Atatürk’ün Japonya’da Cami Yaptırdığı İddiası

“Atatürk’ün Japonya’da Cami Yaptırdığı” iddiasını inceledik.

dogrula.org’a ihbar olarak gönderilen bir görselde yer alan iddiaya göre, “Her sabah ilk ezanın okunduğu yer Japonya’nın en doğusundaki Kamçatka’dır. Oraya 1931 yılında cami yaptıran insanın adı da Mustafa Kemal Atatürk’tür.”2012 yılından beri internet gazetelerinde, sosyal medya ve sözlüklerde sıkça paylaşılan iddia doğru değildir.

Öncelikle Rusya’nın doğusunda yer alan bir yarımada olan Kamçatka; Japonların değil, 16. yüzyıldan bu yana Rusların hakimiyetinde bulunmaktadır.Bununla beraber, “Her sabah ilk ezanın okunduğu cami Japonya’dadır” iddiasının sahibi, Sunay Akın olmuştur. Sunay Akın da, söz konusu caminin Kamçatka’da değil, Japonya’da bulunan Tokyo Camisi olduğunu iddia etmiştir.  2012 yılından bu yana herhangi bir belge ile desteklenmediği halde dolaşımda olan bu iddia, Milliyet Gazetesi, Kanaltürk ve Prof. Dr. Ramazan Demir tarafından da, Sunay Akın’ın anlattığı şekilde kamuoyuna aktarılmıştır.


https://www.youtube.com/watch?v=koHXpNF89fU


Tokyo Camii’ni Kazan Türkleri Yaptı

Tarih kayıtlarında 1938’de hizmete açılan Tokyo Camii’nin Atatürk tarafından yaptırıldığı veya yapılması için maddi katkıda bulunulduğuna dair bilgi ve belge bulunmamaktadır.

Tokyo Camii’nin resmi sitesinde yer alan bilgiye göre Cami, 1917 yılında Rusya’da meydan gelen Bolşevik İhtilali ile kurulan rejiminden kaçan Kazan Türkleri tarafından yapılmıştır.Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi kaynağında, Kazanlı alim Abdürreşid İbrahim efendinin 1934’te ailesiyle birlikte Japonya’ya giderek yerleştiği ve ölümüne kadar İslâmiyet’in burada yayılması için çalıştığı belirtilmektedir. Abdürreşid İbrahim Tokyo’da söz konusu caminin inşa ettirilmesine ön ayak olmuş ve bu caminin imamlığını yapmıştır. Japonya’da İslâm dininin resmen tanınmasını sağlayan Abdürreşid İbrahim, 17 Ağustos 1944 günü Tokyo’da vefat etmiştir. Ölümü Japon radyosu ile ilan edilerek cenazeye katılmak isteyenlerin gelmesi için dört gün beklendikten sonra büyük bir törenle defnedilmiştir.

Müslümanların dini ve sosyal ihtiyaçlarını karşılayan Tokyo Camii’nde zamanla çeşitle hasarlar meydana gelmiş ve 1986 yılında yıkılmıştır. Daha sonra cami arazisi, Japon hükümeti tarafından cami yaptırılması şartı ile Türkiye’ye hibe edilmiştir.

Arsa mülkiyetinin Türkiye’ye geçmesinin ardından 1997 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı, Tokyo Cami Vakfı’nı kurdu. 30 Haziran 1998 tarihinde temeli atılan cami iki yılda tamamlanarak 30 Haziran 2000 tarihinde ibadete açıldı.Doğruluk Yüzdesi 0
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar:

tokyocamii.orgislamansiklopedisi.info

[Toplam: 20   Ortalama: 2.8/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?