Bedelli Askerlik Nedir? Şartları Nelerdir?

Bedelli askerlik, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ikamet eden, 18 yaşını doldurmuş erkekler için dönemlik çıkartılan yasalarla sağlanan askerlik hizmetidir. İlgili yasanın yürürlüğe girdiği zamanda aranan şartları sağlayanlar, geçici bedelli askerlik hizmetinden yararlanabilir.


Türk askeri


Bedelli Askerliğin Tarihçesi

Türkiye’de bedelli askerliğin tarihi, Osmanlı’ya kadar uzanmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bedelli askerlik 1987 yılından bu yana 5 kez uygulanmıştır. Aşağıdaki tabloda, yıllara göre bedelli askerliğin sayıları verilmiştir.

Yıllara göre bedelli askerlik
Yıllara göre bedelli askerlik

Neden Ortaya Çıktı?

Bedelli askerliğin temel nedeni, ordunun ve devletin maddi ihtiyaçlarını karşılamak veya bireylerin işlerini kaybetmemeleri olarak görülse de bazı dönemlerde ortaya çıkmasının daha özel sebepleri var.

1987, 1992 ve 2001 yıllarında kaçak olan asker sayısının azaltılması temel amaç iken, 1999 yılında 17 Ağustos Marmara Depremi sonrasında ekonominin daralması ve depremden mağdur olan vatandaşlara yönelik askerlik kolaylığı sağlamak için bedelli uygulamasına geçilmiştir.


Türk askeri


Kimler Bedelli Askerlik Yapabilir?

1) Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ikamet eden, 18 yaşını doldurmuş erkekler, bedelli askerlikten yararlanabilir.

2) 18 yaşını doldurmuş, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasına karşın minimum 3 sene yurt dışında çalışmış erkekler, 21 gün süreyle bedelli askerlik yaparak vatan borcunu tamamlayabilirler. Buna kısaca, dövizle askerlik hizmetine tabi olan er anlamına gelen “dahte” denir.

Türk askeri

Bedeli Ne Oldu?

Bedelli askerliğin 2011 ve öncesindeki uygulamalardaki bedeli döviz ile belirlenirken son iki uygulamada Türk Lirası cinsinden belirlendi.

1999 yılındaki bedelli uygulamasında, yaşa göre iki farklı tutar belirlendi. Buna göre 1 Ocak 1973’ten önce doğanlar 15 bin Alman Mark’ı öderken, 1 Ocak 1960’tan önce doğanlar 20 bin Alman Mark’ı ödedi.

2001 uygulamasında 30 yaşından gün alan yükümlüler için 30.000 Türk Lirası tutarı belirlendi. Daha önceki yıllardan farklı olarak 2001 yılında, 21 günlük yapılan askerlik hizmeti de kaldırıldı.

2014 yılındaki bedelli uygulaması ise, 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle 27 yaşını doldurmuş olan kişiler için öngörüldü. 611 bin kişinin faydalanabileceği hesap edilen uygulamadaki başvuru sayısı 203 bin kişi olarak beklentinin altında kaldı.

En son uygulanan bedelli askerlik yasasından, 1 Ocak 2015 tarihinde 28 yaşından gün almış olan ya da 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle 27 yaşını doldurmuş olan 160 bin kişi faydalandı. Bedelli askerlik ücreti ise 18 bin TL olarak belirlendi.


Bedelli Askerlik Açıklaması

Son zamanlarda, bedelli askerlik konusu ilgili Bakan ve yetkili kişilerden birçok açıklama yapılmıştı ve bu konunun gündemlerinde olmadığı bildirilmişti. En son olarak 20 Temmuz 2018 tarihinde yapılan açıklamada, bedelli askerlikle ilgili çalışmanın 18 maddelik torba yasası içinde TBMM’de görüşüleceği ifade edilmiştir. Bu konuyla ilgili, AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın açıklamasına göre bedelli askerlik, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşüldükten sonra TBMM Genel Kurulu’nda oylanarak yasalaşacaktır.

Milli Savunma Hulusi Akar, “Gerekli sonuçları hep birlikte takip ediyoruz. Söz konusu çıkacak yasanın da ülkemize, milletimize, gençlerimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.” şeklinde açıklama yapmış ve durumun netleşmesi ile ilgili şunları söylemiştir: “Bedelli askerlikle ilgili Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde ilgili birimlerle gerekli koordinasyon içinde bir hazırlık, çalışma yapıldı. Bu çalışma yüce Meclisimize sunuldu. Bu çalışma şu anda komisyonda ve Genel Kurul’da görüşülecek.”


bedelli askerlik şartları


Bedelli Askerlikten Kimler Faydalanıyor?

Bedelli askerlik, 31 Aralık 1993 ve öncesinde doğanları kapsamaktadır. Bu düzenleme ile gençler, belirlenen tarihle ilgili şart sağlanıyorsa 15 bin TL bedel karşılığında 28 gün askerlik yapabilecektir. Bedelli askerlik düzenlemesinde en çok tartışılan konu 28 gün şartı getirilmesi konusudur.

Bedelli askerlik düzenlemesinin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 ay içinde başvuru yapılabilmektedir. Ardından 15 bin TL veya karşılığı dövizi peşin olarak ödenmesi istenmektedir. Askerlik yükümlülüğü olan kişiler, 28 günlük kışla eğitimiyle bu görevi yerine getirmiş sayılacaktır.


Kaynaklar: 1-Milli Savunma Bakanlığı 2-Milliyet 3-Hürriyet 4-NTV


[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?