Cep Telefonlarının Uçak Modunda Daha Hızlı Şarj Olduğu İddiası

 

İhbar olarak dogrula.org’a gelen bir haberde, cep telefonlarının uçak modunda daha hızlı şarj oldukları iddia edildi.

Söz konusu iddia çoğunlukla doğrudur; telefon bataryası uçak modunda nispeten daha hızlı şarj olur, ancak şarj hızında yalnızca 4 -11 dakika kadar tasarruf edilir.

Bu oran telefonun normal şarj edilme süresiyle karşılaştırıldığında, süreçte büyük bir fark oluşturmamaktadır.

Telefonunuzu şarj olurken uçak moduna aldığınızda, cep telefonu kuleleriyle bağlantı kurmak ve GPS işlevi ile konum belirlemeye çalışmak gibi sürekli olarak enerji harcayan süreci engelleyerek telefondaki işlemi yavaşlatmamış olursunuz.

 

 

Günümüzde neredeyse bütün insanlar, akıllı telefonlarıyla saatler geçiriyor. TV izlerken, yemek yerken, egzersiz yaparken, hatta tuvaletteyken bile cep telefonu kullanılıyor.

Bu yüzden de bataryayı yenilemek gerekiyor, ancak bazı telefonların şarj olması saatler sürebiliyor.

https://www.instagram.com/p/Bk4odGYAxCZ/?utm_source=ig_embed

https://www.instagram.com/p/BmGpNNIAyA4/?utm_source=ig_embed


Uçak Modunda Şarj

 

Telefonunuzu şarj olurken uçak moduna aldığınızda, cep telefonu kuleleriyle bağlantı kurmak ve GPS işlevi ile konum belirlemeye çalışmak gibi sürekli olarak enerji harcayan süreci engelleyerek telefondaki işlemi yavaşlatmamış olursunuz.

Kullanıcıların işine yarayan bu taktik, güvenilirdir ve mobil sağlayıcı Verizon tarafından da önerilmektedir. Bunun nedeni, telefonunuz normal moddayken, sürekli olarak baz istasyonlarına sinyal vermeye ve konumunuzu belirlemeye çalışması. Telefonunuz büyük olasılıkla uydu koordinatlarından ziyade cep telefonu şebekesini kullanarak konum koordinatlarınızı hesaplayan GPS destekli olsa da, bu fonksiyon hala çok fazla enerji harcanmasına sebep olur. Çünkü konum bulma, telefonunuzun tam enerji tasarrufu sağlayan uyku moduna girmesini engeller.

Uçak moduna geçtiğinizde, bu radyo yayınlarının alımını kapatırsınız ve telefonunuz nispeten daha hızlı şarj olur.


Uçak Modunda Şarj Süresi Ne Kadar Kısalıyor?

Amerikan medya teknoloji sitesi CNET, bir telefonun bataryasının uçak modundayken ne kadar sürede şarj edildiğini karşılaştırmak amacıyla bir video yayınladı. CNET videosuna göre:

“Uçak modunu etkinleştirmek, telefonunuzu normalde şarj ettiğinizden dört- onbir dakika daha hızlı şarj olmasıyla sonuçlanır. Ama sorunun devamı var, buna değer mi? Bizce hayır, değmez.”

Bu yüzden iddia doğru; uçak modu size birkaç dakika şarj süresi kazandırıyor. Ancak bu ekstra dört dakikanın şarj esnasında tüm bağlantıların kopmasına değer olup olmadığına karar vermek gerekiyor.


 

Görüldüğü üzere söz konusu iddia çoğunlukla doğrudur; telefon bataryası uçak modunda nispeten daha hızlı şarj olur, ancak şarj hızında yalnızca 4 -11 dakika kadar tasarruf edilir.

Kaynaklarkaynak1kaynak2, kaynak3kaynak4kaynak5kaynak6kaynak7

Bunlara da Göz Atabilirsin

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Orman işçisi değil Hampton Lumber şirketi yaptı

Sosyal medya platformu İnstagram’da 08 Mayıs 2021 tarihinde Erkantopuzofficial hesabından yapılan bir paylaşımda, ABD’nin Oregon eyaletindeki köknar ormanına, ormanla ilgilenen bir işçinin gülen yüz...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,311BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler