Aztec Chia Ürününün Show Haber’de Reklamının Yapıldığı İddiası

Aztec Chia Ürününün Show Haber’de Reklamının Yapıldığı İddiası başlıklı yazımızda, Aztec Chia isimli bir ürünün geçtiği videonun, Show TV’nin ana haberinde yayınladığı bir video olduğu iddia edilmiştir. Ancak bu iddia doğru değildir. 

Ceren Sunay isimli bir vatandaşın bir yıl gibi bir sürede 50 kilo vermesi üzerine, Show TV kendisiyle röportaj yaparak bir haber yayınlanmıştır. “50 kilo verdi, ailesi tanıyamadı” başlığıyla yapılan haberde, Ceren Sunay’ın zayıflama süreci anlatılmıştır. Ancak videonun sonunda, nasıl zayıfladığına dair bir ürünün reklamı verilmiştir. İddiaya göre, haberi yapılan kişinin Aztec Chia isimli bir ürün ile zayıfladığı söylenmiş ve Show Haber adı altında bir video yayınlanmıştır.


https://www.youtube.com/watch?v=lc5pF53kNak


Orijinal Video Montajlanmış

Show Haber’in canlı yayında yayınlamış olduğu haberin son bölümü kesilmiş ve 25. saniyeden sonra yukarıdaki röportaj kısmı eklenerek montaj yapılmıştır. Ceren Sunay’ın,

“Tüm öğünlerimde, Chia ile hazırladığım salataları ve yemekleri tüketmeye başladım. Çok fazla tok tutarak fazla yememi engelledi, kısa sürede hızlı ve sağlıklı kilo vermemi sağladı. Verdiğim kilolardan dolayı artık insanlar beni tanımakta güçlük çekiyor.” 

şeklindeki röportajının ardından müşteri memnuniyeti” ve “Aztec Chia” isimli ürünün reklamı çıkmaktadır. Show Haber’in orijinal videosuna eklenerek montaj yapıldığı anlaşılmaktadır. Videonun orijinal halinde ise, hiçbir cerrahi operasyon geçirmediği, tamamen düzenli beslenme ve düzenli spor yaparak zayıfladığı ifade edilmiştir. Muhabirin “Ceren bunu nasıl yaptın?” sorusu üzerine verilen cevabı ise şu şekildedir:

“Ağırlıklı protein besleniyorum, meyvenin bile dozunu çok sınırlı seviyede tüketmeye çalışıyorum. Yanımda düzeni olarak ara öğünlerimi taşıyorum.” Bunların yanı sıra, uzman kontrolünde zayıflamak gerektiğini belirtmiştir. Videonun orijinal halini aşağıdan izleyebilirsiniz:Videonun son kısmında ise, diğer videodaki reklam olarak verilen ürünün yerine, Ceren Sunay’ın Instagram hesabı verilmiş ve merak edilen soruları buradan yanıtladığı belirtilmiştir. Habere konu olan Ceren Sunay adına, cerenanlatiyor isimli bir blog sitesi açılmış ve reklam verilen Chia ürünün olduğu video buraya da eklenmiştir.


aztec chia videosunun show haberde yayınlandığı iddiası4


Yukarıda, blog sitesinden alınan video görüntüsünde geçen “Chia Mucizesi ile Tanıştı Hayatı Değişti” alt bandı, haberin orijinal halinde bulunmamaktadır.


Chia Nedir?

Chia, Meksika ve Gualtemala kökenli, içerinde lif, omega-3 ve protein bulunan bir bitki tohumudur. Tarihte zayıflamaya faydalı olduğuna inanılan bu tohumlar, Güney Amerika’da yetişen ve bir tür adaçayı olan Salvia hispanica’nın bir tohumudur. Düşük kalorili, yüksek  protein ve kalsiyum içerdiğine inanıldığı için beslenmede birçok insan tarafından tercih edilmektedir.

Bilimsel olarak, sadece bir zayıflama aracı görülmemekte olup zayıflamaya yardımcı olabileceği kabul edilmektedir. Bunun yanı sıra, güçlü antioksidan içeriği nedeniyle pek çok faydasının olduğuna inanılmaktadır.

aztec chia videosunun show haberde yayınlandığı iddiası chia nedir


CDC olarak bilinen, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (Centers for Disease Control and Prevention), kamuoyunu chia tozu ve tohumu içeren ürünlerde salmonella enfeksiyonuna karşı uyarmaktadır. Gıda zehirlenmelerinin en yaygın nedenlerinden biri olan bir grup bakterinin adı olan Salmonella, enfeksiyon, ishal, ateş, ve karın krampları şeklinde gelişir. Eczanelerde, internet ortamında ve birçok yerde satılan Chia tohumlarının, dikkat edilerek satın alınması gerektiği bildirilmiştir.

Posta Gazetesinin 12 Mart 2017 tarihinde yaptığı Chia Tohumu Zayıflatıyor mu başlıklı haberinde, Ceyna Uysal isimli Beslenme ve Diyet Uzmanının Chia tohumu ile ilgili yaptığı açıklamalara yer verilmiştir. Bu açıklamalara göre, kilo verdirmediğini söyleyerek fazla tüketilmesine karşı uyarılarda bulunmuştur. Haberde, ABD’de yapılan bir araştırma ile Chia tohumunun zayıflatmadığının kanıtlandığı iddia edilmiştir. “Tokluk süresini uzattığına dair veriler bulunsa da, bilim insanları tok tutma etkisinin lif içeriğine bağlı olduğunu, bunun diğer besinlerle de sağlanabilineceğini düşünüyor” denilmiştir.

Faydalı olduğu kadar zararlarının da olduğu bilinen tohum hakkında, birçok çalışma yapılmıştır. Kanada’daki Toronto’daki St. Michael Hastanesi tarafından yapılan bir araştırma, Chia tohumlarının, kan basıncını tehlikeli seviyelere düşürme potansiyeline sahip olduğunu ve bazı kişilerde alerjik etki yaptığını göstermiştir. Bu nedenle, düşük tansiyon hastalarının ve alerji potansiyeli olanların kesinlikle kullanmamaları gerektiği belirtilmiştir.


yüzde 0 dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklar: Youtube 1, Youtube 2Centers for Disease Control and Prevention, Posta, seedguides, beyazgazete.com, cerenanlatiyor.bid, healthline.com


[Toplam: 5   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?