Bugün Yaşayan İnsan Sayısı Ölen İnsan Sayısından Fazladır İddiası

Bugün yaşayan insan nüfusunun, ölen nüfustan daha fazla olduğu iddiasını araştırdık. Ancak dünya üzerinde bugüne kadar yaşamış insan sayısı, ölen insan sayısından fazla değildir. Bu iddia gerçeği yansıtmamakla birlikte doğru değildir. 


yaşayan nüfus ölen nüfustan fazla iddiası


Bir Instagram sayfasının yaptığı paylaşım, doğru olarak algılanarak 2000’in üzerinde beğeni sayısı almıştır. Peki gerçekten, günümüzde yaşayan nüfusla, geçmişte ölen insan nüfusu arasında sayı bakımından yakınlık var mıdır, bakalım.

Yıllara Göre Dünya Nüfusu

Geçmiş yüzyıllara dair nüfus hakkında kesin ve net bir sonuca ulaşmak tam olarak mümkün değildir. Ancak dünya nüfusu üzerine ciddi çalışmalar yapan birçok araştırmacı vardır. En kapsamlı olarak, milattan önce 10.000 yılından bu yana tahmini nüfus hesaplamaları yapılmıştır. Colin McEvedy ve Richard Jones isimli iki araştırmacı 1978 yılında, Massimo Livi Bacci ise 2001 yılında, milattan önce 10.000 yılından başlayarak nüfusa dair çalışmalar yapmışlardır.

Dünya nüfusu üzerinde çalışan diğer araştırmacılar ise milattan önce 2000 yılından veya milattan sonraki yıllardan başlayarak günümüze kadar araştırmışlardır.

yaşayan nüfus ölen nüfustan fazla

Milattan önce 10 bin yılından başlayarak dünya nüfusuna göz atalım. Aşağıda, McEvedy ve Jones, Durand, Gallant, Livi-Bacci gibi araştırmacıların raporlarından özetle oluşturduğumuz tabloda ortalama değerler, sadece alt ve üst sınır için değil her bir çalışma dikkate alınarak hesaplanmıştır.


yaşayan nüfus ölen nüfustan fazla


Buna göre insan ömrünü ortalama 100 yıl düşünsek dahi, her yüz yılda bir nüfus yenilenmekte ve dünya nüfusu giderek artmaktadır. Milattan önce her yüz yıl için ortalama değer dikkate alındığında en az 6 Milyar insanın yaşayıp ölmüş olduğu görülebilir.

Milattan günümüze kadar ise nüfus 1500-2000 yılı arasında savaşlar, hastalıklar olmasına rağmen hızlı artış göstermiş ve toplamda 7 milyarı aşkın bir nüfusa ulaşılmıştır.


yaşayan nüfus ölen nüfustan fazla iddiası 1
Milattan günümüze, aralıklarla toplam nüfus

Miladın başlangıcından günümüze kadar yaşayan ve ölmüş olan nüfus, en yüksek değerler dikkate alınmadan ortalama veriler üzerinden kabataslak hesaplandığında en az 20 milyardır.  

Özetle; Milattan önce en az 6 milyar ve milattan sonra en az 20 milyar insanın öldüğü göz önünde bulundurulduğunda, yaşayan insan sayısı ölen insan sayısından daha azdır. Milattan önceki nüfus hesaba katılmasa bile, toplamda ölen en az 26 milyar insan, Amerika Birleşik Devletleri Nüfus Sayım Bürosu (U.S. Census Bureau) verilerine göre, 2 Ocak 2018 itibariyle şu an yaşayan 7 milyar 444 Milyon insandan her koşulda daha fazladır.


Doğruluk Yüzdesi 0
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar: Census.gov, Our World in Data, scottmanning.com, cia.gov

[Toplam: 7   Ortalama: 4.9/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?