CİMER Nedir? Nasıl Başvuru Yapılır?

CİMER Nedir?

Cimer Nedir?” CİMER; Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (Cimer), Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın isteği üzerine hayata geçirilen vatandaşların kolaylıkla sorunlarını iletebilmesi, sorunlarının çözülmesi, şikayet ve taleplerinin değerlendirilmesi için hizmete açılmış bir sistemdir. Yani sadece şikayet hattı değil, aynı zamanda öneri hattı olarak da kullanılmaktadır.

CİMER Şikayet Hattı?

CİMER şikayet hattı“na Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı web sitesinden ve CİMER yazılı linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. CİMER

CİMER’e Başvuru Nasıl Yapılır?

CİMER’e başvurunun nasıl yapıldığını yazımızda görsellerle adım adım anlatacağız.

Önemli Not: Gerçeği yansıtmayan şikayetler ve önerilerin engellenmesi açısından sadece T.C. vatandaşı olan, girdiği bilgilerle nüfusa kayıtlı olduğu bilgileri uyuşan başvurular geçerli sayılır.

Adınız, soyadınız ve T.C. kimlik no bölümünü kimliğinizde yazıldığı şekilde eksiksiz doldurunuz. Kimlik numarası doğrula butonuna tıklayınız.

cimer nedir cimere başvuru nasıl yapılır 1

Ardından sayfadaki güvenlik kodunu doğru bir şekilde giriniz. E-posta bölümüne aktif kullandığınız bir mail adresini yazınız. E-posta doğrula butonuna bastıktan sonra mailinize bir doğrulama linki gelecektir.

cimer nedir cimere başvuru nasıl yapılır 2

Linke tıkladıktan sonra başvuru ekranı açılacaktır.

cimer nedir cimere başvuru nasıl yapılır 3

Açılan ekranda bilgilerinizi eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurup, dilek ve şikayetlerinizi yazıp, gönder butonuna tıkladıktan sonra CİMER’e başvurunuz gönderilecektir.

cimer nedir cimere başvuru nasıl yapılır 4

Yapılan her başvuruya kanuni süreç çervesinde mutlaka 1 ay içinde geri dönüş yapılacaktır. CİMER halen geliştirilmekte olan bir sistemdir. Başvuru sorgulama sistemi bulunmamaktadır. Çalışmalara devam edilmektedir. Başvurunuzun durumunu iletişim adreslerinden öğrenebilirsiniz.

CİMER İletişim

CİMER iletişim” adresleri aşağıda verilmiştir.

  • Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi Telefon Numarası : 0 (312) 525 55 55
  • Faks : 0 (312) 525 58 31
  • E-Posta:  [email protected]tr
  • CİMER Adresi: Cumhurbaşkanlığı Külliyesi 06560 Beştepe-Ankara

CİMER’in Faydası

CİMER’in faydası” bir vatandaşın bir kamu kurumunda yaşadığı sıkıntıyı devletin  zirvesine iletmesi ve denetim yapılmasını sağlar. Böylelikle şikayette bulunulan kamu kurumu ile ilgili müracatlar değerlendirilir. Vatandaşın mağduriyeti giderilir.

Bimer ve Cimer Arasındaki Fark Nedir?

Bimer ve Cimer arasındaki fark, Bimer(Başbakanlık İletişim Merkezi), CİMER ise Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezidir. Bimer ve Cimerin kurulma amacı; vatandaşın Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı makamı ile doğrudan iletişim kurabilmesidir. Genel amaçları vatandaşların kamu kurumlarındaki mağduriyetlerinin giderilmesidir.

Yazının PDF’ine ulaşmak için tıklayınız. cimer nedir nasıl basvuru yapılır

Bimer ile ilgili detaylı bilgi almak için buraya veya aşağıdaki görsele tıklayınız.

https://dogrula.org/bimer-nedir/


Kaynak: basvuru.tccb.gov.trbimer-nedir


[Toplam: 6   Ortalama: 4.5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?