Çin Seddi’nin Uzaydan Görülebildiği İddiası

 

Uzay keşfiyle ilgili en popüler efsanelerden biri, Çin Seddi’nin uzaydan görülebilen insan yapımı tek yapı olduğudur. Yalnızca Türkiye’de değil, dünyada bir fenomen olan; Çin Seddi’nin uzaydan görülebildiği iddiası doğru değildir.

Gerçek şu ki, Çin Seddi alçak Dünya yörüngesinden bile çıplak gözle kolayca görülmez. Ve şüphesiz, Apollo astronotlarının Çin Seddi’ni Ay’dan görebildikleri de şehir efsanesidir.

 

Kanadalı astronot Chris Hadfield, 2012–2013 yıllarında Uluslararası Uzay İstasyonu’nda beş ay geçirmiş ve Çin Seddi’nin uzaydan görünebilirliği ile ilgili gerçekleri yinelemiştir. Hadfield , “Çin Seddi, çıplak gözle yörüngeden görünmez. Çok dar ve tabiatın doğal konturleriyle benzer renktedir.” demiştir.

 

 

Hadfiel paylaşımında, “Ben uzaydan Çin Seddi’ni görmedim, Çinli astronotlarda aynı şekilde. Açık havada, yeteri kadar büyük bir kamera lensinden, belki.” demiştir.


 

Ayrıca, Çin’in ilk astronotu Yang Liwei, 2003 yılında uzaya gittiğinde, Çin Seddi’nin yapısını uzay aracının camından görmediğini söylemiştir.

NASA, Çin Seddi’nin ilk kanıtlanabilir görüntüsünün ABD’li astronotu Leroy Chiao tarafından 2004 yılında bir yakınlaştırma objektifi kullanarak Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki penceresinden çekildiğini doğrulamıştır. Astronot, Pekin’in yaklaşık 200 mil kuzeyindeki İç Moğolistan’ın bir bölgesinin fotoğrafını çekmiştir; ancak Chiao’nun kendisi, çıplak gözleriyle duvarı görmediğini ve resimde duvarın görünüp görünmediğinden emin olmadığını söylemiştir.

NASA web sitesinden alınan fotoğraflar:


İnsan Yapımı Yapılar Uzaydan Görülebilir mi?

Uzay İstasyonu astronotları, Giza’daki antik piramitleri görmenin nispeten kolay olduğunu söylemişlerdir, ancak en çok görülebilenler, yollar ya da boğazlar boyunca uzanan köprülerdir. Bu özellikler Chris Hadfieldtarafından paylaşılan bu görüntü gibi, manzara üzerinde düz çizgiler olarak öne çıkar:


 

Bununla beraber, şehirler ürettikleri ışık yüzünden gece uzaydan görülebilir. NASA’nın 2012’de Suomi NPP uydularından çıkardığı bazı çarpıcı şehir ışıkları görüntüleri şöyledir:


 

Görüldüğü üzere, Çin Seddi’nin uzaydan görülebildiği iddiası doğru değildir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?