BM Toplantısında Çin’in Uygur Politikası Hakkında Yazılan Mektupta Türkiye ve Müslüman Ülkelerin İmzasının Olmadığı İddiası

İhbar olarak dogrula.org’a gelen bir haberde, BM toplantısında Çin’in Uygur politikasını eleştiren bir mektup yazıldığı ve mektupta Türkiye ile Müslüman ülkelerin imzasının bulunmadığı iddia edildi.

İddia doğrudur; BM İnsan Hakları Komisyonu’nda, Çin’in Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında tutulan Uygurları serbest bırakması için yazılan mektupta Türkiye’nin ve Müslüman ülkelerin imzası bulunmamaktadır.

Türkiye, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komitesi üyesi değildir ancak Suudi Arabistan, Katar, Bahreyn gibi Müslüman ülkeler komisyonda olmalarına rağmen imzası olmayanlar arasındadır. Ayrıca, mektubu imzalayan ülkelerden yalnızca 7’si konsey üyesidir. Yani konsey üyesiolmadığı halde mektupta imzası olan ülkeler bulunmaktadır.


Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komitesi Üye Ülkeler

Afganistan, Angola, Arjantin, Avustralya, Avusturya, Bahamalar, Bahreyn, Bangladeş, Brezilya, Bulgaristan, Burkina Faso, Kamerun, Şili, Çin, Hırvatistan, Küba, Çekya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Danimarka, Mısır, Eritre, Fiji, Macaristan, İzlanda, Hindistan, Irak, İtalya, Japonya, Meksika, Nepal, Nijerya, Pakistan, Peru, Filipinler, Katar, Ruanda, Suudi Arabistan, Senegal, Slovakya, Somali, Güney Afrika, İspanya, Togo, Tunus, Ukrayna, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Krallığı, Uruguay.


Söz konusu belge, Çin’in Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında tutulan Uygurları serbest bırakması için 22 ülkenin Birleşmiş Milletler’e yazdığı bir mektup.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu’nda yazılan mektup Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada, Japonya, İngiltere, Fransa, Almanya, İsveç, Letonya, Litvanya, Estonya, Danimarka, Norveç, Kuzey İrlanda, Hollanda, İzlanda, Lüksemburg, İspanya, Avusturya, İrlanda, Belçika ve İsviçre’nin de bulunduğu toplam 22 ülke büyükelçisi tarafından imzalanmış.


Mektupta Yer Alan Bazı İfadeler

“Çin’i, yasalara uymaya, uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmeye, Sincan (Doğu Türkistan) ve Çin genelinde din ve inanç özgürlükleri de dahil olmak üzere insan haklarına ve temel özgürlüklere saygı göstermeye çağırıyoruz.

Çin’i, Sincan’da (Doğu Türkistan) Uygur Türkleri ve diğer Müslüman topluluklara mensup azınlıkları keyfi gözaltılardan, serbest dolaşım haklarını ellerinden almaktan uzak durmaya davet ediyoruz.”


ABD Dışişleri Bakanlığı verilerine göre, söz konusu toplama kamplarında 3 milyon civarında Uygur Türkü zorla tutuluyor. BBC haberinde de Çin’in saklı tutulan toplama kamplarına ilişkin habere ulaşmak mümkün.


Kaynaklarkaynak1kaynak2kaynak3

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?