CHP Milletvekili Bülent Tezcan’ın Suriyelilere Bin 250 TL Ödeniyor İddiası

Bülent Tezcan’ın Suriyelilere Bin 250 TL Ödeniyor İddiası başlıklı yazımızda, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan’ın Suriyelilere bin 250 lira verildiğine dair iddiasını ele aldık. Bülent Tezcan, CHP Kilis il teşkilatının muhtarlar için düzenlediği iftar yemeğinde, devletin Suriyelilere 1250 TL ödendiği iddiasını ortaya attı. Ancak bu iddia doğru değildir. 

Kilis’te iftar programında konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, her yoksul vatandaşa 1000 lira yatırılacağına dair seçim vaadinde bulunmasının ardından,

“Yoksulluktan kurtuluncaya kadar, nasıl ödersin, öderiz kardeşim, Suriyeli göçmen vatandaşa ayda bin 250 TL ödüyorsunuz. Ben kendi yoksul vatandaşıma niye 1000 TL ödemeyeyim, neden ödeyemeyeyim?” şeklinde bir açıklama yaparak Suriyelilere 1250 TL ödendiği yönünde bir iddiada bulundu.

Aşağıdaki videoda da görülebileceği üzere, Bülent Tezcan 04:00’dan sonra iddiaya dair konuşma yapmaktadır:


Resmi kaynaklar göz önünde bulundurulduğunda, Türkiye’de bulunan Suriyeli mültecilere, Türkiye Cumhuriyeti tarafından 1250 TL maaş, yoksulluk aidatı ya da bayram parası olarak herhangi bir ödeme yapılmamaktadır. CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan’ın iddiası gerçeği yansıtmamaktadır.

Suriyelilere verilen karşılıksız yardımlar kapsamında, Türkiye’de bulunan 1 milyon 301 bin Suriyeli mülteciye, Avrupa Birliği tarafından fonlanan bir yardım yapılmaktadır. Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum Yardım Programı (SUY) ile oluşturulan yardım hareketi KIZILAYKART aracılığıyla, Avrupa Komisyonu, İnsani Yardım ve Sivil Koruma Birimi (ECHO) tarafından finanse edilmektedir. Türk Kızılayı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) işbirliği ile de uygulanmaktadır.

suriyelilere 1250 tl verildiği iddiası bülent tezcan


SUY, Türkiye’de uluslararası koruma veya geçici koruma statüsündeki sığınmacıların temel ihtiyaçlarını karşılamaları için, uluslararası kuruluşlar tarafından verilen nakit yardım programıdır. Bu kapsamda yoksul mülteciler için ECHO tarafından fonlanan KIZILAYKART yardımı, sadece Suriyeli mültecilere değil, Türkiye’de bulunan diğer yabancı ülke mültecilerine de verilmektedir.

Fakat, KIZILAYKART ile verilen nakit yardımı yine1250 gibi bir miktar değildir. KIZILAYKART aracılığıyla uygunluk kriterlerine göre belirlenen mültecilere aylık olarak sadece 120 TL nakit yardımı yapılmaktadır.


yüzde 0 dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklar: Bülent Tezcan’ın Videosu, OdaTVKızılaykart, Türk KızılayıAnadolu Ajansı


[Toplam: 2   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?