Çin’de Hantavirüs Adlı Yeni Bir Virüsün Ortaya Çıktığı ve Salgın Olduğu İddiası

İhbar olarak dogrula.org’a gönderilen ve pek çok haber platformunda paylaşılan iddialara göre, Çin’de hantavirüs adlı bir virüs ortaya çıktı ve salgın olacağı düşünülerek büyük bir tehdit oluşturuyor.

Ancak söz konusu iddia yanlış. Hantavirüs, onlarca yıldır var olan bir virüs çeşidi. Kemirgenler tarafından yayılan ve nadir de olsa bir insana bulaşan hantavirüs enfeksiyonu vakası ne bir “salgın” ne de yeni bir olgu.


Çin’in Yunnan eyaletinde hayatını kaybeden bir adamın, nadiren kemirgenlerden insanlara bulaşan bir virüs türü olan hantavirüs testi pozitif çıktı bu olayın ardından yeni bir hastalık salgını korkusu ortaya çıktı.

Hantavirüs endişesinin çoğu, Çin merkezli bir İngilizce yayını olan Global Times’ın bir tweetinden kaynaklıydı.

Tweet, dünya çapında yüz binlerce COVID-19 vakası ve artan ölümler dolayısıyla ikinci bir hastalık salgını endişesiyle korkuya ve viral mizahi paylaşımlara neden oldu. İşte o paylaşımların ülkemizden bir örneği:


Bununla birlikte, Çin’de bildirilen tek bir hantavirüs vakası bir salgına neden olmaz ve hantavirüsler yeni değildir. Onlarca yıldır var olan hantavirüsler COVID-19 gibi insandan insana bulaşmıyor. Hantavirüsler daha çok kemirgenlerden insanlara bulaşıyor ancak böyle vakalar oldukça nadir. Hantavirüs ilk olarak Kore savaşı sırasında görülmüş.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, kemirgenler hastalığı çok nadir de olsa ‘idrar, dışkı, tükürük ve (daha az sıklıkla) enfekte olmuş bir hayvandan bir ısırık almak yoluyla’ insanlara bulaştırıyor.


CDC, ABD’de bulunan en yaygın hantavirüs hastalığı tipinin Hantavirüs Pulmoner Sendromu (HPS) olduğunu ve yine nadir olduğunu söylüyor. HPS ilk olarak 1993 yılında ABD’nin Güneybatı bölgesinde keşfedilmiş. 1959’da Utah’ta 38 yaşında bir adamın ölümüne sebep olmuş. 1993’ten 2017’ye kadar ABD’de 728 vaka olduğu bildirilmiş.

HPS’nin belirtileri ateş, kas ağrıları ve zatürree. % 38’lik bir mortalite oranına sahip.

Hantavirüsün neden olduğu ikinci bir hastalık türü, Renal Sendromlu Hemorajik Ateş (HFRS). Bu hastalık çoğunlukla Doğu Asya ve Avrupa’da görünüyor, ancak Amerika’da görülmüyor.

Hantavirüs hastalıklarının aksine, COVID-19, 2019’un sonundaki ilk tespitinden bu yana birkaç ay içinde dünyayı sardı.

Hantavirüs yeni olmadığı ve insanlar arasında bulaşmadığı için, hiç kimse hantavirüsün neden olduğu yeni bir hastalık salgınının ortaya çıkmasından korkmamalıdır. Bu nedenle bu iddia yanlış olarak değerlendirilebilir.

Kaynaklarkaynak1kaynak2kaynak3kaynak4

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?