Çin’de Kırmızı Işıkta Geçmeyi Engelleyen Su Püskürtme Yöntemi İddiası

 

İhbar olarak dogrula.org’a gönderilen bu videonun, Çin’de kırmızı ışıkta geçmeyi engelleyen su püskürtme yöntemini gösterdiği iddia edildi. Video yaklaşık 353 bin kez görüntülendi; 12 bin 500 beğeni ve 350‘den fazla yorum aldı.

Söz konusu iddia doğrudur. Çin’in Hubei (湖北) eyaletinin Daye (大冶) kentinde bir geçitte, ışık ihlali yapan yayaları engellemek amacıyla bir su püskürtme sistemi kurulmuştur. Bu ekipmanla, kırmızı ışıkta geçmeye çalışan yayalara su püskürtülmektedir.

 

China Daily ve Beijing News’in haberine göre, ışık ihlali yapan yayalar su püskürterek cezalandıran akıllı bir sistem, Çin’in Hubei eyaletindeki Dayekentinde bir geçitte uygulanıyor.

Ekipman kentin şehir merkezinde bir kavşakta kurulmuş ve yol boyunca düzenlenmiş beş direkten oluşuyor. Trafik akışını izleyen sensörler kırmızı ışıkta geçmeye çalışan yayalara su püskürtüyor.

 

https://www.youtube.com/watch?v=r4eYlnaggxo

Daye (大冶) kamu güvenlik bürosu tanıtım başkan yardımcısı Wan Xinqiang’ın açıklamasına göre, az miktarda su püskürtmenin yanı sıra, kırmızı ışıkta geçmeye çalışan yayalar fotoğraflanıyor ve fotoğrafları yakındaki ekranlarda gösteriliyor. Bu fotoğraflar devlet sisteminin veritabanına yükleniyor ve kimliği belirlenen kişilerden bu ihlali tekrar eden suçlular Çin’in gelişen sosyal kredi sisteminde puan kaybediyor.

Su püskürtmenin yanı sıra yayalara kırmızı ışıkta karşıya geçmemelerini hatırlatmak için sesler ve yanıp sönen ışıklar şeklinde uyarılar da yapılıyor.

Daye’deki kamu güvenliği yetkililerinin ve yerel bir şirketin 1.3 milyon yuanın (207 bin dolar)üzerinde bir maliyeti olan sistemi geliştirmesi iki ay sürmüş.

Ekipman iyi çalışırsa, şehir genelinde kullanılacağı bilgisi verilmiş.


 

Görüldüğü üzere, söz konusu iddia doğrudur. Çin’in Hubei (湖北) eyaletinin Daye (大冶) kentinde bir geçitte, ışık ihlali yapan yayaları engellemek amacıyla bir su püskürtme sistemi kurulmuştur. Bu ekipmanla, kırmızı ışıkta geçmeye çalışan yayalara su püskürtülmektedir.

Kaynaklarkaynak1kaynak2kaynak3, kaynak4kaynak5kaynak6kaynak7

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?