Avusturya’da Bozkurt İşareti Yapmak Resmi Olarak Yasaklandı İddiası

 

İhbar olarak dogrula.org’a gelen bir haberde, Avusturya’da bozkurt işareti yapmak resmi olarak yasaklandığı iddia edildi.

Söz konusu iddia doğrudur.

Avusturya İçişleri Bakanlığı, radikal İslamcı ve milliyetçi sembolleri yasaklayan bir kararname yayımlamıştır. Müslüman Kardeşler, Hamas, Hizbullah, El-Kaide, Bokurt (Graue Wölfe — Gray Wolves), PKK ve Hırvat-faşist Ustasha’yı içeren 13 bayrak ve sembolü yasaklamıştır.

(İngilizcesi)

 

“Elektronik iletişim araçları da dahil olmak üzere belirtilen grupların sembollerinin gösterilmesi veya dağıtılması yasaktır. Semboller rozetleri, amblemleri ve el hareketlerini içerir.” denmiştir.

1 Mart’ta yürürlüğe giren yasak, kamuoyunda bayrak veya sembolleri gösteren herkesi kapsıyor ve bu suçu işleyenlerin 4-10 bin Euro para cezasına çarptırılması kararlaştırılmış:

 

(İngilizcesi)


Yasaklanan bayrak ve semboller şu şekilde gösterilmiş:


 

Ayrıca Avusturya Başbakan Yardımcısı ve Özgürlük Partisi lideri (FPÖ) Heinz-Christian Strache, Avusturya’da Recep Tayyip Erdoğan’a oy veren Türklerin Türkiye’ye dönmesi gerektiğini söylemişti.
Strache, Facebook’ta yaptığı paylaşımda “Avusturya’da Erdoğan’a oy veren tüm Türklerin Türkiye’ye dönmelerini tavsiye ediyorum!” demişti.


 

Görüldüğü üzere iddia doğrudur. Avusturya İçişleri Bakanlığı, islamcı ve milliyetçi sembolleri yasaklayan bir kararname sunmuştur. Müslüman Kardeşler, Hamas, Hizbullah, El-Kaide, Bokurt, PKK ve Hırvat-faşist Ustasha’yı içeren 13 bayrak ve sembolü yasaklamıştır.

Kaynaklar: kaynak1kaynak2kaynak3kaynak4kaynak5

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?