Ana sayfa Genel CHP’li Vekillerin HDP Kongresine Katıldığı İddiası

CHP’li Vekillerin HDP Kongresine Katıldığı İddiası

1262
0
internethaber chpli vekilleri hdplilerle karıştırdı 4

CHP’li Vekillerin HDP Kongresine Katıldığı İddiası” başlıklı içeriğimizde, 11.02.2018 tarihli HDP kongresine dair iddiaları inceledik.

internethaber chpli vekilleri hdplilerle karıştırdı 3

İnternethaber” adlı haber sitesinin bugün gerçekleşen HDP kongresine dair yayınladığı haberinde, CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı ve CHP’nin son kurultayında PM adayı olmuş Onur Akın‘ın HDP kongresine katıldığı iddia edilmiştir. Ancak haberde iddia edildiği üzere Aytuğ Atıcı ve Onur Akın, HDP kongresine katılmamıştır. Söz konusu iddia yanlıştır. CHP’li Aytuğ Atıcı ile HDP kongresinde partinin eş genel başkanlığına seçilen Sezai Temelli’yi ve Onur Akın ile de eski HDP milletvekili Saruhan Oluç’u karıştırdığı iddiası doğrudur. “CHP Milletvekili Aytuğ Atıcı ve PM üyesi adayı Onur Akın, Pervin Buldan’ın yanı başındaydı” şeklinde alt-başlıkla yayınlanan haber, sosyal medyada geniş yer bulmuş ve gelen tepkiler üzerine yaptığı karışıklığı fark eden site sorumluları, bir süre sonra haberi siteden kaldırmıştır. Ancak Google’da ilgili habere dair arama yapıldığında, görüntülenen sonuçlar arasından henüz söz konusu haber kaldırılmadığı için, sitenin gerçekten böyle bir haber yaptığı kolaylıkla doğrulanabilir. Görüntülenen sonuçlarda haberin başlığının altında yer alan meta açıklaması kısmından, sitenin gerçekten CHP’li vekillerle HDP’li isimleri karıştırdığı görülmektedir.

internethaber chpli vekilleri hdplilerle karıştırdı 2

Ayrıca Google’da görsel araması yapıldığında ise hala sonuçlar arasında görüntülenen habere ait görselin, silinen haberin başlığını taşıdığı görülmektedir. Dolayısıyla İnternethaber’in yaptığı yanlış haber, birden fazla şekilde kolaylıkla doğrulanabilmektedir.

internethaber chpli vekilleri hdplilerle karıştırdı 1CHP’li Vekiller HDP Kongresine Katıldı mı?

chpliler hdp kongresine katıldı iddiası

CHP’den Aytuğ Atıcı’nın ve CHP PM üyesi adayı Onur Akın’ın katıldığı iddiasının yanlış olduğunu açıkladıktan sonra, HDP kongresi ile ilgili bir başka iddia olan CHP’li başka vekillerin HDP kongresine katıldığı iddiasını inceledik. CHP’yi temsilen CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ın HDP kongresine katıldığı iddiası doğrudur. Dolayısıyla CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı‘nın HDP kongresine katıldığı iddiası yanlış olmakla beraber, CHP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Engin Altay’ın, HDP kongresine katıldığı iddiası doğrudur.


filigran dogrula.org doğruluk yüzdesi %50


Kaynaklar:

internethaber, archive.org, cumhuriyet

[Toplam: 9   Ortalama: 4.9/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*