Brezilyalı Futbolcu İstiklal Marşı Okunurken Bayrağa Döndü İddiası

Brezilyalı futbolcu Jailton Paraiba’nın İstiklal Marşı okunurken bayrağa döndüğü iddiası üzerine yaptığımız araştırmaya göre, futbolcunun marş okunduğu esnada yan kale arkası tarafında bulunan bayrağa döndüğü iddiası doğru.

Süper Lig’in 13. haftasında oynanan Osmanlıspor – Gençlerbirliği maçında, karşılaşma öncesi okunan İstiklal Marşı esnasında, Gençlerbirliği’nde forma giyen Jailton yan dönmüştü. Tüm futbolcu ve hakemlerin aynı yöne bakarken Jailton’un yan tarafa dönmesi, saygıdan ötürü bayrağa doğru dönmek olarak algılanmış, bu hareket sosyal medyada ve basında insanların takdirini toplamıştı.

jailton bayrağa saygı

Maçın oynandığı Osmanlı Stadyumu’nda, Jailton’un döndüğü düşünülen bayrağın konumu, iddiayı destekliyor. İstiklal Marşı esnasında futbolcular protokolün bulunduğu VIP bölümüne dönerken, Gençlerbirliği’nde forma giyen Brezilyalı futbolcu Jailton, protokolün sağında, kendisinin solunda bulunan kale arkasındaki bayrağa dönüyor.


Stadyumda Jailton’un döndüğü yönde bulunan Türk Bayrağı:

jailton istiklal marşı
Osmanlı Stadyumu
jailton bayrak
Osmanlı Stadyumu
jailton istiklal marşı
Osmanlı Stadyumu

Sosyal medyada ve İnternette gündem olan bu habere ilişkin Jailton’un bir açıklaması bulunmuyor.


Jailton Paraiba Kimdir?

jailton bayrak
Jailton Paraiba

Tam adı Jaílton Lourenço da Silva olan 27 yaşındaki futbolcu, Esperança, Brezilya’da doğmuştur. 1,66 m boyundaki Jailton, União São João, Remo, Mogi Mirim, CR Brasil, FC Santa Cruz, Shanghai Shenxin, Yanbian Changbaishan, Dalian Transcendence takımlarında forma giymiştir.

4 Ağustos 2017‘de Gençlerbirliği ile sözleşme imzalayan futbolcu, forvet pozisyonunda görev yapmaktadır.


Jailton’un Yaptığı Doğru

Futbol müsabakalarında İstiklal Marşı okuma uygulamasına, 1990’lı yılların başında başlanmıştı. Bayrak yönetmeliğinde spor müsabakalarında okunan İstiklal Marşı esnasında bayrağa dönülüp dönülmemesi hakkında spesifik bir bilgi yok ancak, Milli Eğitim Bakanlığı Bayrak Törenleri Yönergesi’ne göre, İstiklal Marşı okunduğu esnada bayrağa dönülmesi gerekiyor.

istiklal marşı tören mevzuatı

8- Bayrak Törenlerinde müdür veya nöbetçi müdür yardımcısının “hazır ol” komutundan sonra tören alanındaki herkes tören disiplinine uygun gerekli saygı duruşunda, Bayrağa ve sesin geldiği yöne yönelerek Bayrağı selamlayacak, sonra İstiklâl Marşımız hep birlikte gür bir sesle şevk ve heyecan içinde seslendirilecektir. (Genelge: Araştırma Planlama ve Koordinasyon Kurulu Başkanlığı: 07.10.1998 / 3167 –101/1998 ,T.D. 2493)

filigran dogrula.org doğruluk yüzdesi %100

Kaynaklar: youtube, mevzuat, halisahin, haberler, wikizero

[Toplam: 4   Ortalama: 4.8/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?