geçmiş yıllardaki haberlere baktığımızda, okutulan yazının rejim yanlısı bir metin olduğunu kesin olarak söylememiz mümkün değil.

yüzde 30 dogrula.org doğruluk yüzdesi 5'lik sistem %30


Kaynaklar: twitter, chinatoday, chinatoday2, danwei, boxun, fxw, xingshetianxia

[Toplam: 5   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?