Beynimizin Sadece %10’unu Kullanıyoruz İddiası

 

Yıllardan beri söylenen bir efsaneye göre, beynimizin yalnızca %10’unu kullanabiliyoruz.

Ancak bilinenin aksine, söz konusu iddia doğru değil; beynimizin tamamını kullanıyoruz.

 

Şehir Efsanesinin Kaynağı

Washington Üniversitesi’ndeki Sinir Mühendisliği Merkezi’nden davranışsal nörofizyolog Eric Chudler, teorinin psikolog William James tarafından 1907 yılında yazdığı “The Energies of Men” araştırma yazısıyla popülerleştiğini söylüyor.

James araştırmasında, “bir kural olarak insanlar, sahip oldukları güçlerin sadece küçük bir bölümünü ve uygun koşullar altında kullanabildikleri kadarını kullandıklarını’ yazmıştı.

Beyin araştırmacılarının 20. yüzyılın ilk yarısındaki çalışmaları da bu efsanenin popülerleşmesine yardımcı olmuştu.

Bu efsanenin devam etmesinin bir diğer nedeni de, psişik güçleri açıklamak için paranormal taraftarları ve psişikler tarafından benimsenmesidir.

Yetişkin insan beyni yaklaşık 1,5 kilogram ağırlığındadır ve nöron adı verilen sinir hücreleri içerir. Bu hücrelerin bağlanma ve iletişim kurma şekli beyin fonksiyonunun temelidir.

Melbourne’deki Swinburne Teknoloji Üniversitesi’nde Bilişsel Sinirbilim ve Psikoloji Profesörü Con Stough, bir şey öğrenirken beynimizin yeni bağlantılar kurduğunu söylüyor.

Profesör Stough, “On milyar hücre var ve her biri yeni bağlantılar kurabiliyor, bazen her hücre yüzlerce bağlantı kurabiliyor, bu gerçekten plastisite ve yeni olasılıkların olabileceğini gösteriyor.” açıklamasında bulunmuştur.

Melbourne’deki Florey Sinirbilim ve Zihinsel Sağlık Enstitüsü’nden Ashley Bush, düşünceler ve hesaplama gibi farkındalıkların aslında beynin karmaşık işlemlerinin yalnızca %10’unu temsil edebileceğini söylüyor.

Ancak Profesör Bush, insan beyninin geri kalanının yapacak çok şeyi olduğunu ve bilinç dışı süreçleri sürekli olarak gerçekleştirdiğinisöylüyor.

Bush, “Beyin sürekli tetikte ama biz bunun farkında değiliz… Uyurken bile beynin çoğu aktif” diyor.

 

Beyin, nabız ve duyularımızdan hayallerimiz ve duygularımıza kadar her şeyi düzenler; böylece çok meşgul tutulur.

Dr. Chudler, “Beynimizin farklı kısımlarını, farklı şeyler yaptığımızda farklı şekillerde kullanıyoruz, ancak beynin kullanılmayan hiçbir kısmı bulunmamaktadır” diyor.

Beyin araştırmaları konusunda uzmanların hiçbiri beynimizin sadece %10’unu kullandığımız fikrini desteklemiyor.

Profesör Bush, beynimizin %90’ının uykuda olduğu fikrinin “saçmalık” olduğunu söylüyor.

Profesör Stough %10 iddiasının gerçek olmadığını kabul ediyor. Ama aynı zamanda beynin içinde “biraz fazlalıklar” olduğunu da söylüyor.

Beynin nasıl çalıştığını ve nasıl öğrendiğimizi, aynı zamanda beynin plastikliğini; ne kadar büyüleyici olduğunu hala inceleyerek görüyoruz” diyor.

Konuyla ilgili kapsamlı bir şekilde yazan Dr. Chudler, iddianın bir şehir efsanesi olduğunu söylüyor.

 

Snopes doğrulama sitesinde de bu iddianın şehir efsanesi olduğuna dair ilgili bölümleri görmek mümkün:

PET taramaları ve fMRI (fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme) gibi görüntüleme teknikleri, beynin büyük çoğunluğunun dinlenmeye geçtiğini açıkça göstermektedir. Gerçekten de, bazı küçük işlevler bir seferde beynin sadece küçük bir bölümünü kullanabilse de, yeterince karmaşık bir dizi faaliyet veya düşünce biçimi aslında beynin birçok bölümünü kullanacaktır. İnsanlar aynı anda tüm kas gruplarını kullanmadıkları gibi, aynı zamanda tüm beyinlerini de kullanmazlar. Yemek yemek, televizyon izlemek veya okumak gibi herhangi bir etkinlik için beyninizin bazı bölümlerini kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, bütün bir gün boyunca, beynin hemen hemen tamamı bir anda veya başka bir zamanda kullanılır.

“Efsane, beyindeki fonksiyonların aşırı lokalizasyonunu varsayar. Beynin ‘kullanılmış’ veya ‘gerekli’ kısımları tüm organın etrafına dağılmışsa, bu aslında beynin çoğunun gerekli olduğu anlamına gelir. Ancak efsane, beynin ‘kullanılmış’ bölümünün ayrı bir alan olduğunu ve ‘kullanılmayan’ bölümün yer kaplayan ancak esasen gereksiz olan bir ek veya bademcik gibi olduğunu ima eder. Fakat beynin bütün bu kısımları kullanılmazsa, beynin ‘kullanılmamış’ kısmının çıkarılması veya hasar görmesi küçük veya fark edilmemiş olmalıdır. Ancak kafa travması, inme veya başka bir beyin hasarı geçirmiş insanlar sıklıkla ciddi şekilde bozulmaktadır. Hiç bir doktorun ‘Ama neyse ki, o kurşun kafatasına girdiğinde, sadece beynin kullanmayan % 90’ına zarar verdi.’ Tabi ki böyle bir şey mümkün değil…

 

Kaynaklarkaynak1kaynak2kaynak3kaynak4kaynak5kaynak6kaynak7kaynak8, kaynak9

Bunlara da Göz Atabilirsin

Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü’ne ne oldu?

İddia: Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü 2011’de KHK ile kapatıldı. Twitter'da #20yilonceTurkiye etiketinde bir çok iddia gündeme geldi. En fazla etkileşim alanlar arasında "Kaç Saat Oldu?"...

Söyleyen yurtdışındaki turist acentesi değil, Fatih’teki turist rehberi

İddia: Yurtdışında bir turist acentesi Türkiye “Türkiye'ye gitmek için en iyi zaman çünkü Türkler dışarı çıkamıyor" açıklamasında bulundu. Sosyal medyada Reuters haberi kaynak gösterilerek yayılan...

Astronotlar Ankarayı değil, dünyayı gezdi. Atatürk Arsev Erarslan’ı değil babasını yurtdışına eğitime yolladı

Apollo 11 astronotlarının 1969 yılındaki Türkiye ziyaretinden bazı fotoğraf ve haberler sosyal medya kullanıcıları tarafından paylaşıldı. Yaklaşık 1 milyona yakın görüntülenme alan bir tweette,...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,311BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,927TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler