Ana sayfa Genel Caner Toygar’ın Ak Parti Milletvekili Adayı Olduğu İddiası

Caner Toygar’ın Ak Parti Milletvekili Adayı Olduğu İddiası

976
0
Caner Toygar'ın Ak Parti Milletvekili Adayı Olduğu İddiası 1

“Caner Toygar’ın Ak Parti Milletvekili Adayı Olduğu İddiası” başlıklı içeriğimizde bir dönem katıldığı evlilik programlarıyla ünlenen Caner Toygar’ın Ak Parti’den milletvekili adayı olduğu iddiasını inceledik. Söz konusu iddia DOĞRU DEĞİLDİR.

Caner Toygar'ın Ak Parti Milletvekili Adayı Olduğu İddiası 2

Caner Toygar Ak Parti’den Milletvekili Adayı mı Oldu?

Öncelikle sosyal medyada ve bazı haber sitelerinde seçimle alakalı paylaşımların bir kısmında, milletvekili adayı ile milletvekili aday adaylığı ifadelerinin karıştırıldığı tespit edilmiştir. Katıldığı evlilik programlarıyla ünlenen Caner Toygar, Ak Parti’den milletvekili adayı olmamıştır. Caner Toygar, kendi sosyal medya hesabından da duyurusunu yaptığı üzere, milletvekili aday adaylığı için başvuru yapmıştır. Ancak milletvekili olmak için aday adaylığı başvurusunu belirli şartları* sağlayan herkes yapabilir. Yani aday adaylığı başvurusu yapmak kişi tasarrufunda olduğu için siyasi partiler başvuru yapan kişileri seçemez. Her seçim döneminde milletvekili aday adaylığı için belirli sürelerde isteyenler başvurulabilir. Başvuru süreci tamamlanınca da siyasi partiler bu aday adayları listesinden değerlendirme yaparak, milletvekili adaylarını belirler. Dolayısıyla koşulları sağlayan birisi aday adaylığı başvurusunda bulununca, anında bir siyasi partinin milletvekili adayı olmaz. Yani sonuç olarak, aday adaylığı için başvurmak kişi tasarrufunda, başvuran kişiler arasından milletvekili adaylarını belirlemek ise siyasi partinin tasarrufundadır.

Caner Toygar'ın Ak Parti Milletvekili Adayı Olduğu İddiası 10

Ayrıca Ak Parti’de milletvekili aday adaylığı için başvuru süresi, henüz 2 Mayıs Çarşamba günü itibariyle sona ermiştir. Yani parti tarafından listelerin değerlendirilmesi sona ermemiş, milletvekili adayları kesinleşmemiştir. Dolayısıyla Caner Toygar’ın Ak Parti’den milletvekili adayı olduğu iddiası, bu argüman doğrultusunda da doğru değildir.

*Milletvekilliği İçin Aranan Şartlar

Milletvekili aday adaylığı için başvuru yapabilmek, öncelikle Anayasa’da (md. 76) ve Milletvekili Seçimi Kanunu’nda (md. 10 – 11) öngörülmüş şartları sağlamayı gerektirir. Bu şartları şöyle sıralayabiliriz:

 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • En az ilkokul mezunu olmak
 • Askerlik hizmetini yapmış olmak
 • Kısıtlı olmamak
 • Kamu hizmetlerinden yasaklı olmamak
 • Taksirli suçlar hariç, toplam bir yıl veya daha fazla hapis veya süresi ne olursa olsun ağır hapis cezasına hüküm giymiş olmamak
 • Affa uğramış olsalar bile bazı suçlardan hüküm giymemiş olmak;
 1.    Basit ve nitelikli zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı suçlar ile istimal ve istihlak kaçakçılığı dışında kalan kaçakçılık suçları, resmî ihale ve alım satımlara fesat karıştırma veya Devlet sırlarını açığa vurma suçlarından biriyle mahkûm olmamak,
 2.    Türk Ceza Kanununun İkinci Kitabının, birinci babında yazılı suçlardan veya bu suçların işlenmesini aleni olarak tahrik etme suçundan mahkum olmamak,
 3.    Terör eylemlerinden mahkûm olmamak,
 4.    Türk Ceza Kanununun 536 ncı maddesinin birinci, ikinci ve üçüncü fıkralarında yazılı eylemlerle aynı Kanunun 537 nci maddesinin birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci fıkralarında yazılı eylemleri siyasi ve ideolojik amaçlarla işlemekten mahkum olmamak.

yüzde 0 dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklar: Twitter, Instagram, mevzuat.gov, mevzuat.gov 2, internethaber

[Toplam: 6   Ortalama: 4.8/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*