Atatürk’ün Hayatının Çin’de Zorunlu Ders Olarak Öğretildiği İddiası

 

Twitter @siradisi1bilgi hesabında yapılan bir paylaşımda, Atatürk‘ün hayatının liselerde zorunlu ders olarak okutulduğu iddia edilmiştir. Söz konusu iddia yüzlerce yorum ve beğeni almıştır.

mustafa kemal

 

Ancak Atatürk’ün hayatının Çin’de lise ders kitaplarında zorunlu olarak okutulduğu iddası doğru değildir. Okutulan, dünya tarihindeki önemli figürlerin hayatlarının yer aldığı, müfredata uygun bir tarih kitabıdır ve kitapta bir bölümde Atatürk’ten de bahsedilmiştir. Kitap, seçmeli ders kitabıdır.


 

Seçmeli ders kitabı olarak lise öğrencileri için hazırlanan kitapta, “Yeni Türkiye’nin Kurucusu Kemal” (新土耳其的缔造者凯末尔) başlığıyla yayımlanan bölümde, Atatürk‘ün hayatı ve yaptığı devrimler 4 sayfada anlatılmıştır.

 


Kitap Yalnızca Atatürk’ten mi Bahsediyor?

Eski Çin‘de yaşamış olan sanatçı ve devlet adamlarına yer veren kitapta ayrıca Gandhi, Platon, Aristoteles, Cromwell, Napolyon, Karl Marx, Hegel, Feuerbach, Friedrich Engels, Lenin, Mao Zedong, Deng Xiaoping (Kitabın kapağında yer alan Çinli komünist lider), Einstein, Newton gibi tarihe adını yazdırmış ünlü kişilerin hayatları yer alıyor.

Çinli ve Yabancı Tarihi Figürlerin Yorumları” (中外历史人物评说) adlı tarih kitabında, yalnızca Atatürk’ün değil, Batı’dan ve Doğu’dan birçok ünlü tarihi figürün yaşamı anlatılıyor.


mustafa kemal

İlk bölümde Mustafa Kemal Atatürk‘ün hayatı kısaca anlatılıyor, 1. Dünya Savaşı ve Atatürk’ün sözlerinden bahsediliyor. Cumhuriyetin ilanına da yer verilen bölümde, Cumhuriyet sonrası yapılan devrimlerden bahsediliyor.

Laiklik ilkesi, harf devrimi, şapka devrimi, Atatürk’ün Kemal ismini nasıl aldığı, kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesi gibi konulara da yer veren bölümün sonunda notlar ve öğrenciler için mini ödevler yer alıyor.

Atatürk’ün doğumundan ölümüne kadar geçen zamanda hayata geçirdiklerinden kısaca bahsedilen bölüm, onun ölümüyle basında geçen şu sözlerle tamamlanıyor: “Cumhuriyet, kurucusunu kaybetti. Türk halkı, eşsiz liderini kaybetti. İnsanlık, ulu evladını kaybetti.”

Kaynaklar: kebenzhan      1mpi

[Toplam: 8   Ortalama: 3.8/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?