Atatürk’ün Filistin’e El Sürülemez Dediği İddiası

Atatürk’ün Filistin’e el sürülemez dediği iddiasını sizler için araştırdık. Kemal Paşa Avrupa’ya ihtar ediyor konulu resmi bir belgeden yola çıkılarak, özellikle ABD’nin Kudüs ile ilgili kararının ardından gündeme gelen bu iddia, gerçek dışıdır. İddiada konusu geçen belgeler doğru ancak, Atatürk’ün böyle bir demecinin olduğu iddiası doğru değildir. 

1937 yılının Temmuz ayında, dönemin Dahiliye (İçişleri) Bakanı Şükrü Kaya tarafından, Başvekalet Yüksek Makamı’na (Başbakanlığa) sunulan bir belgede şöyle yazmaktadır:

“Bombay Chronicle gazetesinin 27 Temmuz 1937 tarihli nüshasında ‘Filistin’e el sürülemez, Kemal Paşa Avrupa’ya ihtar ediyor’ başlığı altında bir yazı yayınlanmıştır. Bu yazının Türkçe örneği ilişik olarak sunulmuştur.”


atatürkün filistine el sürülemez dediği iddiası


Dönemin İçişleri Bakanı Şükrü Kaya’nın ek olarak sunulmuştur dediği belgede ise, Bombay Chronicle Gazetesinin, Atatürk’ün Filistin hakkındaki söylediği iddia edilen bir haberi vardır. Haberde ise özetle şu ifadeler geçmektedir:

“Türkçe Hakimiyeti Milliye Gazetesi, Kemal Atatürk’ün Türkiye Millet Meclisi’ne irad etmiş olduğu bir nutuktan bahsediyor. Aşağıdaki satırlar bu nutkun Filistin’e taalluk eden kısmından alınmıştır.

…Şunu söylemek istiyoruz ki buraların Avrupa emperyalizminin oyun sahası olmasına müsaade etmeyeceğiz. Biz şimdiye kadar dinsiz ve İslamiyet‘e lakayt olmakla itham edildik. Fakat bu ithamlara rağmen Peygamberin son arzusunu, yani mukaddes toprakların daima İslam hakimiyetinde kalmasını temin için hemen bugün kanımızı dökmeye hazırız. Cedlerimizin, Selahaddin’in idaresi altında, uğrunda Hristiyanlarla mücadele ettikleri topraklarda yabancı hakimiyet ve nüfuzunun tahtında bulunmasına müsaade etmeyeceğimizi beyan edecek kadar bugün Allah’ın inayeti ile kuvvetliyiz…”

atatürkün filistine el sürülemez dediği iddiası 2


Belgeler Gerçek Mi?

Başbakanlık Cumhuriyet arşivinde bulunan belgeler gerçektir. Ancak bir üstteki belgenin ilk paragrafında, yazının Hakimiyeti Milliye gazetesinden alındığı belirtilmektedir. Hakimiyeti Milliye gazetesinin ise 1937 yılında çıkan bir baskısı yoktur. Gazete, 28 Kasım 1934 yılından sonra ismini değiştirerek “Ulus” adıyla baskı yapmıştır.

İddiada geçen Hakimiyeti Milliye gazetesinin dayandırdığı haberin ise Mecliste bahsi geçen bir konuşmadan alındığı yazmaktadır. Ancak dönemin meclis tutanakları incelendiğinde de Filistin konusuyla ilgili herhangi bir belgeye ulaşılamamaktadır. 

atatürkün filistine el sürülemez dediği iddiası 3

Son olarak, Atatürk’ün mecliste konuşma yaptığı tarih, İçişleri Bakanı Şükrü Kaya’nın Başbakanlığa verdiği belgede, 27 Temmuz 1937 olarak geçmektedir. Fakat, Temmuz döneminde meclis ara tatildedir. 1924 anayasasının geçerli olduğu döneme göre, meclis en fazla 6 ay tatil yapabilmekteydi. Ara verme ya da tatil dönemlerinde meclisin toplanabilmesi için olağanüstü bir durumun söz konusu olması gerekliydi. Buna göre, mecliste alınan kararlara bakıldığında, 1937 yılında tatil dönemi için olağanüstü bir halin olmadığı görülmektedir.Doğruluk Yüzdesi 0
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar: Meclis Arşivi, Murat Bardakçı, TBMM, OdaTv, Youtube, ResmiGazete

[Toplam: 5   Ortalama: 4.8/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?