CHP Kadın Kollarından Ahlaksız Pankart İddiası

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) kadın kollarından ahlaksız pankart iddiası ile gündeme gelen bir Twitter paylaşımında, “Kadına özgürlük sevişiriz cenabet gezeriz tayyip sanane yaşasın laiklik” ifadeleri yer almıştır.

Ancak söz konusu paylaşım gerçeği yansıtmayıp, pankartın bulunduğu fotoğraf montajlıdır, dolayısıyla CHP Kadın Kolları tarafından ahlaksız pankart açıldığı iddiası yanlıştır. 


chp kadına şiddet pankartı


Pankart Montajlanmış 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Kadın Kolları tarafından kadına şiddetin durdurulmasına yönelik, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü kapsamında 2014 yılında bir protesto yapılmıştır. Adana yerel gazetelerinin ve Milliyet‘in 25-26 Kasım 2014 tarihli haberlerine göre, CHP Adana İl Kadın Kolları Başkanı Av. Rukiye Çinkılıç, kadına yönelik şiddetin durdurulması hakkında basın bildirisi okumuştur. Bu sırada açılan pankartın orijinal halinde ise “Kadınlar Yaşasın, Yaşasın Kadınlar” yazmaktadır.


chp ahlaksız pankart iddiası


Adana Seyhan’da bulunan Abidin Dino Parkında toplanan grup, 2014 yılının ilk 10 ayında 255 kadının öldürüldüğü dile getirerek pankarttaki yazının da içinde geçtiği bir bildiri okudu.

CHP Adana Kadın Kolları Başkanı Av. Rukiye Çinkılıç’ın okuduğu bildiri ise şu şekilde:

“Kadınların evde, sokakta ya da çalıştığı yerlerde kadın oldukları için yaşadıkları baskı, şiddet ve sömürünün arkasında, ideolojik bir saldırının olduğunun bilincindeyiz ve kadınların sahip olduğu tüm farklılıklarına rağmen maruz kaldıkları sömürünün aynı olduklarını biliyoruz. Kadınları yok sayan, onun emeği ve bedeni üzerinde hak iddia eden bu zihniyete karşı, bulunduğumuz her noktada kadın olmak ortak paydasında örgütlenerek ve dayanışma ilişkilerimizi güçlendirerek mücadele edeceğiz. Kadınlar yaşasın diye, yaşasın kadınlar.” 

chp kadınlar yaşasın pankartı


Doğruluk Yüzdesi 0
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar: Twitter, Milliyet, Adananınsesi, İHA

[Toplam: 11   Ortalama: 4.5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?