Atlardan Alınan Antikorla Covid-19 İlacı Geliştirildiği İddiası

Geçtiğimiz günlerde bazı haber sitelerinde yer alan, Kosta Rikalı bilim insanlarının düşük maliyetli bir koronavirüs ilacı üzerinde çalıştıkları ve bu ilaçta atlardan alınan antikorların kullanıldığı iddiası doğrudur.

Haberde adı geçen Clodomiro Picado Enstitüsü son 50 yıldır yılan ısırıklarına karşı panzehir üretmek için at antikorlarını kullanmaktadır. Bu panzehirler sayesinde her yıl, Kosta Rika’da 500 ve dünyada binlerce kişinin hayatı kurtarılmaktadır. Clodomiro Picado Enstitüsü, haftalar veya aylar boyunca küçük miktarlarda toksinlerle aşılandıktan sonra yılan zehirlerine karşı güçlü bağışıklık geliştiren bu panzehiri sahip olduğu 100’den fazla attan elde etmektedir. Yılan, akrep ve örümcekler için panzehirlerde kullanımlarının yanısıra, on yıllardır at antikorlarının farmasötik preparatları dünya çapında kuduz, botulizm ve difteri tedavisinde de kullanılmaktadır.Enstitünün panzehirlerinin Kolombiya, Nijerya ve Papua Yeni Gine’de yürütülen klinik deneyleri, bu antikorların insanlarda güvenli olduğunu ve nadiren yan etkilere neden olduğunu göstermiştir.

Yakın zamanda ise, at antikoru tedavisi, sınırlı terapötik seçeneklere sahip bir dizi virüs için de potansiyel bir tedavi olarak ortaya çıkmıştır. Bunlar arasında yüksek derecede patojenik kuş gribi virüsleri H5N1 ve H7N9 ile MERS’e neden olan koronavirüs de bulunmaktadır.

Projenin başında bulunan mikrobiyolog Dr. Alape Giron, COVID-19 hastaları için antikor tedavisinin arkasındaki mantığın, yılan zehirlenmesinden muzdarip hastaların tedavisiyle benzer nitelikte olduğunu söylemektedir. Buna göre Dr. Giron, atlardan viral yapılara karşı spesifik antikorlar üretmek, daha sonra bu antikorları saflaştırarak enfeksiyonla savaşmaya başlayan fakat bağışıklık sistemi viral partikülleri temizlemek için hala yeterli antikor üretemeyen hastalara vermek istediklerini belirtmektedir.


Şimdiye dek yapılan testlerde atlardan üretilen antikorlar çeşitli seyreltmelerde hücre kültürü üzerinde büyüyen SARS-CoV-2 virüsüne maruz bırakıldı ve sonuçta virüs etkisiz hale getirildi. Sonraki adım ise, bu ay başlanması planlanan at antikorlarının COVID-19 hastalarında test edilmesi. Antikorların güvenliği ve etkinliği, hastaneye kaldırılmış ancak yoğun bakım ünitesine yerleştirilmemiş COVID-19’lu 26 hastadan oluşan bir grupta incelenecektir. Sonuçların Eylül ayı sonunda açıklanması beklenmektedir. Sonuçlar olumluysa, araştırma yüzlerce hastayla büyük ölçekli bir deneme safhasına geçecektir. Ve eğer at antikorlarının etkili olduğu ispat edilirse, Clodomiro Picado Enstitüsü, Kosta Rika’nın talebini karşılamaya yetecek kadar atı aşılamaya alabilir. Enstitü at antikoru araştırmalarına devam edilmesi için 13 Ağustos’ta Ekonomik Entegrasyon İçin Orta Amerika Bankası’ndan 500.000 dolarlık bir hibe de almış bulunmaktadır.Öte yandan Dr. Girón, bir at antikoru şişesinin üretilmesinin 100 dolara mal olacağını tahmin ederken, bunun monoklonal antikorlarla tedaviden 10 kat daha ucuz olacağını hesaplamaktadır.  Zira, poliklonal antikor ürünleri, SARS-CoV-2 enfeksiyonu gibi büyük ölçekli pandemik durumlara yanıt vermek için büyük miktarlarda ve uygun maliyetli olarak elde edilebilmektedir.

Fakat, bu tarz çalışmalarda Kosta Rika tek değildir. Arjantin ve Brezilya’da da buna benzer at, lama ve inek gibi hayvanlar üzerinde Covid-19’a karşı antikor deneyleri yapılmaktadır.


Görüldüğü üzere iddia doğrudur. Clodomiro Picado Enstitüsü haftalar veya aylar boyunca küçük miktarlarda toksinlerle aşılandıktan sonra yılan zehirlerine karşı güçlü bağışıklık geliştiren bu panzehiri, sahip olduğu 100’den fazla attan elde etmektedir. Şimdiye dek yapılan testlerde atlardan üretilen antikorlar çeşitli seyreltmelerde hücre kültürü üzerinde büyüyen SARS-CoV-2 virüsüne maruz bırakılmış ve sonuçta virüs etkisiz hale getirilmiştir. Bu ay at antikorlarının COVID-19 hastalarında test edilmesine başlanacaktır. Antikorların güvenliği ve etkinliği, hastaneye kaldırılmış ancak yoğun bakım ünitesine yerleştirilmemiş COVID-19’lu 26 hastadan oluşan bir grupta incelenecektir. Sonuçların Eylül ayı sonunda açıklanması beklenmektedir.


Kaynaklar: kaynak1, kaynak2, kaynak3, kaynak4, kaynak5, kaynak6

Bunlara da Göz Atabilirsin

Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü’ne ne oldu?

İddia: Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü 2011’de KHK ile kapatıldı. Twitter'da #20yilonceTurkiye etiketinde bir çok iddia gündeme geldi. En fazla etkileşim alanlar arasında "Kaç Saat Oldu?"...

Söyleyen yurtdışındaki turist acentesi değil, Fatih’teki turist rehberi

İddia: Yurtdışında bir turist acentesi Türkiye “Türkiye'ye gitmek için en iyi zaman çünkü Türkler dışarı çıkamıyor" açıklamasında bulundu. Sosyal medyada Reuters haberi kaynak gösterilerek yayılan...

Astronotlar Ankarayı değil, dünyayı gezdi. Atatürk Arsev Erarslan’ı değil babasını yurtdışına eğitime yolladı

Apollo 11 astronotlarının 1969 yılındaki Türkiye ziyaretinden bazı fotoğraf ve haberler sosyal medya kullanıcıları tarafından paylaşıldı. Yaklaşık 1 milyona yakın görüntülenme alan bir tweette,...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,311BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,927TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler