“Ay’da ABD Temsilciliği Açılacak” İddiası

BirGün Gazetesi haberinde, ABD Başkanı Donald Trump’ın Cumhuriyetçi Parti kurultayında ikinci kez başkanlığa aday olmayı kabul ettiği gece yaptığı konuşmada, Amerika Birleşik Devletleri’nin Ay üzerinde sürekli bir temsilcilik kuracağını söylediği iddia edildi.

BirGün Gazetesinin iddiayı aldığı kaynak olan Deutsche Welle (DW) Türkçe haberinde söz konusu ifade yer alıyor:Ancak söz konusu iddia doğru değil. Ayrıca, DW İngilizce yayınının ilgili haberi incelendiğinde böyle bir ifadeye rastlanmıyor.Trump’ın Konuşmasında Ay’da Bir Temsilcilik Açılacağı Bilgisi Mevcut Değil

Trump yaptığı konuşmada uzaydaki Amerikan tutkusunun yeniden diriltileceği ve bu konuda yeni bir çağ açılacağını vaat etmiştir. Trump’ın bu konu ile ilgili verdiği tek somut söz ise, Ay’a bir kadının ilk defa ayak basmasının gerçekleştirileceğidir. Bunun yanı sıra, Amerika Birleşik Devletleri’nin Mars’a bayrağını diken ilk ülke olacağını da söylemiştir. Konuşma metninin herhangi bir bölümünde Ay’da temsilcilik açılacağından bahsedilmemiştir.

Konuşma metninden bir bölüm:


Trump konuşma metni


Uzaydaki Kaynakların Kullanımına İzin Veren Başkanlık Kararnamesi

Ancak Donald Trump, geçtiğimiz Nisan ayında uzaydaki su ve maden kaynaklarının özel şirketler ve şahıslarca kullanımına izin veren bir kararname imzalamıştır.Uzay Kaynaklarını Çıkarılması ve Kullanılmasına Yönelik Uluslararası Desteği Teşvik” başlığını taşıyan 6 Nisan tarihli Başkanlık Kararnamesi, Ay ve diğer gök cisimlerinde bulunan su ve madenlerden özel uzay girişim ve araştırmalarını desteklemek üzere faydalanılabilmesini öngörmekteydi.


Trump kararname

ABD, Dış Uzay Sözleşmesinin öncülerinden biri olmasına karşın, uzaya giden diğer ülkeler gibi 1979 tarihli “Ay Sözleşmesi” olarak anılan, “Devletlerin Ay’da ve Diğer Gök Cisimlerindeki Faaliyetlerini Düzenleyen Antlaşma“ya taraf olmamıştı. Antlaşma, uzay kaynaklarının bilim dışı kullanımının uluslararası düzenlemelere bağlı olması gerektiğini öngörüyordu. ABD Kongresi 2015 yılında çıkardığı yasayla da Amerikan şirketlerinin ve vatandaşlarının Ay’ı ve asteroid kaynaklarını kullanmasına izin vermişti.NASA’nın Ay Yörüngesi ve Mars’a Dair Hedefleri

NASA da Artemis görevi kapsamında 2024 yılına kadar Ay’a insanlı seferler düzenlemeyi amaçlıyor. 2028 yılına kadar sürmesi planlanan seferlerin ardından Ay yörüngesinde bir uzay istasyonu kurulması ve burayı basamak olarak kullanarak Mars’a insanlı seferler düzenlenmesi hedefleniyor.Bütün bunlara rağmen Donald Trump’ın Ay’a temsilcilik kurulacağını vaat ettiği haberleri gerçeği yansıtmamaktadır.

Kaynaklar: kaynak1, kaynak2, kaynak3, kaynak4, kaynak5, kaynak6, kaynak7

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
× How can I help you?