Avusturya Başbakanının Danışmanının İsrail’de Gözaltında Olduğu İddiası

Avusturya Başbakanı danışmanı Christian Kern’in danışmanının seçimden 2 ay önce patlak veren skandal para aklama soruşturması kapsamında İsrail’de gözaltında olduğu iddiası doğrudur. İsrailli danışman Tal Silberstein, kara para aklama, adaletin engellenmesi, rüşvet ve ilgili suçlardan tutuklu bulunuyor.

Avusturya’nın yönetiminde olan Sosyal Demokratlar (SPÖ), önemli bir seçim danışmanı olan Silberstein ile ilişkilerini, İsrail‘de kara para aklama olayına karışmasından dolayı sona erdirdi.

SPÖ seçim kampanyası şefi Georg Niedermühlbichler, partinin İsrailli siyasi danışman Tal Silberstein ile olan işbirliğini “ani etki” ile bitirdiğini duyurdu.

Tal Silberstein Hakkında

christian Kern
Avusturya Başbakanı Christian Kern

Silberstein, başbakan Christian Kern‘e, partisinin 15 Ekim’deki Avusturya parlamento seçimleri için yapacağı kampanyalarda danışmanlık yapıyordu.

İsrail medyası, milyarder Beny Steinmetz ve diğer birkaç kişinin, sahte sözleşmeleri kullanarak para taşımak ve kullanmak suçlarıyla sorgulanmak üzere gözaltına alındığını bildirdi. Soruşturmayı yapanlar, bazı şüphelilerin evlerine ve ofislerine baskın yaptı.

Bazı medya organları Silberstein’ın da tutuklananlardan biri olduğunu ancak İsrail makamlarından resmi bir açıklama yapılmadığını bildirdi. SPÖ, Silberstein ile olan ilişkiyi sona erdirmeye karar verdiklerini açıkladı.

Muhalefet partileri Kern‘den bir açıklama talep ettiler. Sağcı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ), Silberstein’a karşı iddiaların doğru olduğu kanıtlandıysa şansölyenin istifa etmesi gerektiğini söyledi.

Silberstein, eski Başbakan Ehud Olmert‘in danışmanlığı görevinde de bulunmuştur.

Doğruluk Yüzdesi 100
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar

timesofisrael     politico

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?