Bağcılar’da Birbirlerine Havai Fişek Sıktılar İddiası

İstanbul Bağcılar’da birbirlerine havai fişek sıktılar iddiasını araştırdık. Dün akşam bir Twitter kullanıcısı tarafından yapılan bir paylaşıma göre, bir grup genç ellerindeki havai fişekleri birbirlerine sıkmaktadır. Ancak olayın Bağcılar’da olduğu iddiası doğru değildir.


bağcılarda birbirlerine havai fişek sıktılar


Görüntüler Şikago’dan

Twitter’da birbirlerine havai fişekle saldıran grubu gösteren paylaşım Bağcılar’da değil, ABD‘de, Şikago‘nun Near West Side semtinde çekilmiştir. Üstelik 31 Aralık 2017’de gibi paylaşılan video, aslında 2015 yılına aittir. Olay gerçekte, iki rakip çetenin arasında gelişmiş ve haber kaynakları tarafından herhangi bir hasar ya da yaralanma olmadığı belirtilmiştir. 

Videoyu başından ve sonundan kesen veya kesilmiş haliyle paylaşan Ozan D. isimli Twitter kullanıcısı olayı Bağcılar’da gibi göstermiştir. Ancak biraz dikkatli bakıldığında videonun Türkiye dışında bir yerde çekildiği anlaşılmaktadır. İşte söz konusu videonun orijinal hali:

Videonun tamamı izlendiğinde, başlarda geçen İngilizce konuşmalar, yollardaki yazılar, işaretler ve diğer ayrıntılar zaten olayın Türkiye’de geçmediğini ortaya koymaktadır.

2015 yılında, birbirlerine havai fişek sıkan grup, dış basında böyle haber yapılmıştı:


bağcılar havai fişek sıktılar 2
ABC News’in Haberi

bağcılar havai fişek sıktılar 3
Telegraph’ın Haberi

Doğruluk Yüzdesi 0
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar: Twitter, Abc News, Telegraph, Youtube

[Toplam: 6   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?