Çin’de Polisiye Yazarının Cinayetten Tutuklandığı İddiası

Çin’de polisiye yazarının cinayetten tutuklanması konusu son günlerde sosyal medyada geniş yankı buluyor. Yaptığımız araştırmalara göre bu iddia doğru.

22 yıl önce Zhejiang (浙江) eyaletindeki bir konukevinde dört kişinin vahşice öldürülmesi ile bağlantılı olarak tanınmış bir Çinli yazar gözaltına alındı.

Thepaper.cn (Shanghai Birleşik Medya Grubu destekli online medya kuruluşu) şüpheliyi 53 yaşındaki şair ve romancı Liu Yongbiao  (刘永彪)olarak tanımladı. Polis ise yalnızca soyadını açıkladı ve bir yazar olduğunu söyledi. Ayrıca 64 yaşında, soyadının Wang olduğu açıklanan bir başka şüpheli de gözaltına alındı. Huzhou (湖州) kamu güvenliği bürosu Pazartesi günü yaptığı açıklamada, tutuklulukların yeni bir DNA analizinden geçtiğini söyledi.

polisiye
Zanlıların Robot Resimleri

Zanlılar bir pansiyonda misafir soymakla ve onu öldüresiye dövmekle ve hosteli işleten çiftin 13 yaşındaki torunları da öldürmekle suçlanıyor. Yetkililer Liu ve Wang‘ın iyi arkadaşı olduğunu ve iki arkadaşın iki yıldır Huzhou’daki bir kasabada çalıştığını söyledi. Çalışırken kolay para kazanmak için hedefler bulmaya çalışan ikili, yaptıklarıyla bazı kişilerin dikkatini çekti ve 29 Kasım 1995’te kendilerine seçtikleri Yu isimli kurbanın parasını çalmaya çalışırken yakalandılar. Daha sonra Yu‘yu öldüren zanlılar pansiyonu işleten çifti ve onların torunlarını da döverek öldürdüler.

çinde cinayet
Olayın Gerçekleştiği Hostel

Pansiyonda kamera sistemlerinin olmaması soruşturma için zorluklar yarattı. Pansiyondaki konuklar, civarda yaşayanlar ve oradan geçenler sorgulandıktan sonra, yerel polisin elinde iki erkek suçlu portresi, kullanılmış havlular, parmak izleri ve ayak izleri vardı ancak şüpheliler polisin veritabanında bulunamadılar.

Soruşturma birkaç yıl sonra tekrar açıldı, yeni DNA teknolojisini kullanılana kadar ilerleme kaydedilmedi. Polisin 15 il ve şehirde yaklaşık 60.000 parmak izi dosyasını kontrol etmesi sonucunda DNA örnekleri uyuşunca Liu  Cuma günü gece yarısında Nanling (南伶) ’de gözaltına alındı.

Liu tarafından verilen bilgiye dayanılarak suç ortağı Wang da sabah saatlerine doğru Şangay‘da yakalandı.

Liu Yongbiao, bir okul dergisinin baş editörü ve aynı zamanda Anhui eyaletinde tanınmış bir yazar. Kendisi Çin Yazarlar Birliği üyesi olup bazı şiir ve romanlar yayınlamıştır.

Liu karısına bıraktığı mektupta “20 yıldır korkuyla yaşıyordum, günün geleceğini biliyordum” dedi.

cinayet
Liu Yongbiao

Polis tarafından düzenlenen bir basın toplantısında konuşan Liu, “Bu saatten sonra kurtulamayacağımı biliyordum, o zamandan beri evde bekliyordum” dedi.

2010 yılında yazdığı romanı “The Guilty Secret” (Günahkar Sır) adlı romanının önsözünde bir dizi cinayet işlemesine rağmen polisten kaçan güzel bir kadın yazar hakkında gerilim dolu bir dedektiflik öyküsü yazmak istediğini dile getirmiştir. Bu romanı yazmasının sebebi olarak dedektiflik romanları okuyup suç filmleri izlemesini gösterdi.

Şanghay‘da yakalanan Wang ise, bir yatırım şirketinin yasal temsilcisidir.

Doğruluk Yüzdesi 100
Doğruluk Yüzdesi

KAYNAKLAR

news.sina     chinadaily     thepaper

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?