Beynimizdeki Nöron Sayısı Yıldızların Toplamından Fazladır İddiası

 

Beyin çok karmaşık ve mucizelerle dolu bir yapıda yaratılmıştır. Bu yüzden de insan vücudunun en önemli organlarından biri olan beyinle alakalı pek çok iddia ortaya atılmaktadır.

İnsan beynindeki nöron sayısının evrendeki yıldızların sayısından fazla olduğu iddiası da bunlardan biridir.

Ancak bu iddia doğru değildir; bir şehir efsanesi olmaktan öteye geçmemektedir.


Evrendeki Yıldız Sayısı

Universe Today yayıncısı ve Astronomy Cast eşbaşkanı Fraser Cain araştırmasına ortalama bir galakside yaklaşık 100 ila 400 milyar yıldız olduğu tahminiyle başlamıştır. Evrende yaklaşık 100 milyar galaksinin var olduğu tahmin edilmektedir; Cain, biraz geniş formatlı Matematik hesaplarıyla, evrende yaklaşık 10 sekstilyon (10 milyar milyar) yıldız olduğunu söylemektedir. Yani rakamla yazıldığı şekliyle:

10.000.000.000.000.000.000.000 yıldız.

Yıldızların sayısı konusunda pek çok araştırma yapılmıştır. Gökbilimciler, on yıl önce bu soruyu cevaplamak için çalışmalar başlatmıştır.

Bilim adamları bu araştırmaya evrenin bir bölümünün parlaklık yoğunluğunu ölçerek başladılar; bu, o alandaki ışığın ne kadar olduğunun tespit edilmesidir.

Daha sonra bu miktarı, bu ışık miktarını oluşturmak için gereken yıldız sayısını hesaplamak için kullandılar. Oldukça matematiksel bir zorluk söz konusuydu.

 

Batı Avustralya’daki Uluslararası Radyo Astronomi Araştırmaları Merkezi’nde profesör olan ve bu konuda çalışan bilim adamlarından gökbilimci Simon Driver, “Her tür yıldızı temsil edebilecek bir yıldız türüne sahip olabileceğinizi varsaymalısınız” diyor.

Öyleyse, ortalama olarak, tipik bir ışık şiddeti veren tipik bir kütle yıldızı olduğunu varsayalım; bu nedenle, eğer evrenin bir kısmının bu miktarda ışığı ürettiğini biliyorsam, bunun kaç tane yıldıza eşit olduğunu söyleyebilirim.”

Evrenin 13,8 milyar yaşında olduğunu bildiğimiz için hacim olarak 13,8 milyar ışık yılı bir alanda olduğumuzu varsayabiliriz. Ancak bir gözlem var: evren potansiyel olarak sonsuz büyüklüğe sahip.

Driver, “Evrenin sınırlı bir yaşı olduğunu biliyoruz — 13.8 milyar yıl önce başlamış olduğunu biliyoruz — fakat uzamsal olarak boyut sonsuz olabilir” diyor. Bununla birlikte, bu sonsuz kabarcığa “gözlemlenebilir” evren adı verildiğini de biliyoruz.

Tüm bu hesaplamalar ve bileşenler sonucunda, Driver ve meslektaşları gözlemlenebilir evrende 22 sıfır veya 70 bin milyon, milyon, milyon yıldızolduğunu söylüyor.

70.000.000.000.000.000.000 yıldız.


Beyindeki Nöron Sayısı

 

Yetişkin bir insanın beyninde sanıldığı kadar nöron bulunmamaktadır. Ayrıca nöron sayısı evrendeki yıldız sayısıyla kıyaslandığında oldukça az bir rakam olarak görünmektedir.

Bilim dünyasındaki geleneksel kanıya göre, ortalama bir insan beyninde yaklaşık 100 milyar nöron (veya sinir hücresi) ve nöronları desteklemeye ve korumaya yarayan daha birçok nöroglia (veya glial hücre) vardır. Her bir nöron, 10.000’e kadar başka nörona bağlanabilir, bu da sinyalleri birbirlerine tahminen 1.000 trilyon sinaptik bağlantı yoluyla iletir.

Ancak Guardian makalesinde de yer alan bir çalışmaya göre, Brezilyalı bir araştımacı olan Dr Suzana Herculano-Houzel ve ekibi, farklı yaşlarda dört yetişkin erkek üzerinde bir çalışma yaparak şu sonuca varmışlardır:

“İnsan beyninin ortalama olarak 86 milyar nörona sahip olduğunu bulduk. Şimdiye kadar baktığımız beyinlerden hiçbirinde 100 milyar nöron bulunmuyor.”

Bazı kaynaklar ise nöronlarla birlikte sinaps (sinir bağlantıları)sayısının toplamının evrendeki yıldız sayısından fazla olduğunu savunur.

Ancak bugüne kadar yaşamış bütün insanların beynindeki sinaps sayısı bir araya getirilip toplandığında dahi evrendeki toplam yıldız sayısıyla kıyaslanamaz.

Kaynaklarkaynak1,kaynak2, kaynak3kaynak4kaynak5kaynak6

Bunlara da Göz Atabilirsin

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Orman işçisi değil Hampton Lumber şirketi yaptı

Sosyal medya platformu İnstagram’da 08 Mayıs 2021 tarihinde Erkantopuzofficial hesabından yapılan bir paylaşımda, ABD’nin Oregon eyaletindeki köknar ormanına, ormanla ilgilenen bir işçinin gülen yüz...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,311BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler